Upoważnienie organów administracji państwowej do ustalania niektórych cen urzędowych i marż handlowych urzędowych oraz określenie zasad ustalania cen regulowanych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 grudnia 1983 r.
w sprawie upoważnienia organów administracji państwowej do ustalania niektórych cen urzędowych i marż handlowych urzędowych oraz określania zasad ustalania cen regulowanych.

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. z 1982 r. Nr 7, poz. 52 i z 1983 r. Nr 71, poz. 318) zarządza się, co następuje:
§  1.
Upoważnia się:
1) 1
Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej do ustalania cen za:
a)
jednorazowe przewozy osób i bagażu środkami miejskiej komunikacji masowej,
b)
mapy i inne materiały geodezyjne i kartograficzne sprzedawane z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
1a) 2
Ministra Górnictwa i Energetyki do ustalania cen za czynności organów dozoru technicznego
2)
Ministra Handlu Zagranicznego do ustalania:
a) 3
cen za przeprowadzanie obowiązkowych kontroli towarów w imporcie i eksporcie,
b)
marż handlowych urzędowych dla jednostek gospodarki uspołecznionej prowadzących działalność handlu zagranicznego,
3)
Ministra Komunikacji do ustalania cen za:
a) 4
przewozy krajowe osób i bagażu koleją i transportem samochodowym publicznym (w komunikacji regularnej, objętej rozkładem jazdy), z wyjątkiem cen za miejsca sypialne i w wagonach do leżenia,
b)
przewozy krajowe towarów koleją, transportem samochodowym publicznym i wodnym,
4)
Ministra Kultury i Sztuki do ustalania cen za bilety wstępu do kin, teatrów, oper, operetek, filharmonii oraz innych placówek artystycznych, z wyjątkiem biletów wstępu na imprezy estradowe, kabaretowe i cyrkowe,
5) 5
Ministra Łączności do ustalania cen za:
a)
usługi pocztowe i telekomunikacyjne,
b)
pomiary i badania wykonywane przez Państwową Inspekcję Radiową
6)
Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki do ustalania cen na podręczniki akademickie,
7)
Ministra Oświaty i Wychowania do ustalania cen za:
a)
świadczenia placówek opiekuńczo-wychowawczych, z wyjątkiem przedszkoli,
b)
usługi noclegowe szkolnych schronisk młodzieżowych,
8)
Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej do ustalania cen na prosięta i warchlaki ze skupu interwencyjnego,
9)
Ministra - Kierownika Urzędu Gospodarki Morskiej do ustalania cen za przewozy osób w żegludze przybrzeżnej,
10)
Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej do ustalania cen za:
a)
świadczenia uspołecznionych zakładów pomocy społecznej, domów małych dzieci i żłobków,
b)
świadczenia zakładów społecznych służby zdrowia (szpitali, stacji sanitarno-epidemiologicznych i innych),
c)
osobiste świadczenia osób fizycznych na rzecz zakładów społecznych służby zdrowia (oddawanie krwi i inne),
d) 6
usługi wykonywane przez zakłady naprawcze sprzętu medycznego, zakłady techniki medycznej i konstrukcyjno-naprawcze, podporządkowane radom narodowym lub nadzorowane przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej,
11)
wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego) do ustalania cen za:
a)
inne niż określone w pkt 1 przewozy osób środkami miejskiej komunikacji masowej - na podstawie zasad określonych przez Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej,
b)
usługi pogrzebowe,
c)
wstęp do parków miejskich, ogrodów zoologicznych, ośrodków rekreacyjno-wypoczynkowych, kąpielisk, łaźni i szaletów miejskich,
d)
wywóz nieczystości.
§  2.
1.
