Zasady sprzedaży przez osoby wykonujące rzemiosło wyrobów własnych i obcej produkcji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 31 lipca 1984 r.
w sprawie zasad sprzedaży przez osoby wykonujące rzemiosło wyrobów własnych i obcej produkcji.

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1983 r. Nr 7, poz. 40 i z 1984 r. Nr 5, poz. 24) oraz w związku z art. 137 i art. 183 ustawy z dnia 20 lipca 1983 r. o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 41, poz. 185 i Nr 62, poz. 286 oraz z 1984 r. Nr 21, poz. 100 i Nr 31, poz. 173) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zasady prowadzenia przez osoby wykonujące rzemiosło sprzedaży wyrobów własnych oraz prowadzenia sprzedaży przez osoby wykonujące usługi wyrobów obcej produkcji.
§  2.
1.
Osoby wykonujące rzemiosło prowadzą sprzedaż wyrobów własnych:
1)
w miejscu wykonywania rzemiosła,
2)
na targowiskach położonych na obszarze województwa, w którym znajduje się miejsce wykonywania rzemiosła, oraz na targach, giełdach i kiermaszach, odbywających się na tym obszarze,
3)
na targach, giełdach i kiermaszach, odbywających się na obszarze województw innych niż określone w pkt 2, z wyłączeniem targów lokalnych odbywających się regularnie w określone dni tygodnia lub miesiąca,
4)
w odrębnych własnych punktach sprzedaży prowadzonych przez osobę wykonującą rzemiosło: cukiernictwo, piekarstwo, wędliniarstwo oraz kuchmistrzostwo,
5)
systemem wysyłkowym,
6)
przez dostarczanie odbiorcom własnym transportem.
2.
Sprzedaż, o której mowa w ust. 1 pkt 1-3, może być prowadzona:
1)
osobiście przez osobę wykonującą rzemiosło lub członków rodziny pozostających z nią we wspólnym gospodarstwie domowym lub
2)
przez pracownika zatrudnionego w zakładzie rzemieślniczym, z zachowaniem warunków, o których mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1983 r. Nr 7, poz. 40 i z 1984 r. Nr 5, poz. 24).
3.
Sprzedaż, o której mowa w ust. 1 pkt 4, może być prowadzona po dokonaniu przez organ administracji państwowej, który wydał uprawnienie do wykonywania rzemiosła, wpisu do tego uprawnienia o miejscu sprzedaży; wpisu dokonuje się po przedstawieniu przez osobę wykonującą rzemiosło tytułu prawnego do zajmowania lokalu, w którym odbywać się będzie sprzedaż.
§  3.
Osoby wykonujące usługi mogą prowadzić sprzedaż wyrobów obcej produkcji, związanych ściśle z prowadzoną działalnością usługową, jeżeli wartość wyrobów sprzedanych nie przekroczy w ciągu roku 10% wartości wszystkich usług sprzedanych przez te osoby.
§  4.
1.
Osoby wykonujące rzemiosło mogą zbierać zamówienia na wyroby i usługi rzemieślnicze sposobem okrężnym, jeżeli uzyskają w uprawnieniu do wykonywania rzemiosła wpis organu administracji państwowej, który wydał uprawnienie do wykonywania rzemiosła, stwierdzający prawo do zbierania zamówień.
2.
Organ administracji państwowej, dokonując wpisu, o którym mowa w ust. 1, wymienia w uprawnieniu imię, nazwisko i adres osoby uprawnionej do zbierania zamówień.
§  5.
O wpisach dokonywanych w uprawnieniach do wykonywania rzemiosła, o których mowa w § 2 ust. 3 i w § 4, organ administracji państwowej, który ich dokonał, powiadamia właściwy cech oraz urząd skarbowy.
§  6.
W przypadkach innych niż określone w § 2, 3 i 4 osoby wykonujące rzemiosło mogą prowadzić sprzedaż wyrobów własnych po uzyskaniu uprawnienia na prowadzenie tej działalności w trybie określonym przepisami o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
§  7.
Osoba wykonująca rzemiosło, prowadząca sprzedaż, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 4, jest obowiązana umieścić w punkcie sprzedaży, w widocznym miejscu, informację zawierającą jej imię i nazwisko, bliższe określenie rodzaju działalności oraz godziny otwarcia punktu.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.42.224

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady sprzedaży przez osoby wykonujące rzemiosło wyrobów własnych i obcej produkcji.
Data aktu: 31/07/1984
Data ogłoszenia: 05/09/1984
Data wejścia w życie: 05/09/1984