Zatrudnianie osób, które nie ukończyły 15 lat, oraz zwalnianie młodocianych od odbywania przygotowania zawodowego i od obowiązku dokształcania się.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 21 października 1974 r.
w sprawie zatrudniania osób, które nie ukończyły 15 lat, oraz zwalniania młodocianych od odbywania przygotowania zawodowego i od obowiązku dokształcania się.

Na podstawie art. 191 § 5 pkt 2 i 3 oraz art. 200 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141) po porozumieniu z Ministrem Oświaty i Wychowania oraz z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Zatrudnianie osób nie mających 15 lat, które ukończyły szkołę podstawową.

§  1.
1.
Osoba w wieku powyżej 14 lat, a przed ukończeniem 15 lat, która ukończyła szkołę podstawową, może być na wniosek ustawowego przedstawiciela zatrudniona w celu nauki zawodu.
2.
Jeżeli osoba określona w ust. 1 jest inwalidą, może być zatrudniona w spółdzielczości inwalidzkiej w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
§  2.
Osoba, o której mowa w § 1, może być zatrudniona, jeżeli przedstawi zaświadczenie właściwego zakładu społecznej służby zdrowia, stwierdzające, że podjęcie pracy w celu nauki zawodu lub przyuczenia do określonej pracy nie zagraża jej zdrowiu.

Rozdział  2.

Zwolnienie od obowiązku przygotowania zawodowego.

§  3.
Młodociany w wieku powyżej 16 lat, nie posiadający kwalifikacji zawodowych i nie kontynuujący nauki w szkole ponadpodstawowej pomimo zastosowania środków wychowawczych, może być zatrudniony przez uspołeczniony zakład pracy przy pracach prostych i porządkowych, nie związanych z obsługą maszyn i agregatów, jeżeli ten rodzaj zatrudnienia jest zgodny z interesem społecznym i dobrem młodocianego.
§  4.
Zakłady pracy mogą zatrudniać młodocianych na stanowiskach pracy, o których mowa w § 3, na podstawie:
1)
zaświadczenia właściwego zakładu społecznej służby zdrowia, że ten rodzaj pracy nie zagraża zdrowiu młodocianego, oraz
2)
skierowania lub zgody właściwego dla siedziby zakładu pracy organu administracji państwowej stopnia powiatowego.
§  5.
Zakład pracy może zatrudniać młodocianych przy pracach, o których mowa w § 3, pod warunkiem wyznaczenia spośród załogi doświadczonego pracownika w celu sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, o pracach wzbronionych młodocianym oraz o szczególnej ochronie ich zdrowia.

Rozdział  3.

Zwolnienie młodocianych od obowiązku dokształcania się.

§  6.
1.
Młodociani, o których mowa w § 3, nie są obowiązani do dokształcania się zawodowego lub w zakresie średniej szkoły ogólnokształcącej, jeżeli są zatrudnieni przy pracach prostych lub porządkowych.
2.
Jeżeli młodociany jest zatrudniony przy pracach wymienionych w ust. 1 i z własnej inicjatywy dokształca się w szkole zawodowej lub w średniej szkole ogólnokształcącej, zakład pracy obowiązany jest umożliwić mu branie udziału w zajęciach szkolnych według zasad określonych w art. 198 i w art. 202 § 3 i 4 Kodeksu pracy.
§  7.
1.
Młodociani zatrudnieni w celu przyuczenia do określonych prac oraz osoby, o których mowa w § 1 ust. 2, mogą być zwolnieni od obowiązku dokształcania się, jeżeli kontynuowanie przez nich nauki napotyka na istotne trudności z powodu:
1)
braku możliwości dokształcania się w miejscu zamieszkania lub miejscu pracy młodocianego albo w innej pobliskiej miejscowości,
2)
ograniczonych zdolności umysłowych młodocianego lub jego stanu zdrowia, stwierdzonych przez właściwy zakład społecznej służby zdrowia,
3)
przeszkód wynikających ze szczególnej sytuacji osobistej młodocianego.
2.
Zwolnień, o których mowa w ust. 1, udzielają właściwe ze względu na miejsce zamieszkania młodocianych organy administracji państwowej stopnia powiatowego. Zwolnienia wydawane są na wniosek ustawowych przedstawicieli młodocianych lub zatrudniających ich zakładów pracy.
§  8.
Zwolnienie od obowiązku dokształcania się nie może być udzielane młodocianym zatrudnionym w celu nauki zawodu oraz osobom, o których mowa w § 1 ust. 1.

Rozdział  4.

Przepisy końcowe.

§  9.
Traci moc rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 25 października 1960 r. w sprawie zatrudniania młodocianych w charakterze gońców i sprzątaczek (Dz. U. Nr 47, poz. 290).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1975 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.43.260

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zatrudnianie osób, które nie ukończyły 15 lat, oraz zwalnianie młodocianych od odbywania przygotowania zawodowego i od obowiązku dokształcania się.
Data aktu: 21/10/1974
Data ogłoszenia: 18/11/1974
Data wejścia w życie: 01/01/1975