Wynagrodzenia pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 kwietnia 1953 r.
w sprawie wynagrodzeń pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Na podstawie art. 18 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o utworzeniu państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz. U. z 1932 r. Nr 105, poz. 879) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wyłącza się pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" z zaszeregowania do grup uposażenia ustalonych w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie uposażenia pracowników państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz. U. Nr 14, poz. 90) i ustanawia się dla nich odrębne kategorie płac według następującej tabeli:

Tabela płac pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Kategoria płac Płaca zasadnicza Dodatek funkcyjny Dodatki lokalne w złotych
w złotych w złotych stołeczny morski
1 2 3 4 5
I 1.072 227 72 61
Ia 964 152 65 53
II 892 152 61 50
III 820 114 53 46
IV 748 114 50 42
V 676 76 46 38
V 676 - 46 38
Va 602 76 38 35
Va 602 - 38 35
VI 528 76 35 31
VI 528 - 35 31
VII 472 - 31 27
VIII 418 - 27 23
§  2.
1.
Zaszeregowaniu według tabeli ustalonej w § 1 podlegają wszyscy pracownicy finansowo-księgowi, zajmujący stanowiska określone w podanej niżej tabeli zaszeregowań:

Tabela zaszeregowań pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Lp. Stanowisko Kategoria płac Dodatek funkcyjny
1. Kierownik działu finansowego, kierownik działu księgowości I, Ia, II F
2. Kierownik sekcji w dziale finansowym uprawniony do zastępowania kierownika działu, kierownik sekcji księgowości uprawniony do zastępowania kierownika działu Ia, II, III F
3. Starszy instruktor finansowy, starszy instruktor księgowości II, III, IV F
4. Starszy planista finansowy, starszy księgowy, instruktor finansowy, instruktor księgowości, starszy likwidator (cenzor) III, IV, V F
5. Starszy referent finansowy, planista finansowy, księgowy, likwidator, kasjer główny V, Va, VI F
6. Referent finansowy, kasjer Va, VI -
7. Starszy kontysta VI -
8. Kontysta VII, VIII -
2.
Zaszeregowania pracowników na poszczególne stanowiska dokona przełożony, uprawniony do mianowania lub przyjęcia pracownika.
3.
Zmiana stanowiska na wyższe lub niższe powoduje stosowną zmianę zaszeregowania pracownika.
§  3.
1.
Pracownicy finansowo-księgowi zatrudnieni na stanowiskach oznaczonych w kolumnie 4 tabeli zaszeregowań literą "F" otrzymują dodatek funkcyjny w wysokości zależnej od zajmowanego stanowiska i kategorii zaszeregowania.
2.
Pracownicy zatrudnieni w obrębie granic m.st. Warszawy, na obszarze miast: Gdańska, Gdyni i Szczecina oraz powiatów: gdańskiego, wejherowskiego, elbląskiego, szczecińskiego i wolińskiego otrzymują dodatek lokalny (stołeczny, morski) w wysokości podanej w tabeli płac (§ 1).
§  4.
Pracownicy finansowo-księgowi otrzymują premie na zasadach określonych w regulaminie, stanowiącym załącznik do niniejszego rozporządzenia.
§  5.
Główni i starsi księgowi pełniący obowiązki głównych księgowych wynagradzani są według zasad ustalonych w uchwale nr 476 Prezydium Rządu z dnia 18 lipca 1951 r. w sprawie wynagrodzeń pracowników finansowo-księgowych, zatrudnionych w przedsiębiorstwach i zakładach uspołecznionych, z tym że premia ich za terminowe wykonanie obowiązku sprawozdawczości, przewidziana w § 5 wymienionej uchwały, wynosi 45% wynagrodzenia zasadniczego.
§  6.
Do pracowników zaszeregowanych na podstawie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy § 4 oraz §§ 7-15 i 17-19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie uposażenia pracowników państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz. U. Nr 14, poz. 90).
§  7.
Pracownicy finansowo-księgowi, pobierający dodatki funkcyjne, nie mają prawa do dodatkowego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.
§  8.
Pracownicy zaszeregowani na podstawie niniejszego rozporządzenia zachowują dotychczasowy charakter stosunku służbowego.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1953 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW FINANSOWO-KSIĘGOWYCH W PAŃSTWOWYM PRZEDSIĘBIORSTWIE "POLSKA POCZTA, TELEGRAF I TELEFON"

§ 1.
Pracownicy finansowo-księgowi w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" otrzymują premie:
a)
miesięczną - za terminowe sporządzanie i przedstawianie nadrzędnej jednostce organizacyjnej oraz bankowi finansującemu przypadających w danym miesiącu sprawozdań okresowych oraz
b)
roczną - za terminowe złożenie sprawozdania i bilansu rocznego.
§  2.
Premie wypłaca się w końcu miesiąca po uznaniu przez jednostkę nadrzędną oraz bank finansujący złożonych sprawozdań za prawidłowe.
§  3.
1.
Premia miesięczna wynosi:
a)
dla pracowników, wymienionych w tabeli zaszeregowań pod lp. 1-4 - 40% płacy zasadniczej,
b)
dla pracowników wymienionych w tabeli zaszeregowań pod lp. 5 i 6 - 25% płacy zasadniczej,
c)
dla pracowników wymienionych w tabeli zaszeregowań pod lp. 7 i 8 - 20% płacy zasadniczej.
2.
Pracownicy finansowo-księgowi, biorący udział w sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego, otrzymują roczną premię bilansową przewidzianą w uchwale nr 170 Prezydium Rządu z dnia 25 lutego 1953 r. w sprawie zasad przyznawania premii bilansowej pracownikom finansowo-księgowym za terminowe złożenie prawidłowo sporządzonego rocznego sprawozdania finansowego (Monitor Polski Nr A-25, poz. 300).
§  4.
Podstawą formalno-prawną do wypłaty premii dla pracowników zarządów dyrekcji okręgowych poczt i telegrafów oraz jednostek centralnych jest pisemne zarządzenie Ministerstwa Poczt i Telegrafów, dla pracowników zaś pozostałych jednostek organizacyjnych państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" - zarządzenia dyrektorów okręgowych poczt i telegrafów bądź dyrektorów (kierowników) jednostek centralnych.
§  5.
W przypadku niedotrzymania ustalonych terminów sprawozdawczości premie pracowników finansowo-księgowych ulegają zmniejszeniu:
a)
przy opóźnieniu terminu sprawozdawczości do 10 dni kalendarzowych o 1/5,
b)
za każde następne 5 dni opóźnienia terminu sprawozdawczości o dalszą 1/5,
c)
przy opóźnieniu terminu sprawozdawczości wynoszącym 30 dni pracownicy finansowo-księgowi tracą prawo do premii w ogóle.
§  6.
Pracownicy finansowo-księgowi zachowują prawo do średniej premii z okresu ostatnich trzech miesięcy we wszystkich przypadkach, w których na podstawie przepisów szczególnych pracownik zachowuje prawo do ostatnio pobieranego wynagrodzenia i przez czas w tych przepisach określony.
§  7.
Premie wypłacone niezgodnie z postanowieniami niniejszego regulaminu będą uważane za wypłaty pozbawione legalnych podstaw prawnych.
§  8.
Regulamin niniejszy obowiązuje od dnia 1 kwietnia 1953 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024