Zasady rozliczeń pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 czerwca 1982 r.
w sprawie zasad rozliczeń pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 23 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy o rozliczeniach pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej stosuje się w szczególności do:
1)
przedsiębiorstw państwowych, ich zrzeszeń oraz innych państwowych jednostek organizacyjnych,
2)
przedsiębiorstw mieszanych,
3)
spółdzielni i ich związków,
4)
gospodarczych organizacji rzemiosła,
5)
organizacji społecznych prowadzących działalność gospodarczą,
6)
kółek rolniczych i ich związków,
7)
spółek, w których państwo lub jednostki wymienione w pkt 1-6 posiadają udział wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego, oraz spółek wodnych,

zwanych dalej "jednostkami gospodarki uspołecznionej".

2.
Przepisy o rozliczeniach pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej stosuje się również do organizacji politycznych, zawodowych oraz innych niż wymienione w ust. 1 pkt 5 organizacji społecznych, a także do stowarzyszeń zarejestrowanych.
§  2.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej przeprowadzają wzajemne rozliczenia bezgotówkowo lub gotówkowo, z zachowaniem górnej granicy rozliczeń gotówkowych dla jednorazowej transakcji.
2.
Górna granica rozliczeń gotówkowych dla jednorazowej transakcji wynosi 30.000 zł.
3.
Rozliczenia gotówkowe przeprowadza się przez wręczenie gotówki lub czeku gotówkowego albo przez przekazanie gotówki.
4.
Rozliczenia bezgotówkowe mogą być przeprowadzane przez jednostki gospodarki uspołecznionej w jednej z następujących form:
1)
polecenie przelewu,
2)
inkaso bankowe,
3)
polecenie pobrania,
4)
czek rozrachunkowy,
5)
akredytywa.

Ponadto zobowiązania mogą być regulowane w drodze rozliczeń planowych, okresowych rozliczeń saldami oraz w drodze potrącenia (kompensaty) wzajemnych wierzytelności.

5.
Formę rozliczeń pieniężnych ustalają strony w drodze umowy, przestrzegając warunków określonych dla danej formy.
§  3.
Rozliczenia między jednostkami gospodarki uspołecznionej a jednostkami gospodarki nie uspołecznionej i osobami fizycznymi mogą być przeprowadzane bezgotówkowo lub gotówkowo, stosownie do umowy stron.
§  4.
Prezes Narodowego Banku Polskiego ustala szczegółowe zasady rozliczeń pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  5.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane są do uiszczenia zapłaty należności, we wzajemnych rozliczeniach z tytułu umów, w terminie zapłaty określonym umową stron, nie przekraczającym 25 dni od dnia wykonania umowy, a w wypadku umów o realizację inwestycji i remontów budowlanych - w terminie nie przekraczającym 40 dni od dnia wykonania umowy.
2.
Termin 25 dni określony w ust. 1 nie ma zastosowania do zapłaty należności z tytułu umów komisu zawieranych między jednostkami gospodarki uspołecznionej w obrotach z zagranicą.
3.
Jeżeli odbiorca otrzymał dokumenty rozliczeniowe później niż na 5 dni roboczych przed terminem zapłaty określonym w umowie, zapłata powinna nastąpić w ciągu 5 dni roboczych od dnia otrzymania dokumentów rozliczeniowych.
4.
Terminy zapłaty określone w umowie uważa się za zachowane, jeżeli obciążenie rachunku dłużnika nastąpi najpóźniej w następnym dniu roboczym po terminie płatności. O dacie obciążenia rachunku dłużnika bank zawiadamia wierzyciela.
§  6.
1.
W razie nieuiszczenia zapłaty w terminie określonym w § 5 dłużnik jest obowiązany zapłacić wierzycielowi odsetki za opóźnienie w wysokości 18% w stosunku rocznym, jeśli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
2.
Jednostka gospodarki uspołecznionej obowiązana jest zapłacić wierzycielowi będącemu osobą fizyczną lub jednostką gospodarki nie uspołecznionej odsetki za opóźnienie na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.
§  7.
Prezes Narodowego Banku Polskiego może w uzasadnionych wypadkach zwolnić poszczególne jednostki gospodarki uspołecznionej we wzajemnych rozliczeniach od niektórych obowiązków wynikających z rozporządzenia.
§  8.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 maja 1971 r. w sprawie form rozliczeń z tytułu umów sprzedaży, umów dostawy, zlecenia i innych umów pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1971 r. Nr 14, poz. 137 i z 1974 r. Nr 49, poz. 310),
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 grudnia 1975 r. w sprawie odsetek za opóźnienie w zapłacie należności za dostawy, roboty i usługi wykonywane na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1975 r. Nr 46, poz. 245 i z 1981 r. Nr 21, poz. 105).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1982 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.22.158

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady rozliczeń pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 28/06/1982
Data ogłoszenia: 31/07/1982
Data wejścia w życie: 31/07/1982, 01/07/1982