Zakres działania władz naczelnych w dziedzinie budownictwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 grudnia 1950 r.
w sprawie zakresu działania władz naczelnych w dziedzinie budownictwa.

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 30 grudnia 1950 r. o organizacji władz i instytucji w dziedzinie budownictwa (Dz. U. R. P. Nr 58, poz. 523) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zakres działania Ministra Budownictwa Przemysłowego obejmuje:
1)
realizację narodowych planów gospodarczych w zakresie budowy wielkich zakładów, urządzeń i instalacji przemysłowych, wodnych, komunikacyjnych, żeglugowych i innych oraz budowli i obiektów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej z wyłączeniem budowy miast i osiedli;
2)
kierowanie działalnością podległych przedsiębiorstw budowlanych, montażowych, specjalnych, projektowych oraz zakładów usługowych i wytwórczych, związanych z produkcją budowlaną dla celów budownictwa przemysłowego;
3)
ustalanie i zatwierdzanie dla podległych przedsiębiorstw planów gospodarczych, normatywów technicznych i technologicznych;
4)
normowanie techniczne i typizacja projektowania przemysłowego w przedmiocie budownictwa;
5)
organizowanie badań naukowych i nadzorowanie podległych instytutów naukowo-badawczych;
6)
sprawy kadr oraz współdziałanie z właściwymi ministrami w sprawach programów nauczania, kształcenia i zatrudnienia w dziedzinie budownictwa, zastrzeżonego Ministrowi Budownictwa Przemysłowego;
7)
współdziałanie z Ministrem Budownictwa Miast i Osiedli w sprawach nadzoru budowlanego, dotyczących budownictwa, zastrzeżonego Ministrowi Budownictwa Przemysłowego;
8)
inne sprawy budownictwa przemysłowego i kluczowego, nie zastrzeżone właściwości innych władz naczelnych.
§  2.
Zakres działania Ministra Budownictwa Miast i Osiedli obejmuje:
1)
realizację narodowych planów gospodarczych w zakresie budownictwa miejskiego i osiedlowego;
2)
kierowanie działalnością podległych przedsiębiorstw budowlanych, projektowych oraz zakładów usługowych i wytwórczych, związanych z produkcją budowlaną dla celów budownictwa - miejskiego i osiedlowego;
3)
sporządzanie projektów planów zabudowy miast i osiedli;
4)
opracowywanie dokumentacji technicznej i typowych projektów w zakresie budownictwa mieszkaniowego, socjalnego, administracyjnego i związanych z nim urządzeń użyteczności publicznej, z wyłączeniem obiektów i urządzeń związanych z zakładami przemysłowymi;
5)
ustalanie i zatwierdzanie dla podległych przedsiębiorstw planów gospodarczych, normatywów technicznych i technologicznych;
6)
nadzór budowlany i uprawnienia budowlane na podstawie przepisów prawa budowlanego;
7)
sprawy kadr oraz współdziałanie z właściwymi ministrami w sprawach programów nauczania, kształcenia i zatrudnienia w dziedzinie budownictwa, należącego do właściwości Ministra Budownictwa Miast i Osiedli;
8)
organizowanie badań naukowych i nadzorowanie podległych instytutów naukowo-badawczych;
9)
inne sprawy budownictwa, nie zastrzeżone właściwości innych władz naczelnych.
§  3.
Do zakresu działania Prezesa Rady Ministrów przechodzą sprawy, zastrzeżone dotychczas właściwości Ministra Budownictwa w przepisach o pomiarach kraju i organizacji miernictwa.
§  4.
Do zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej przechodzą zastrzeżone dotychczas właściwości Ministra Budownictwa sprawy gospodarki terenami oraz sprawy, wynikające z przepisów:
1)
o rozbiórce i naprawie budynków, zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny;
2)
o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy;
3)
o popieraniu budownictwa.
§  5.
Sprawy, zastrzeżone dotychczas właściwości Ministra Budownictwa w przepisach o Zakładzie Osiedli Robotniczych, przechodzą:
1)
w zakresie zarządu budynkami i osiedlami mieszkaniowymi do Ministra Gospodarki Komunalnej;
2)
w pozostałym zakresie do Ministra Budownictwa Miast i Osiedli.
§  6.
1.
Sprawy budownictwa kolei żelaznych i dróg lądowych należą do właściwości Ministra Komunikacji.
2.
Sprawy budownictwa kopalń, wiertnictwa produkcyjnego i poszukiwawczego oraz innych specyficznych robót resortu górnictwa należą do właściwości Ministra Górnictwa oraz Ministra Przemysłu Ciężkiego w ich zakresie działania.
3.
Sprawy drobnego budownictwa przemysłowego resortu przemysłu ciężkiego i sprawy specjalizowanego montażu energetycznego należą do właściwości Ministra Przemysłu Ciężkiego.
4.
Sprawy robót w zakresie budowy sieci telekomunikacyjnej oraz drobnego budownictwa pocztowo-komunikacyjnego należą do właściwości Ministra Poczt i Telegrafów.
5.
Sprawy robót remontowo-budowlanych w gospodarce mieszkaniowej należą do Ministra Gospodarki Komunalnej.
6.
Sprawy specjalnego budownictwa w dziedzinie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego należą do właściwości Ministrów Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.
7. 1
Sprawy robót w zakresie budownictwa wodno-melioracyjnego dla potrzeb rolnictwa i ochrony przed powodzią - z wyjątkiem budowy wielkich zbiorników retencyjnych, należącej do zakresu działania Ministra Budownictwa Przemysłowego - należą do właściwości Ministra Rolnictwa.
§  7.
Do właściwości każdego ministra należą sprawy wyposażenia technicznego i kapitalnych remontów budowli, objętych jego zakresem działania, oraz budownictwa systemem gospodarczym w granicach ustalanych rocznym narodowym planem gospodarczym.
§  8.
Do zakresu działania Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury przechodzą - zastrzeżone dotychczas Ministrowi Budownictwa - sprawy:
1)
architektury;
2)
koordynowania w dziedzinie urbanistyki i architektury działalności władz, urzędów i instytucji, niezależnie od ich resortowej podległości;
3)
popierania organizacji społecznych i naukowych, działających w dziedzinie urbanistyki i architektury.
§  9.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i wszystkim ministrom.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1951 r.
1 § 6 ust. 7 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 22 marca 1952 r. (Dz.U.52.16.96) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 1952 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.58.529

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres działania władz naczelnych w dziedzinie budownictwa.
Data aktu: 30/12/1950
Data ogłoszenia: 31/12/1950
Data wejścia w życie: 01/01/1951