Warunki składowania niektórych artykułów produkcji rolnej i ochrona przeciwpożarowa przy omłotach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 21 marca 1952 r.
o warunkach składowania niektórych artykułów produkcji rolnej i ochronie przeciwpożarowej przy omłotach.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przy ustawianiu stert, stogów, brogów i innych podobnych obiektów powinny być zachowane następujące odległości:
1)
od wszelkich budynków w gospodarstwach uspołecznionych - 100 m,

a w innych - 30 m,

2)
od wszelkich dróg publicznych - 50 m,
3)
od lasów, zagajników i innych terenów zadrzewionych - 100 m,
4)
od torów kolejowych - 100 m,
5)
od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - 25 m,
6)
między stertami względnie parami stert w gospodarstwach uspołecznionych - 100 m.

7) 1 między parami stert, stogów, brogów słomy i siana w punktach skupu Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" - 30 m, przy czym odległość między stogami w parach nie powinna być mniejsza niż 6 m.

2.
Sterty ze zbożem przed omłotem w gospodarstwach uspołecznionych mogą być ustawiane pojedyńczo lub parami.
3.
Jeżeli położenie nieruchomości nie zezwala na zachowanie odległości przewidzianych w ust. 1 pkt 1, może być ona zmniejszona z tym jednak, że stóg, sterta lub bróg powinny być w tych przypadkach ustawione w punkcie, który ze względu na wymiary nieruchomości odległy jest najdalej od budynku, jednak znajduje się nie bliżej niż w odległości 30 m.
4.
Odległości podane w ust. 1 pkt 1 - 3 mogą być zmniejszone, jednak nie więcej niż do 30 m, jeżeli wskutek wilgotności łąk niecały obszar nadaje się do stogowania.
5.
Sterty, stogi i brogi na ścierniskach powinny być oborane w promieniu 5 m.
6.
Przy stertach, stogach i brogach należy na czas omłotów umieścić podręczne środki gaśnicze, a mianowicie beczkę z wodą o pojemności około 200 litrów, wiadro, tłumnicę i bosak na każdą stertę, stóg lub bróg.
§  2.
Wielkość stert ze zbożem niemłóconym i sianem nie może przekraczać 800 m3, wielkość zaś sterty słomy i roślin włóknistych - 1.200 m3.
§  3.
Przy ustawianiu i używaniu lokomobili bądź traktora do omłotów przy stogu, stercie, brogu lub budynku należy przestrzegać:
1)
aby iskry i dym były znoszone wiatrem w kierunku od sterty bądź od budynku,
2)
aby zachowana była odległość lokomobili bądź traktora od stogu lub budynku najmniej 10 m,
3)
aby komin lokomobili zaopatrzony był w należycie wykonany i szczelnie przylegający do przewodu kominowego iskrochron z siatki o rozmiarach oczek 2,5 X 10 mm i grubości drutu o średnicy 1,5 do 2 mm oraz aby przewód kominowy i drzwiczki paleniskowe były szczelne,
4)
aby miejsce przeznaczone na ustawienie lokomobili lub traktora oczyszczone było z przedmiotów palnych,
5)
aby palenisko lokomobili było każdorazowo po skończonej pracy starannie wygaszone, a wyjęty węgiel (złożony osobno), szlaka i popiół zalane były dokładnie wodą i złożone do specjalnie w tym celu przygotowanego dołu.
§  4.
Silniki elektryczne do omłotu powinny być ustawiane w odległości co najmniej 2 m od stogów, stert, brogów i budynków krytych nieogniotrwale, jeżeli chodzi o silniki okapturzone, a w odległości co najmniej 5 m, jeżeli chodzi o silniki nie okapturzone.
§  5.
Zabrania się garażowania samochodów i traktorów w stodołach, przy stertach, stogach i brogach.
§  6.
Podgrzewanie i uruchamianie silników spalinowych może być dokonywane w odległości najmniej 30 m od zapasów materiałów pędnych i opału. Rozpalanie ognisk w pobliżu stogów, stert i brogów jest dozwolone tylko dla przygotowania posiłków dla pracowników zatrudnionych przy omłotach. Ogniska nie mogą być rozpalane w odległości mniejszej niż 100 m od zapasów materiałów pędnych, opału, stogów, stert i brogów przy zachowaniu przepisu § 3 pkt 1 niniejszego rozporządzenia.
§  7.
Na miejscu młocki powinny być wyznaczone miejsca na palenie tytoniu w odległości nie mniej niż 50 m od zgromadzonego do omłotu zboża.
§  8.
Maszyny używane przy omłocie powinny być zaopatrzone w liny stalowe lub łańcuchy celem ułatwienia ich odciągnięcia w razie pożaru.
§  9.
1.
Kierownicy państwowych gospodarstw rolnych oraz przewodniczący spółdzielni produkcyjnych obowiązani są każdorazowo przed rozpoczęciem omłotu sprawdzić osobiście lub przez wyznaczone przez siebie osoby stan zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz wyznaczyć osobę odpowiedzialną za przestrzeganie przepisów niniejszego rozporządzenia.
2.
W gospodarstwach rolnych indywidualnych obowiązek, o którym mowa w ust. 1, ciąży na posiadaczach tych gospodarstw.
§ 10. 2
Zarząd Główny Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w porozumieniu z Komendantem Głównym Straży Pożarnych określi szczegółowe zasady przestrzegania wymagań bezpieczeństwa przeciwpożarowego przy składowaniu i magazynowaniu pasz objętościowych w punktach skupu spółdzielni zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska.
§  11. 3
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 maja 1957 r. (Dz.U.57.41.183) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 1957 r.
2 § 10 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 maja 1957 r. (Dz.U.57.41.183) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 1957 r.
3 § 11 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 maja 1957 r. (Dz.U.57.41.183) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 1957 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.34.244

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki składowania niektórych artykułów produkcji rolnej i ochrona przeciwpożarowa przy omłotach.
Data aktu: 21/03/1952
Data ogłoszenia: 31/07/1952
Data wejścia w życie: 31/07/1952