Zm.: rozporządzenie Ministra Łączności z dnia 18 września 1957 r. w sprawie wprowadzenia regulaminów premiowania w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" oraz w przedsiębiorstwach Międzynarodowych Kabli Telekomunikacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 2 maja 1961 r.
zmieniające rozporządzenie Ministra Łączności z dnia 18 września 1957 r. w sprawie wprowadzenia regulaminów premiowania w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" oraz w przedsiębiorstwach Międzymiastowych Kabli Telekomunikacyjnych.

Na podstawie § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 września 1957 r. w sprawie uposażenia pracowników państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz. U. Nr 49, poz. 236) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Łączności z dnia 18 września 1957 r. w sprawie wprowadzenia regulaminów premiowania w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" oraz w przedsiębiorstwach Międzymiastowych Kabli Telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 60, poz. 326) wprowadza się następujące zmiany:
1)
wyrazy "nr 1 i 2" zastępuje się wyrazami "nr 1, 2, 3, 4, 5",
2)
dodaje się załączniki nr 3, 4 i 5 w brzmieniu podanym w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 maja 1961 r.

ZAŁĄCZNIK

"Załącznik Nr 3.

REGULAMIN PREMIOWANIA DORĘCZYCIELI TELEGRAMÓW

§ 1. Regulamin niniejszy określa zasady premiowania doręczycieli telegramów zatrudnionych we wszystkich miastach wojewódzkich oraz według uznania dyrektora okręgu poczty i telekomunikacji w innych większych miastach.

§ 2. Doręczyciele telegramów są premiowani za sprawne i terminowe doręczanie telegramów, przekazów telegraficznych, wezwań do rozmownicy oraz ewentualnie ekspresowych przesyłek pocztowych, w przypadku łącznego doręczania telegramów i przesyłek ekspresowych.

§ 3. Wysokość premii jest zależna od ilości uzyskanych przez doręczycieli punktów obliczeniowych, ustalonych w § 5.

§ 4. Dla celów premiowania doręczycieli dzieli się miejscowy obszar doręczeń telegramów każdego z określonych w § 1 urzędów na trzy strefy, a mianowicie:

1) I strefę obejmującą obszar miasta o promieniu 2 km od placówki doręczającej,

2) II strefę obejmującą obszar miasta między kołami o promieniu 2 km i 4 km, których wspólny środek znajduje się w miejscu położenia placówki doręczającej,

3) III strefę obejmującą pozostały obszar miasta.

§ 5. 1. 1) Za obsługę jednego odbiorcy w dzień bez względu na ilość jednorazowo doręczonych mu telegramów i innych przesyłek wymienionych w § 2 doręczyciele uzyskują następującą liczbę punktów obliczeniowych:

w strefie I - 1,

w strefie II - 1,5,

w strefie III - 2.

2) Za doręczenie jednego telegramu w nocy (od godziny 22 do godziny 6) bez względu na strefę - doręczyciele uzyskują 4 punkty.

2. Niezależnie od punktów wynikających z zastosowania przepisów ust. 1 doręczyciele uzyskują dodatkowe punkty za każdy odbyty przez nich chód doręczycielski:

do strefy I - 4,

do strefy II - 6,

do strefy III - 8.

3. W razie doręczania przez doręczyciela za jednym chodem telegramów przeznaczonych dla odbiorców zamieszkujących w różnych strefach doręczeń - doręczycielowi zalicza się punkty obliczeniowe według najdalszej strefy.

§ 6. 1. Premię doręczyciela stanowi iloczyn łącznej sumy punktów obliczeniowych wynikającej z jego karty pracy oraz stawki premiowej ustalonej w ust. 2.

2. Stawka premiowa za 1 punkt obliczeniowy wynosi 0,25 zł.

§ 7. Pracownicy premiowani na podstawie niniejszego regulaminu nie mogą otrzymywać premii z innego tytułu.

§ 8. 1. Okresem obrachunkowym dla obliczenia premii doręczycieli telegramów jest miesiąc kalendarzowy.

2. Premię wypłaca się najpóźniej do dnia 10 miesiąca następującego po miesiącu, za który się należy.

§ 9. W stosunku do doręczycieli telegramów premiowanych według przepisów niniejszego regulaminu mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 6 ust. 1 i ust. 3 pkt 2 i 9 oraz § 7 regulaminu stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 10. Regulamin stosuje się od dnia 1 maja 1961 r. do doręczycieli telegramów wykonujących służbę na obszarze miast Bydgoszczy, Łodzi, Wrocławia i Zielonej Góry; na obszarze pozostałych miast określonych w § 1 termin wejścia w życie regulaminu ustalą dyrektorzy okręgów poczty i telekomunikacji.

Załącznik Nr 4.

