Przystąpienie Polski do Konwencji o ujednoliceniu niektórych zasad dotyczących odpowiedzialności wynikającej ze zderzenia statków żeglugi śródlądowej, sporządzonej w Genewie dnia 15 marca 1960 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 6 czerwca 1972 r.
w sprawie przystąpienia Polski do Konwencji o ujednoliceniu niektórych zasad dotyczących odpowiedzialności wynikającej ze zderzenia statków żeglugi śródlądowej, sporządzonej w Genewie dnia 15 marca 1960 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z artykułem 10 ustęp 2 Konwencji o ujednoliceniu niektórych zasad dotyczących odpowiedzialności wynikającej ze zderzenia statków żeglugi śródlądowej, sporządzonej w Genewie dnia 15 marca 1960 r., złożony został dnia 8 maja 1972 r. Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych dokument przystąpienia Polski do tej konwencji, która weszła w życie dnia 13 września 1966 r.
Dokument ten zawiera zastrzeżenie, że Polska Rzeczpospolita Ludowa nie uznaje się za związaną postanowieniami artykułu 14 tej konwencji w zakresie dotyczącym przekazywania sporów do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości oraz zastrzega sobie prawo niestosowania konwencji na drogach żeglownych, zastrzeżonych wyłącznie dla żeglugi krajowej.

Zgodnie z artykułem 11 ustęp 2 konwencji wejdzie ona w życie w stosunku do Polski dnia 6 sierpnia 1972 r.

Jednocześnie podaje się do wiadomości, że następujące państwa złożyły swoje dokumenty ratyfikacyjne lub dokumenty przystąpienia do tej konwencji w niżej podanych datach:

Związek Socjalistycznych

Republik Radzieckich dnia 26 stycznia 1962 r.

z następującymi zastrzeżeniami:

a)
w odniesieniu do całej konwencji: Rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oświadcza, że postanowienia konwencji nie będą stosowane na wodach wewnętrznych Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, które są otwarte dla żeglugi tylko dla statków pływających pod banderą ZSRR;
b)
w odniesieniu do artykułu 14: Rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich nie uważa się za związany postanowieniami artykułu 14 konwencji w zakresie dotyczącym przekazywania sporów do Międzynarodowego Trybunału;

Jugosławia dnia 14 lutego1 1962 r.

z następującymi zastrzeżeniami, złożonymi zgodnie z artykułem 9 konwencji:

a)
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii zastrzega sobie prawo ustalenia w swoim ustawodawstwie lub w umowie międzynarodowej, że postanowienia niniejszej konwencji nie mają zastosowania do statków używanych wyłącznie przy wykonywaniu funkcji władzy państwowej;
b)
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii zastrzega sobie prawo ustalenia w swoim ustawodawstwie krajowym, że postanowienia niniejszej konwencji nie mają zastosowania na drogach żeglownych, zastrzeżonych wyłącznie dla żeglugi krajowej;

Francja dnia 12 marca 1962 r.,

Austria dnia 27 września 1962 r.,

Holandia dnia 15 czerwca 1966 r.

z oświadczeniem, że konwencja jest ratyfikowana w odniesieniu do Królestwa w Europie oraz Surinamu;

Rumunia dnia 4 sierpnia 1969 r.

z zastrzeżeniem, że Socjalistyczna Republika Rumunii oświadcza, zgodnie z postanowieniami artykułu 15, że nie uważa się za związaną postanowieniami artykułu 14 konwencji. Socjalistyczna Republika Rumunii stoi na stanowisku, że spory dotyczące interpretacji lub stosowania konwencji mogą być przekazywane Międzynarodowemu Trybunałowi Sprawiedliwości w każdym poszczególnym przypadku tylko za zgodą wszystkich stron w sporze.

Socjalistyczna Republika Rumunii zastrzega sobie prawo, zgodnie z artykułem 9 punkt a) i b) konwencji, ustalenia w swoim ustawodawstwie krajowym lub w umowie międzynarodowej, że postanowienia konwencji nie mają zastosowania do statków używanych wyłącznie przy wykonywaniu funkcji władzy państwowej lub na drogach żeglownych zastrzeżonych wyłącznie dla żeglugi krajowej;

Szwajcaria dnia 26 kwietnia 1972 r.

Zgodnie z artykułem 11 ustęp 1 konwencji weszła ona w życie w stosunku do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, Jugosławii, Francji, Austrii i Holandii - dnia 13 września 1966 r., a zgodnie z artykułem 11 ustęp 2 - weszła w życie w stosunku do Rumunii dnia 2 listopada 1969 r. i wejdzie w życie w stosunku do Szwajcarii dnia 25 lipca 1972 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1972.25.184

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Przystąpienie Polski do Konwencji o ujednoliceniu niektórych zasad dotyczących odpowiedzialności wynikającej ze zderzenia statków żeglugi śródlądowej, sporządzonej w Genewie dnia 15 marca 1960 r.
Data aktu: 06/06/1972
Data ogłoszenia: 26/06/1972
Data wejścia w życie: 26/06/1972