Dystrybucja głównych przetworów zbożowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 11 października 1948 r.
w sprawie dystrybucji głównych przetworów zbożowych.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 27 czerwca 1946 r. o reglamentowanym zaopatrywaniu ludności w przedmioty powszedniego użytku (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 217), art. 4 dekretu z dnia 27 marca 1947 r. o zmianach organizacji i zakresie działania naczelnych władz administracyjnych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 130) i art. 2 dekretu z dnia 29 września 1948 r. o zniesieniu urzędu Ministra Aprowizacji (Dz. U. R. P. Nr 48, poz. 360) zarządzam, co następuje:
§  1.
Celem należytego zaopatrzenia ludności w pieczywo, mąkę i inne główne przetwory zbożowe, hurtową dystrybucję głównych przetworów zbożowych na obszarze Państwa powierza się w zasadzie:
1)
Państwowej Centrali Handlowej (PCH),
2)
Centrali Spółdzielni Spożywców "Społem".

W przypadkach gospodarczo uzasadnionych na wniosek wojewódzkiej komisji nadzoru nad dystrybucją mąki i zaopatrzeniem ludności - Minister Przemysłu i Handlu może powierzyć wykonanie hurtowej dystrybucji głównych przetworów zbożowych Polskim Zakładom Zbożowym, Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz innym uprawnionym przedsiębiorstwom.

§  2.
Terenowe oddziały hurtowych dystrybutorów mają obowiązek sporządzania miesięcznych planów zapotrzebowania przetworów zbożowych na obszar całego województwa. Plany te należy złożyć wojewódzkim oddziałom Polskich Zakładów Zbożowych najpóźniej do dnia 5 każdego miesiąca poprzedzającego miesiąc objęty planem.
§  3.
Wojewódzkie oddziały Polskich Zakładów Zbożowych obowiązane są do terminowego wykonania złożonych zapotrzebowań.
§  4.
Hurtowi dystrybutorzy obowiązani są podać do wiadomości zainteresowanym miejsce i termin przyjmowania zamówień na dostawę głównych przetworów zbożowych oraz warunki techniczne i handlowe odbioru zamówionego towaru.
§  5.
Piekarnie oraz instytucje prowadzące wyżywienie zbiorowe winny składać zapotrzebowania na produkty zbożowe najpóźniej do dnia 1-go każdego miesiąca poprzedzającego miesiąc objęty zapotrzebowaniem do właściwego hurtowego dystrybutora.

Podane w zapotrzebowaniu główne przetwory zbożowe winny być odebrane w terminie ustalonym przez hurtowego dystrybutora.

W przypadku, gdy zgłoszone przez piekarnie zapotrzebowania na mąkę odbiegają ilościowo i jakościowo od rzeczywistych potrzeb ludności w danym ośrodku bądź są niezgodne z planem dystrybucji - komisje nadzoru nad dystrybucją mąki i zaopatrzeniem ludności w pieczywo winny nadzorować wypiek pieczywa przez poszczególne piekarnie w ramach istotnych potrzeb ludności.

Powiatowi hurtowi dystrybutorzy składają zapotrzebowania na główne przetwory zbożowe na podstawie zgłoszonych zapotrzebowań piekarń i instytucji prowadzących zbiorowe wyżywienie oraz według własnej oceny zapotrzebowania sklepów detalicznych. W ten sposób zestawione zapotrzebowanie winno być zgłoszone do wojewódzkiego hurtowego dystrybutora najpóźniej do dnia 3-go każdego miesiąca poprzedzającego miesiąc objęty zapotrzebowaniem.

§  6.
Komisje nadzoru nad dystrybucją mąki i zaopatrzeniem ludności w pieczywo ustalą oraz ogłoszą listę placówek terenowych dystrybutorów produktów zbożowych.

Listy zawierać muszą adresy placówek handlowych oraz magazynów dla danego rejonu.

§  7.
Placówki terenowe hurtowych dystrybutorów obowiązane są do utrzymywania niezbędnych zapasów głównych przetworów zbożowych na składzie. Stały zapas dla poszczególnych hurtowni winien wynosić co najmniej połowę miesięcznego zapotrzebowania. Dokładną wysokość zapasów ustala komisja nadzoru nad dystrybucją mąki i zaopatrzeniem ludności w pieczywo.
§  8.
Piekarnie winny utrzymywać całą rezerwę mąki w wysokości co najmniej 5-dniowego wypieku chleba. Dokładną wysokość rezerwy mąki ustala komisja nadzoru nad dystrybucją mąki i zaopatrzeniem ludności w pieczywo.
§  9.
Placówki hurtowych dystrybutorów obowiązane są prowadzić ścisłą ewidencję zaopatrywanych przez nie punktów dystrybucji detalicznej i piekarń z uwidocznieniem pobranych ilości przetworów zbożowych w poszczególnych miesiącach.

Placówki hurtowych dystrybutorów obowiązane są do przedkładania miesięcznych sprawozdań z wykonania planów dystrybucji wojewódzkim komisjom nadzoru nad dystrybucją mąki i zaopatrzeniem ludności w pieczywo oraz oddziałom Polskich Zakładów Zbożowych.

§  10.
Kontrolę nad wykonaniem dystrybucji głównych produktów zbożowych powierza się organom kontroli obrotu zbożem i wytworami młyńsko-piekarnianymi przy urzędach wojewódzkich oraz Polskim Zakładom Zbożowym.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 października 1948 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.54.425

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dystrybucja głównych przetworów zbożowych.
Data aktu: 11/10/1948
Data ogłoszenia: 20/11/1948
Data wejścia w życie: 20/11/1948, 01/10/1948