REGULAMIN PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW CENTRALNEGO BIURA ROZRACHUNKOWEGO POCZTY I TELEKOMUNIKACJI W BYDGOSZCZY, ZATRUDNIONYCH PRZY MASZYNOWYM KOPIOWANIU I SPRAWDZANIU PRZEKAZÓW

§ 1. Regulamin niniejszy określa zasady premiowania pracowników Centralnego Biura Rozrachunkowego Poczty i Telekomunikacji w Bydgoszczy, zatrudnionych przy maszynowym kopiowaniu przekazów i maszynowym sprawdzaniu skopiowanych przekazów, zwanych dalej pracownikami.

§ 2. Premia pracowników zależna jest od przekroczenia niżej ustalonych norm pracy.

§ 3. Ustala się następujące normy pracy:

dla czynności kopiowania - 160 przekazów na godzinę,

dla czynności sprawdzania - 400 przekazów na godzinę.

§ 4. 1. Za każdy błąd stwierdzony w 1.000 skopiowanych przekazów odlicza się od liczby kart-kopii:

1) przy liczbie błędów od 1 do 7 - 5 kart,

2) przy liczbie błędów od 8 do 15 - 10 kart,

3) przy liczbie błędów ponad 15 - 15 kart.

2. Za każdy ujawniony przez pracownika sprawdzającego błąd dolicza się mu 5 kart, a za każdy popełniony błąd - odlicza się 20 kart.

§ 5. Za każdy skopiowany lub sprawdzony przekaz ponad normę ustaloną zgodnie z § 3 i § 4 pracownik kopiujący otrzymuje premię wynoszącą 3 grosze, a pracownik sprawdzający 1 grosz.

§ 6. 1. Okresem obrachunkowym dla obliczeń premiowych jest miesiąc kalendarzowy.

2. Premię wypłaca się najpóźniej do dnia 10 miesiąca następującego po miesiącu, za który się premia należy.

§ 7. Pracownicy premiowani na podstawie niniejszego regulaminu nie mogą otrzymywać premii z innego tytułu.

§ 8. W okresie przyuczania się do pracy na maszynach, nie przekraczającym 12 miesięcy, wypłaca się premię wynoszącą do 25% miesięcznego uposażenia zasadniczego.

§ 9. W stosunku do pracowników premiowanych według niniejszego regulaminu mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 6 ust. 1 i ust. 3 pkt 9 oraz § 7 regulaminu stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 10. Regulamin niniejszy obowiązuje od dnia 1 maja 1961 r.

Załącznik Nr 5.

REGULAMIN PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW URZĘDU OPŁAT TELEKOMUNIKACYJNYCH W WARSZAWIE, ZATRUDNIONYCH PRZY MASZYNOWYM DZIURKOWANIU I SPRAWDZANIU KART OPŁAT

§ 1. Regulamin niniejszy określa zasady premiowania pracowników Urzędu Opłat Telekomunikacyjnych zatrudnionych przy maszynowym dziurkowaniu i maszynowym sprawdzaniu kart opłat za usługi telefoniczne i telegraficzne, zwanych w dalszym ciągu pracownikami.

§ 2. Premia pracowników jest zależna od przekroczenia niżej ustalonych norm pracy.

§ 3. Ustala się następujące normy pracy:

1) dla czynności maszynowego dziurkowania kart - 460 kart na godzinę,

2) dla czynności maszynowego sprawdzania kart - 460 kart na godzinę.

§ 4. 1. Za każdy popełniony błąd odlicza się od liczby kart:

1) przedziurkowanych - 20 kart,

2) sprawdzonych - 30 kart.

2. Za każdy błąd ujawniony przez maszynistkę sprawdzającą dolicza się jej 5 kart.

§ 5. Za każdą kartę przedziurkowaną lub sprawdzoną ponad normę ustaloną na podstawie §§ 3 i 4 pracownik otrzymuje 2 gr.

§ 6. 1. Okresem obrachunkowym dla obliczenia premii jest miesiąc kalendarzowy.

2. Premię wypłaca się najpóźniej do dnia 10 miesiąca następującego po miesiącu, za który się należy.

§ 7. Pracownicy premiowani na podstawie niniejszego regulaminu nie mogą otrzymywać premii z innego tytułu.

§ 8. W okresie przyuczania się do pracy na maszynach analitycznych, nie przekraczającym 6 miesięcy, wypłaca się pracownikowi premię wynoszącą 25% miesięcznego uposażenia zasadniczego.

§ 9. W stosunku do pracowników premiowanych według niniejszego regulaminu mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 6 ust. 1 i ust. 3 pkt 9 oraz § 7 regulaminu stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 10. Regulamin niniejszy obowiązuje od dnia 1 maja 1961 r."

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.25.122

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie Ministra Łączności z dnia 18 września 1957 r. w sprawie wprowadzenia regulaminów premiowania w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" oraz w przedsiębiorstwach Międzynarodowych Kabli Telekomunikacyjnych.
Data aktu: 02/05/1961
Data ogłoszenia: 20/05/1961
Data wejścia w życie: 20/05/1961, 01/05/1961