Wykonanie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników i niektórych innych osób prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek oraz ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 11 lutego 1977 r.
w sprawie wykonania ustawy o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników i niektórych innych osób prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek oraz ich rodzin.

Na podstawie art. 9 ust. 5, art. 20 ust. 1, art. 23 ust. 2 i art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 18 grudnia 1976 r. o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników i niektórych innych osób prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 235) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenie:
1)
ustawa - oznacza ustawę z dnia 18 grudnia 1976 r. o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników i niektórych innych osób prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 235),
2)
ubezpieczenie - oznacza ubezpieczenie społeczne rzemieślników i niektórych innych osób prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek oraz ich rodzin,
3)
ubezpieczony - oznacza osobę objętą ubezpieczeniem z tytułu prowadzenia działalności lub współpracy,
4)
działalność - oznacza działalność zarobkową, o której mowa w art. 1 ustawy,
5)
współpraca - oznacza współpracę przy prowadzeniu działalności,
6) 1
forma opodatkowania - oznacza opłatę skarbową z tytułu wykonywania rzemiosła oraz opodatkowanie w formie karty podatkowej lub w pozostałych formach zryczałtowanych albo według ogólnych zasad opodatkowania,
7)
organizacja społeczno-zawodowa - oznacza w odniesieniu do:
a)
rzemieślników i osób z nimi współpracujących - właściwy cech,
b)
osób prowadzących nierzemieślniczą działalność handlową i usługową oraz osób z nimi współpracujących - właściwe wojewódzkie zrzeszenie prywatnego handlu i usług,
c)
rybaków morskich i osób z nimi współpracujących - Zrzeszenie Rybaków Morskich,
d)
osób uprawiających flisactwo turystyczne na rzece Dunajcu - Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na rzece Dunajcu,
8)
oddział ZUS - oznacza oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  2.-17 2
(uchylone).
§  18.
1.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i pogrzebowego stanowi kwota podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie za miesiąc kalendarzowy, w którym powstało prawo do zasiłku.
2.
Jeżeli jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy ubezpieczenia kwota podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie została obniżona lub podwyższona w myśl § 10 lub 11, podstawę wymiaru zasiłków, o których mowa w ust. 1, stanowi kwota odpowiadająca przeciętnej miesięcznej podstawie wymiaru składek z tego okresu ubezpieczenia, a jeżeli ubezpieczenie trwało krócej niż 12 miesięcy - z faktycznego okresu ubezpieczenia.
§  19. 3
 
