Kwalifikacje wymagane od lekarzy w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 2 marca 1959 r.
w sprawie kwalifikacji wymaganych od lekarzy w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętej.

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. Nr 55, poz. 434 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
"młodszy asystent", "starszy asystent", "ordynator" i "dyrektor" - młodszego asystenta, starszego asystenta, ordynatora i dyrektora w zakładzie opieki zdrowotnej zamkniętej;
2)
"kierownik" - kierownika innej niż oddział komórki działalności podstawowej zakładów opieki zdrowotnej zamkniętej.
2.
Przepisy rozporządzenia dotyczące właściwego specjalisty wojewódzkiego stosuje się odpowiednio do właściwego specjalisty krajowego bądź wyznaczonego przez niego lekarza specjalisty II stopnia - w odniesieniu do tych dziedzin medycyny, dla których na danym terenie nie został wyznaczony specjalista wojewódzki.
§  2.
Na stanowisko starszego asystenta może być powołany lekarz, który jest specjalistą I stopnia w dziedzinie medycyny odpowiadającej zadaniom komórki organizacyjnej, w której lekarz ma spełniać swoje obowiązki.
§  3.
1.
Okres zatrudnienia lekarza na stanowisku młodszego asystenta nie może przekroczyć 3 lat, a na stanowisku starszego asystenta - 5 lat, wliczając w to:
1)
pracę na tym samym stanowisku w innych zakładach opieki zdrowotnej zamkniętej;
2)
pracę na tym samym lub analogicznym stanowisku w wojskowej służbie zdrowia albo służbie zdrowia Ministerstw Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości bądź Komunikacji oraz
3)
okresy dokształcania zawodowego w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętej w kraju bądź za granicą, odbyte w czasie zatrudnienia na stanowisku młodszego lub starszego asystenta.
2.
Właściwy do spraw zdrowia organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może przedłużyć okresy zatrudnienia ustalone w ust. 1 najwyżej o jeden rok, jeżeli jest to niezbędne dla uzyskania przez lekarza tytułu specjalisty, lub w wyjątkowo uzasadnionym przypadku na 2 lata, jeżeli chodzi o starszego asystenta stale zastępującego ordynatora lub kierownika.
3.
Do okresu zatrudnienia lekarza na stanowisku młodszego asystenta i starszego asystenta nie wlicza się okresu przepracowanego w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętej na stanowisku stażysty.
4.
Przepis ust. 1 nie dotyczy lekarzy zatrudnionych na stanowiskach młodszych lub starszych asystentów:
1)
w szpitalach i sanatoriach dla nerwowo i psychicznie chorych,
2)
w pracowniach bakteriologicznych, chemiczno-analitycznych i serologicznych oraz
3)
w pracowniach (zakładach) anatomopatologicznych, zakładach medycyny sądowej i prosektoriach.
§  4.
Na stanowisko kierownika może być powołany lekarz będący specjalistą w dziedzinie medycyny odpowiadającej zadaniom danej komórki.
§  5.
Na stanowisko ordynatora może być powołany lekarz będący specjalistą II stopnia w dziedzinie medycyny odpowiadającej specjalności danego oddziału, z tym że ordynatorem w szpitalu i sanatorium dla nerwowo i psychicznie chorych, jak również ordynatorem oddziału dla noworodków, może być lekarz specjalista I stopnia w odpowiedniej dziedzinie medycyny.
§  6.
1.
Na stanowisku dyrektora lub ordynatora lekarz może być zatrudniony do ukończenia 65 roku życia, jeśli chodzi o mężczyzn, a 60 roku życia, jeśli chodzi o kobiety.
2.
W przypadkach uzasadnionych ważnymi okolicznościami Minister Zdrowia może zezwolić na przesunięcie granicy wieku określonej w ust. 1.
§  7.
1.
Na stanowisko starszego asystenta powołuje się lekarza, który zgłosił się na skutek ogłoszenia o wakującym stanowisku i został zakwalifikowany przez ordynatora w porozumieniu z przedstawicielem zarządu okręgowego Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia (Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych).
2.
Ogłoszenie o wakującym stanowisku starszego asystenta powinno określać szczegółowo warunki, jakim mają odpowiadać kandydaci, oraz termin przyjmowania pisemnych zgłoszeń, nie krótszy niż 14 dni od ukazania się ogłoszenia. W ogłoszeniu należy również poinformować o możliwości otrzymania w danej miejscowości mieszkania.
§  8.
1.
Na stanowiska dyrektorów, ordynatorów i kierowników powołuje się lekarzy zakwalifikowanych w drodze konkursu.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy powoływania:
1)
na stanowisko ordynatora - lekarza zajmującego stanowisko ordynatora w równorzędnym zakładzie;
2)
na stanowisko dyrektora - lekarza zajmującego stanowisko dyrektora równorzędnego zakładu.
3.
W przypadkach określonych w ust. 2 powołanie następuje po zasięgnięciu opinii zarządu okręgowego Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia (Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych) i specjalisty wojewódzkiego (kolejowego lekarza konsultanta) właściwej specjalności.
§  9.
1.
Postępowanie konkursowe przeprowadza komisja konkursowa, którą powołuje organ właściwy do obsadzenia wakującego stanowiska, z tym że komisję konkursową dla zakładów finansowanych z budżetu terenowego powołuje właściwy do spraw zdrowia organ prezydium rady narodowej, a dla zakładów kolejowej służby zdrowia właściwy organ kolejowej służby zdrowia.
