Umundurowanie pracowników inspektoratów żeglugi śródlądowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1962 r.
w sprawie umundurowania pracowników inspektoratów żeglugi śródlądowej.

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39) zarządza się, co następuje:
§  1.
Pracownicy inspektoratów żeglugi śródlądowej, wymienieni w wykazie stanowiącym załącznik do niniejszego rozporządzenia, otrzymują umundurowanie: mianowani - po objęciu służby, a zatrudnieni na podstawie umowy o pracę - najpóźniej po zawarciu z nimi umowy o pracę na czas nieokreślony.
§  2.
1.
Pracownicy, o których mowa w § 1, otrzymują umundurowanie za zwrotem 25% kosztów jego wartości.
2.
Na wniosek pracownika spłata 25% wartości umundurowania może być rozłożona na raty na okres nie przekraczający 12 miesięcy.
§  3.
1.
Rodzaje umundurowania oraz okresy używalności określa wykaz stanowiący załącznik do rozporządzenia. Okres używalności umundurowania liczy się od dnia, w którym umundurowanie lub jego część powinny być wydane pracownikowi.
2.
Okres używalności umundurowania może być na wniosek pracownika przedłużony, jeżeli kierownik zakładu pracy uzna, że stan umundurowania jest dobry. Okres przedłużenia nie może wynosić więcej niż 1/3 okresu używalności. W razie przedłużenia okresu używalności pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w wysokości 50% wartości umundurowania, obliczonej za okres przedłużenia. Okres używalności liczy się w tym przypadku od dnia wydania umundurowania.
3.
Po upływie okresu używalności umundurowanie przechodzi na własność pracownika.
§  4.
1.
W razie utraty lub zniszczenia całości lub części umundurowania przed upływem okresu używalności, pracownik otrzymuje nowe odpowiednie umundurowanie na koszt zakładu pracy, jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiły bez jego winy przy wykonywaniu obowiązków służbowych.
2.
Jeżeli utrata lub zniszczenie całości lub części umundurowania nastąpiły z winy pracownika, otrzymuje on nowe odpowiednie umundurowanie za zwrotem równowartości utraconego lub zniszczonego umundurowania w części, jaka przypada za czas od dnia utraty lub zniszczenia do końca okresu używalności.
§  5.
1.
W razie rozwiązania stosunku pracy (służbowego) bez winy pracownika, przejścia na emeryturę lub śmierci pracownika umundurowanie nie podlega zwrotowi, chociażby okres używalności nie upłynął.
2.
W razie rozwiązania stosunku pracy (służbowego) za wypowiedzeniem pracownika lub na jego prośbę albo z jego winy pracownik obowiązany jest uiścić kwotę odpowiadającą wartości umundurowania, obliczoną za czas od dnia zaprzestania pracy (służby) do końca okresu używalności.
§  6.
Wartość umundurowania oblicza się według obowiązującego cennika.
§  7.
Wzory umundurowania i oznak służbowych określi Minister Żeglugi.
§  8.
W razie rozwiązania stosunku pracy (służbowego) lub przejścia na emeryturę byłemu pracownikowi nie przysługuje prawo noszenia oznak na umundurowaniu.
§  9.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Żeglugi i Ministrowi Finansów.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik

WYKAZ PRACOWNIKÓW INSPEKTORATÓW ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ OTRZYMUJĄCYCH UMUNDUROWANIE

I. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach:

1) kierowników inspektoratów żeglugi śródlądowej otrzymują umundurowanie składające się z następujących części:

Lp. Nazwa odzieży Okres używalności
1 Kurtka gabardynowa 80-100% wełny 24 miesiące
2 Spodnie gabardynowe 80-100% wełny 24 miesiące
3 Płaszcz sukienny 80-100% wełny 36 miesięcy
4 Czapka gabardynowa z 2 białymi pokrowcami 24 miesiące
5 Koszule białe - 2 24 miesiące
6 Krawat czarny 12 miesięcy
7 Kurtka drelichowa 2 okresy letnie
8 Spodnie drelichowe 2 okresy letnie

II. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach:

1)
starszych inspektorów,
2)
inspektorów,
3)
stermotorzystów,
4)
kierowców samochodów osobowych

otrzymują umundurowanie składające się z następujących części:

Lp. Nazwa odzieży Okres używalności
1 Kurtka sukienna 80-100% wełny 24 miesiące
2 Spodnie sukienne 80-100% wełny 24 miesiące
3 Płaszcz sukienny 80-100% wełny 36 miesięcy
4 Czapka sukienna z 2 pokrowcami białymi 24 miesiące
5 2 koszule białe lub granatowe 24 miesiące
6 Krawat czarny 12 miesięcy
7 Trzewiki lub półbuty skórzane 24 miesiące
8 Kurtka drelichowa 2 okresy letnie
9 Spodnie drelichowe 2 okresy letnie

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.51.247

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Umundurowanie pracowników inspektoratów żeglugi śródlądowej.
Data aktu: 13/09/1962
Data ogłoszenia: 28/09/1962
Data wejścia w życie: 28/09/1962