1.
Podstawę wymiaru emerytury lub renty stanowi kwota odpowiadająca przeciętnej miesięcznej zryczałtowanej podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie z okresu ostatnich 24 miesięcy ubezpieczenia, a jeżeli ubezpieczenie trwało krócej - z faktycznego okresu ubezpieczenia.
2.
Jeżeli jednak w ciągu ostatnich 5 lat ubezpieczenia kwota podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie została podwyższona w myśl § 11, podstawę wymiaru emerytury stanowi kwota odpowiadająca przeciętnej miesięcznej podstawie wymiaru składek z okresu ostatnich 5 lat ubezpieczenia, a jeżeli ubezpieczenie trwało krócej - z faktycznego okresu ubezpieczenia, nie niższa jednak od kwoty ustalonej w myśl ust. 1.
§  20.
Okoliczności i przyczyny wypadków przy prowadzeniu działalności lub przy współpracy bada i ustala organizacja społeczno-zawodowa. W czynnościach tej organizacji może uczestniczyć przedstawiciel oddziału ZUS.
§  21.
1.
Ubezpieczony, który uległ wypadkowi, jest obowiązany zawiadomić niezwłocznie o wypadku organizację społeczno-zawodową.
2.
Po uzyskaniu wiadomości o wypadku od poszkodowanego lub z innych źródeł organizacja społeczno-zawodowa sporządza kartę wypadku opierając się na oświadczeniach poszkodowanego, zeznaniach świadków i innych dowodach dotyczących wypadku.
3.
Organizacja społeczno-zawodowa powinna udzielić poszkodowanemu albo członkom jego rodziny niezbędnej pomocy w zebraniu dowodów stwierdzających fakt i okoliczności wypadku. W miarę potrzeby organizacja ta powinna przeprowadzić dodatkowe postępowanie wyjaśniające.
§  22.
Karta wypadku powinna zawierać:
1)
imię i nazwisko osoby zgłaszającej wypadek oraz datę zgłoszenia,
2)
dane osobowe ubezpieczonego, który uległ wypadkowi,
3)
rodzaj wypadku, opis jego okoliczności, przebiegu i przyczyn,
4)
stwierdzenie, czy wypadek jest wypadkiem przy prowadzeniu działalności lub współpracy,
5)
stwierdzenie, czy zachodzą okoliczności wyłączające prawo do świadczeń przysługujących z tytułu wypadku przy prowadzeniu działalności lub współpracy,
6)
podpisy osób, które uczestniczyły w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadku,
7)
datę sporządzenia karty wypadku,
8)
imię i nazwisko osoby sporządzającej kartę wypadku.
§  23.
1.
Kartę wypadku zatwierdza prezes (przewodniczący) zarządu organizacji społeczno-zawodowej.
2.
Zatwierdzoną kartę wypadku organizacja społeczno-zawodowa przekazuje nie później niż w ciągu 6 tygodni po uzyskaniu wiadomości o wypadku oddziałowi ZUS wraz z całą dokumentacją, na podstawie której karta ta została sporządzona.
§  24.
Oddział ZUS na podstawie dokumentów, o których mowa w § 23 ust. 2, ustala, czy wypadek, któremu uległ poszkodowany, był wypadkiem przy prowadzeniu działalności lub współpracy w rozumieniu art. 10 ustawy. Ustalenie to może być w razie potrzeby poprzedzone postępowaniem wyjaśniającym.
§  25.
Prawo do świadczeń z tytułu wypadku przy prowadzeniu działalności lub przy współpracy ustala oddział ZUS na podstawie ustaleń, o których mowa w § 24, oraz orzeczenia lekarskiego stwierdzającego związek czasowej niezdolności do pracy, inwalidztwa lub śmierci ubezpieczonego z wypadkiem.
§  26.
Dla osób objętych ubezpieczeniem z tytułu wykonywania rybołówstwa morskiego na własny rachunek lub współpracy przy jego wykonywaniu, polegającej na bezpośrednim udziale w połowach, wiek emerytalny wynosi 55 lat dla kobiety i 60 lat dla mężczyzny, jeżeli osoby te:
1)
osiągnęły wymagany do przyznania emerytury okres ubezpieczenia, w tym co najmniej 15 lat ubezpieczenia z tytułu wykonywania rybołówstwa z uwzględnieniem okresów pracy uznanej za zatrudnienie pierwszej kategorii, w myśl przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin,
2)
wiek emerytalny (55 lub 60 lat) osiągnęły w czasie ubezpieczenia z tytułu wykonywania rybołówstwa albo w ciągu 5 lat po jego zaprzestaniu; warunek ten nie jest wymagany, jeżeli działalność, o której mowa w pkt 1, była wykonywana co najmniej 20 lat przez kobietę i 25 lat przez mężczyznę.
§  27.
1.
Oddział ZUS zawiadamia osoby, które z tytułu prowadzenia działalności były objęte ubezpieczeniem w dniu 28 lutego 1977 r., o kwocie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie i o wysokości wymierzonej składki zgodnie z przepisami rozporządzenia.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, prowadzące działalność w zakresie innym niż transport, rybołówstwo morskie i flisactwo turystyczne, są obowiązane złożyć w terminie do dnia 31 marca 1977 r. w oddziale ZUS oświadczenie o formie opodatkowania.
§  28.
1.
Przy ustalaniu wysokości zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do prowadzenia działalności lub współpracy, powstałej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, za podstawę wymiaru zasiłku przyjmuje się kwoty zryczałtowane określone w § 8.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy ustalaniu wysokości zasiłku macierzyńskiego.
§  29.
Przepisu § 19 ust. 2 nie stosuje się, jeżeli ubezpieczony w ciągu 3 miesięcy od daty zawiadomienia, o którym mowa w § 27 ust. 1, zgłosił wniosek o podwyższenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie.
§  30.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 1977 r.
1 § 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1983 r. (Dz.U.83.66.300) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1983 r.
2 § 2 - 17 uchylone przez § 56 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1990 r. w sprawie wysokości i podstawy wymiaru skłaek na ubezpieczenie społeczne, zgłaszania do ubezpieczenia społecznego oraz rozliczania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego (Dz.U.90.7.41) z dniem 9 lutego 1990 r.
3 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1983 r. (Dz.U.83.66.300) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1983 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1977.6.25

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników i niektórych innych osób prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek oraz ich rodzin.
Data aktu: 11/02/1977
Data ogłoszenia: 28/02/1977
Data wejścia w życie: 01/03/1977