2.
W skład komisji konkursowej wchodzą jako przewodniczący lekarz wyznaczony przez organ powołujący komisję oraz jako członkowie:
1)
lekarz specjalista wojewódzki (kolejowy lekarz konsultant) właściwej specjalności;
2)
lekarz delegowany przez zwierzchni organ nad organem powołującym komisję, jeżeli organem powołującym komisję jest właściwy do spraw zdrowia organ prezydium powiatowej (miejskiej, w mieście stanowiącym powiat miejski, dzielnicowej w mieście wyłączonym z województwa) rady narodowej;
3)
lekarz - przedstawiciel zarządu okręgowego Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia (Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych);
4)
trzech lekarzy specjalistów II stopnia, w tym 2 lekarzy specjalistów właściwej specjalności, oraz specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych - jeżeli wakuje stanowisko kierownika;
5)
trzech ordynatorów specjalistów II stopnia, jeżeli wakuje stanowisko ordynatora;
6)
trzech dyrektorów, jeżeli wakuje stanowisko dyrektora;
7)
dyrektor zakładu, jeżeli wakuje stanowisko kierownika lub ordynatora.
3.
Dwóch spośród ordynatorów wchodzących w skład komisji konkursowej powinno być kierownikami oddziałów tej samej dziedziny, co oddział, w którym wakuje stanowisko ordynatora.
4.
Jeżeli wakujące stanowisko dyrektora ma być połączone z pełnieniem funkcji ordynatora - w skład komisji konkursowej wchodzą ordynatorzy i dyrektorzy.
§  10.
1.
Postępowanie konkursowe rozpoczyna się ogłoszeniem o konkursie.
2.
Ogłoszenie o konkursie powinno określać wakujące stanowisko, szczegółowe warunki, jakim mają odpowiadać kandydaci, oraz termin przyjmowania pisemnych zgłoszeń, nie krótszy niż 14 dni od ukazania się ogłoszenia. W ogłoszeniu należy również poinformować o możliwości otrzymania w danej miejscowości mieszkania.
§  11.
1.
Kandydaci zgłaszający się do konkursu powinni przedstawić dokumenty stwierdzające, że odpowiadają wymaganym warunkom, a w szczególności:
1)
dyplom oraz zaświadczenie o prawie wykonywania zawodu;
2)
zaświadczenie o uznaniu za specjalistę bądź dowód posiadania tytułu samodzielnego pracownika nauki w danej dziedzinie medycyny;
3)
zaświadczenie stwierdzające znajomość organizacji i administracji służby zdrowia w zakresie potrzebnym do pracy na wakującym stanowisku ordynatora lub dyrektora.
2.
Na żądanie komisji konkursowej kandydaci są obowiązani przedstawić również inne dowody dotyczące ich kwalifikacji.
3.
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, wydaje na podstawie sprawdzenia wiadomości kierownik właściwego do spraw zdrowia organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wydzielonego z województwa) bądź uprawniony przez niego lekarz specjalista w dziedzinie organizacji ochrony zdrowia.
4.
Obowiązek przedstawiania zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 nie dotyczy:
1)
lekarzy specjalistów w dziedzinie organizacji ochrony zdrowia;
2)
lekarzy, których komisja zwolni od tego obowiązku na podstawie przedstawionych zaświadczeń z dotychczasowej pracy.
§  12.
Komisja może żądać od osób zgłaszających się do konkursu wykazania wiadomości teoretycznych oraz umiejętności praktycznych w wyznaczonym zakresie, z tym że sprawdzenie ich przeprowadza komisja w pełnym składzie bądź wyznaczeni członkowie.
§  13.
W wyniku przeprowadzonego postępowania komisja konkursowa powinna przedstawić organowi właściwemu do obsadzenia danego stanowiska dwóch kandydatów posiadających odpowiednie kwalifikacje.
§  14.
1.
Jeżeli postępowanie konkursowe nie dało pozytywnego wyniku, wakujące stanowisko może być obsadzone poza konkursem.
2.
Lekarz powołany na stanowisko ordynatora poza konkursem pełni powierzone mu obowiązki do czasu powtórzenia postępowania konkursowego. Powtórne postępowanie konkursowe powinno być przeprowadzone nie później niż w jeden rok po postępowaniu, które nie dało wyniku pozytywnego.
§  15.
Rozporządzenie nie dotyczy lekarzy zatrudnionych w szpitalach klinicznych oraz działach klinicznych instytutów naukowych.
§  16.
Z lekarzami zatrudnionymi w zakładach społecznych służby zdrowia w dniu wejścia w życie rozporządzenia, którzy nie posiadają kwalifikacji zawodowych wymaganych dla zajmowanego stanowiska, powinny być rozwiązane umowy o pracę z zachowaniem obowiązujących przepisów, jeżeli do dnia 30 września 1959 r. nie nabędą wymaganych kwalifikacji.
§  17.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 stycznia 1957 r. w sprawie ustalania kandydatur na niektóre stanowiska w zakładach społecznych służby zdrowia (Dz. U. Nr 13, poz. 73).
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.20.128

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kwalifikacje wymagane od lekarzy w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętej.
Data aktu: 02/03/1959
Data ogłoszenia: 23/03/1959
Data wejścia w życie: 23/03/1959