Szczegółowe zasady i tryb ustalania wysokości depozytów założycielskich składanych przez zagraniczne podmioty gospodarcze, podejmujące działalność w zakresie drobnej wytwórczości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 listopada 1982 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu ustalania wysokości depozytów założycielskich składanych przez zagraniczne podmioty gospodarcze, podejmujące działalność w zakresie drobnej wytwórczości. *

Na podstawie art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. Nr 19, poz. 146) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie reguluje zasady i tryb ustalania wysokości depozytów założycielskich składanych przez zagraniczne podmioty gospodarcze przed wydaniem zezwolenia na podjęcie działalności gospodarczej na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. Nr 19, poz. 146), zwanej dalej "ustawą", lub przed wydaniem nowego zezwolenia.
§  2.
Depozyt założycielski składa się w walutach uznanych przez Narodowy Bank Polski za wymienialne, których pochodzenie zostało udokumentowane zgodnie z przepisami dewizowymi, w wysokości 30% nakładów niezbędnych do uruchomienia wszystkich wnioskowanych rodzajów działalności gospodarczej, z tym że jego równowartość nie może być mniejsza niż 80 zł i większa niż 4 tys. zł. W razie zmiany podstawowego kursu złotego do walut zagranicznych kwoty te ulegają odpowiedniej zmianie.
§  3.
Organ wydający zezwolenia ustala wysokość depozytu założycielskiego na podstawie i po dokonaniu weryfikacji oświadczenia zagranicznego podmiotu gospodarczego o wysokości przewidywanych nakładów niezbędnych do podjęcia wszystkich wnioskowanych rodzajów działalności gospodarczej wraz z zestawieniem kosztów oraz po zasięgnięciu opinii Banku Polska Kasa Opieki S. A.
§  4.
Jeżeli chodzi o przedsiębiorstwa z udziałem zagranicznym, wysokość depozytu założycielskiego jest obliczana od tej części nakładów niezbędnych do uruchomienia działalności gospodarczej, którą zgodnie z umową spółki wnosi podmiot zagraniczny.
§  5.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo podejmuje produkcję lub usługi w dziedzinach lub regionach kraju określonych przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Zagranicznych Przedsiębiorstw Drobnej Wytwórczości jako preferowane, wysokość depozytu założycielskiego określona w § 2 może być obniżona przez organ wydający zezwolenie po zasięgnięciu opinii Banku Polska Kasa Opieki S. A., nie więcej jednak niż o połowę.
2.
Organ wydający zezwolenie może obniżyć wysokość depozytu założycielskiego więcej niż o połowę lub zwolnić od obowiązku złożenia depozytu za zgodą Pełnomocnika Rządu do Spraw Zagranicznych Przedsiębiorstw Drobnej Wytwórczości, wydaną w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  6.
Bankiem właściwym do przyjmowania depozytów założycielskich jest Bank Polska Kasa Opieki S. A.
§  7.
1.
Zwrot depozytu założycielskiego wraz z oprocentowaniem następuje na wniosek zagranicznego podmiotu gospodarczego, po stwierdzeniu przez organ wydający zezwolenie uruchomienia wszystkich rodzajów działalności gospodarczej określonych w zezwoleniu.
2.
W razie uwzględnienia wniosku przedsiębiorstwa o ograniczenie zakresu działalności określonej w zezwoleniu, zwrot depozytu następuje po uruchomieniu wszystkich rodzajów działalności gospodarczej określonych w nowym zezwoleniu.
3.
Zaspokojenie wierzycieli zagranicznego podmiotu gospodarczego z depozytu założycielskiego może nastąpić jedynie za zgodą organu wydającego zezwolenie. Nie dotyczy to należności egzekwowanych na podstawie tytułu wykonawczego.
§  8.
Obowiązek składania depozytu założycielskiego nie dotyczy zagranicznych podmiotów gospodarczych ubiegających się o zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej, o której mowa w art. 2 pkt 3 ustawy.
§  9.
Jeżeli wysokość depozytu założycielskiego została ustalona przed dniem 16 lipca 1982 r., depozyt założycielski składa się w wysokości wówczas ustalonej.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Wystepujące w tekście wartości pieniężne zostały podane po ich przeliczeniu zgodnie z art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz.U.94.84.386).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.36.238

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb ustalania wysokości depozytów założycielskich składanych przez zagraniczne podmioty gospodarcze, podejmujące działalność w zakresie drobnej wytwórczości.
Data aktu: 15/11/1982
Data ogłoszenia: 30/11/1982
Data wejścia w życie: 30/11/1982