Obrót i gospodarowanie złomem wyrobów ogniotrwałych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 marca 1950 r.
w sprawie obrotu i gospodarowania złomem wyrobów ogniotrwałych.

Na podstawie art. 2 pkt 1 dekretu z dnia 23 stycznia 1947 r. o obrocie i gospodarowaniu odpadkami użytkowymi (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 105) zarządza się, co następuje:
§  1.
Złom wyrobów ogniotrwałych, a mianowicie: złom szamotowy o ogniotrwałości odpowiadającej normie sS 29 i powyżej, złom krzemionkowy, magnezytowy, chromomagnezytowy, boksytowy, grafitowy, karborundowy oraz złom wyrobów kwasoodpornych są odpadkami użytkowymi w rozumieniu art. 1 pkt 1 i 2 dekretu z dnia 23 stycznia 1947 r. o obrocie i gospodarowaniu odpadkami użytkowymi (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 105).
§  2.
Osoby fizyczne i prawne będące w posiadaniu odpadków użytkowych, wymienionych w § 1, w związku z prowadzeniem przez nie przedsiębiorstwa, obowiązane są zabezpieczyć te odpadki przed zniszczeniem i po nagromadzeniu w ilościach określonych w § 3 zaofiarować je do zbiórki.
§  3.
Zaofiarowaniu podlegają:
1)
złom szamotowy, krzemionkowy, magnezytowy - w ilości powyżej 10 ton,
2)
inne odpadki - w ilości powyżej 0,5 tony.
§  4.
1.
Zaofiarowanie powinno nastąpić w ciągu miesiąca po nagromadzeniu złomu w ilości określonej w § 3.
2.
Zaofiarowanie dokonuje się przez zawiadomienie osoby uprawnionej do nabywania o ilości nagromadzonego złomu, z równoczesnym przesłaniem na jej koszt po 2 kg próbek każdego rodzaju złomu.
3.
Zaofiarowany złom należy przesłać na żądanie osoby uprawnionej do jej nabywania i na jej koszt w terminie i pod adresem przez nią wskazanym. Złom szamotowy, krzemionkowy, magnezytowy i chromomagnezytowy powinien być uprzednio oczyszczony na koszt nabywcy z materiałów obcych, szlaki i innych zanieczyszczeń, a złom boksytowy, grafitowy i karborundowy oraz złom wyrobów kwasoodpornych jedynie z materiałów obcych.
4. 1
Osoba uprawniona do nabywania może w uzasadnionych gospodarczo przypadkach zwalniać posiadaczy złomu od obowiązku oczyszczenia go oraz przesyłania pod adresem przez nią wskazanym.
§  5.
Obowiązek przewidziany w § 2 i 4 ust. 3 wygasa, gdy osoba uprawniona do nabywania złomu zawiadomi posiadacza, że złomu nie nabędzie, lub w terminie dwumiesięcznym nie udzieli odpowiedzi na zaofiarowanie.
§  6.
Ceny za złom wyrobów ogniotrwałych ustala Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek Ministrów Przemysłu Ciężkiego i Handlu Wewnętrznego.
§  7.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu Ciężkiego.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia:
1 § 4 ust. 4 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 23 czerwca 1951 r. (Dz.U.51.35.271) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 1951 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.10.110

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obrót i gospodarowanie złomem wyrobów ogniotrwałych.
Data aktu: 03/03/1950
Data ogłoszenia: 30/03/1950
Data wejścia w życie: 30/03/1950