Upoważnia się do określania zasad ustalania cen regulowanych:
1)
Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - na:
a)
zwierzęta gospodarskie hodowlane (buhaje, knury, tryki i ogiery do rozrodu, jałówki, loszki i owce maciorki hodowlane oraz cielęta do dalszego chowu),
b) 7
materiał siewny zbóż, rzepaku i rzepiku, ziemniaki sadzeniaki oraz nasiona roślin strączkowych grubonasiennych (groch, bobik, łubin, peluszka, soja),
c) 8
usługi związane z produkcją zwierzęcą, z zapylaniem roślin przez pszczoły, usługi w zakresie oceny zasobności gleb, określania składu chemicznego materiału roślinnego, pasz i nawozów oraz podstawowe usługi związane z produkcją roślinną,
2)
Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej - za usługi świadczone przez zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, bez względu na ich podporządkowanie organizacyjne,
3) 9
Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki:
a)
w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych - za wczasy pracownicze,
b)
w porozumieniu z Ministrem Oświaty i Wychowania oraz Ministrem do Spraw Młodzieży - za obozy i kolonie dla młodzieży szkolnej,
c)
za usługi hotelarskie i kempingowe świadczone osobom zagranicznym.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy towarów i usług objętych wykazem towarów i usług, na które ustala się ceny regulowane zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. z 1982 r. Nr 7, poz. 52 i z 1983 r. Nr 71, poz. 318).
§  3.
1.
Upoważnia się Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych do:
1)
określania:
a)
zasad opracowywania kosztorysowych norm nakładów rzeczowych robót budowlanych i montażowych oraz remontów budowlanych,
b)
metod kosztorysowania robót budowlanych i montażowych oraz remontów budowlanych,
2)
dokonywania, w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami oraz kierownikami urzędów centralnych, podziału zadań w zakresie opracowywania i wydawania kosztorysowych norm nakładów rzeczowych oraz katalogów nakładów rzeczowych.
2.
Upoważnia się właściwych ministrów oraz kierowników urzędów centralnych do ustalania, w uzgodnieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, kosztorysowych norm nakładów rzeczowych oraz katalogów nakładów rzeczowych.
3.
Uzgodnień, o których mowa w ust. 2, nie wymagają normy nakładów rzeczowych i katalogi nakładów rzeczowych dotyczące robót remontowych nie wchodzących w zakres budownictwa ogólnego, robót związanych z konserwacją obiektów zabytkowych, robót montażowych maszyn i urządzeń górniczych oraz mechanicznej przeróbki węgla, robót górniczych podziemnych wraz z robotami elektrycznymi, teletechnicznymi oraz rurociągami technologicznymi i robotami transportowymi, robót wiertniczych mrożeniowych i cementacyjnych, robót montażowych górnictwa ropy naftowej i gazu wraz z urządzeniami.
§  4.
Organy administracji państwowej wymienione w rozporządzeniu kierują się:
1)
przy ustalaniu cen (§ 1) - przepisami art. 4 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach, z tym że ustalanie cen wymagających dotacji z budżetu Państwa następuje w uzgodnieniu z Ministrem Finansów,
2)
przy określaniu zasad ustalania cen regulowanych (§ 2) - przepisami art. 5 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1.
§  5.
Organy administracji państwowej, upoważnione na podstawie przepisów § 1 pkt 1-10, § 2 ust. 1 i § 3 co ustalania cen urzędowych i marż handlowych urzędowych, określania zasad ustalania cen regulowanych oraz określania norm i metod kosztorysowania, współdziałają z Ministrem do Spraw Cen przy wykonywaniu tych uprawnień.
§  6.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1982 r. w sprawie upoważnienia organów administracji państwowej do ustalania niektórych cen urzędowych i marż handlowych urzędowych oraz określania zasad ustalania cen regulowanych (Dz. U. z 1982 r. Nr 18, poz. 134 oraz z 1983 r. Nr 10, poz. 51 i Nr 60, poz. 275).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1984 r.
1 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1984 r. (Dz.U.84.61.322) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
2 § 1 pkt 1a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1984 r. (Dz.U.84.61.322) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
3 § 1 pkt 2 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1984 r. (Dz.U.84.61.322) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
4 § 1 pkt 3 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1984 r. (Dz.U.84.61.322) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
5 § 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. e) rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1984 r. (Dz.U.84.61.322) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
6 § 1 pkt 10 lit. d) zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. f) rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1984 r. (Dz.U.84.61.322) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
7 § 2 ust. 1 pkt 1 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1984 r. (Dz.U.84.61.322) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
8 § 2 ust. 1 pkt 1 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1984 r. (Dz.U.84.61.322) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
9 § 2 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1984 r. (Dz.U.84.61.322) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.75.340

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Upoważnienie organów administracji państwowej do ustalania niektórych cen urzędowych i marż handlowych urzędowych oraz określenie zasad ustalania cen regulowanych.
Data aktu: 30/12/1983
Data ogłoszenia: 31/12/1983
Data wejścia w życie: 01/01/1984