Postępowanie habilitacyjne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 3 lipca 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Zdrowia w sprawie postępowania habilitacyjnego.

Na podstawie art. 62 ust. 9 i art. 112 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez słowo "dekret" użyte w niniejszym rozporządzeniu należy rozumieć dekret z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415), a przez wyrażenie "Rada Główna" - Radę Główną do Spraw Nauki i Szkolnictwa Wyższego, powołaną w myśl cytowanego dekretu.
§  2.
Celem postępowania habilitacyjnego jest stwierdzenie, czy kandydat posiada odpowiednie kwalifikacje osobiste, naukowe i pedagogiczne do nauczania w szkole akademickiej.
§  3.
Habilitację przeprowadza rada wydziałowa wydziału, obejmującego w swym programie studiów tę gałąź nauki, w zakresie której szkoła akademicka uzyskała prawo habilitowania w myśl art. 61 dekretu.
§  4.
Rada Główna przeprowadza habilitację we własnym zakresie działania:
a)
gdy żadna ze szkół akademickich nie posiada prawa habilitowania z danej gałęzi nauki,
b)
w przypadkach, przewidzianych w § 22 ust. 2 i w § 23 niniejszego rozporządzenia,
c)
w innych przypadkach, gdy na prośbę kandydata Minister Oświaty za zgodą Rady Głównej uzna to za wskazane.
§  5.
1.
Rada Główna przeprowadza habilitację we własnym zakresie działania (habilitacja centralna) za pośrednictwem sekcji specjalnej, którą powołuje Prezydium Rady Głównej do każdego przypadku oddzielnie. Sekcja składa się z przewodniczącego i najmniej czterech członków, powołanych spośród profesorów i docentów szkół akademickich lub innych wybitnych pracowników naukowych, czynnych w dziedzinie nauki, z której kandydat zamierza się habilitować lub w dziedzinach pokrewnych. W skład sekcji mogą być również powołani w liczbie nie więcej, niż 1/4 ogółu członków sekcji, wybitni praktycy z dziedziny, odpowiadającej specjalności naukowej kandydata.
2.
Jeżeli z przepisów niniejszego rozporządzenia nie wynika inaczej, postanowienia dotyczące rad wydziałowych odnoszą się do sekcji specjalnych Rady Głównej.
§  6.
Wszczęcie postępowania habilitacyjnego następuje na skutek podania kandydata. Podanie powinno zawierać określenie nauki lub samodzielnej jej części, w której kandydat zamierza uzyskać prawo nauczania.

Do podania należy dołączyć:

a)
szczegółowy życiorys kandydata ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu studiów i pracy naukowej kandydata,
b)
dowód uzyskania stopnia doktora,
c)
10 egzemplarzy opublikowanej pracy habilitacyjnej,
d)
wykaz innych opublikowanych prac naukowych kandydata, a w miarę możności także po jednym egzemplarzu tych prac.
§  7.
Podanie składa się do dziekana właściwego wydziału, a w przypadku przewidzianym w § 4 - do Ministra Oświaty. Jeżeli podanie nie odpowiada przepisom § 6, dziekan lub Minister Oświaty zażąda usunięcia braków w zakreślonym terminie, a w razie bezskutecznego upływu tego terminu podanie odrzuci.
§  8.
Po przyjęciu podania rada wydziałowa po dyskusji orzeka w głosowaniu tajnym kartkami, czy kandydat posiada dostateczne kwalifikacje osobiste do nauczania w szkole akademickiej. Decyzja negatywna winna być umotywowana i zakomunikowana kandydatowi.
§  9.
1.
W przypadku pozytywnej oceny kwalifikacji osobistych kandydata rada wydziałowa powołuje komisję do oceny pracy habilitacyjnej w składzie nie mniejszym, niż trzech członków spośród profesorów i docentów szkół akademickich lub innych wybitnych pracowników naukowych czynnych w tej dziedzinie nauki, z której odbywa się habilitacja lub w dziedzinach pokrewnych. Przynajmniej jeden spośród członków komisji musi być powołany spoza grona nauczycielskiego uczelni, w której odbywa się habilitacja. Jednego spośród członków, należącego do składu rady wydziałowej, wyznacza rada na przewodniczącego komisji i referenta sprawy. Niezależnie od oceny pracy przez komisję rada wydziałowa może się zwrócić do innych uczonych w kraju i za granicą o wyrażenie opinii o wartości naukowej pracy habilitacyjnej i innych publikacji naukowych kandydata.
2.
W skład komisji, o której mowa w ustępie 1, mogą być również powołani wybitni praktycy z dziedzin, odpowiadających specjalności naukowej, w liczbie nie większej, niż ¼ ogółu członków komisji.
§  10.
1.
Członkowie komisji, z wyjątkiem wymienionych w § 9 ust. 2, są obowiązani przedłożyć komisji na piśmie recenzję pracy habilitacyjnej w terminie zakreślonym przez radę wydziałową. Recenzja winna się kończyć wnioskiem, czy recenzent uznaje pracę za uzasadniającą kwalifikacje naukowe kandydata do nauczania w szkole akademickiej. Przy ocenie bierze się również pod uwagę inne prace naukowe kandydata.
2.
Wszystkie recenzje powinny być odczytane i przedyskutowane na posiedzeniu komisji, po czym komisja podejmuje uchwałę w sprawie wniosku co do oceny pracy habilitacyjnej i przedstawia ją radzie wydziałowej wraz z recenzjami i protokółem posiedzenia komisji.
3.
Recenzje powinny być tak sformułowane, aby mogły być w istotnych częściach opublikowane w fachowych czasopismach naukowych. Minister Oświaty może zarządzić opublikowanie recenzji.
§  11.
Praca habilitacyjna może być uznana za odpowiadającą wymogom tylko wtedy, jeżeli stanowi samodzielny dorobek pracy badawczej kandydata, pomnażający ogólny dorobek nauki w tej dziedzinie i świadczy o opanowaniu przez kandydata metod badania naukowego, właściwych dla danej gałęzi nauki.
§  12.
Cały materiał, dotyczący oceny pracy habilitacyjnej (§§ 9 i 10), winien być na żądanie udostępniony każdemu członkowi rady wydziałowej.
§  13.
1.
Referent sprawy przedstawia na specjalnym posiedzeniu rady wydziałowej sprawozdanie z oceny pracy habilitacyjnej i innych prac naukowych kandydata, biorąc pod uwagę zarówno cały materiał, uzyskany w postępowaniu habilitacyjnym jako też inne opublikowane recenzje, po czym rada wydziałowa orzeka w drodze uchwały, czy pracę habilitacyjną uznaje za odpowiadającą wymaganiom. Rada wydziałowa nie jest związana wnioskami komisji i recenzentów.
2.
Na posiedzenie rady wydziałowej, o którym mowa w ustępie 1, winni być zaproszeni również członkowie komisji nie będący członkami rady (§ 9).
§  14.
Uchwała rady wydziałowej winna być zakomunikowana kandydatowi. W razie negatywnego orzeczenia rady wydziałowej dziekan udostępni kandydatowi na jego żądanie cały materiał recenzyjny, znajdujący się w dyspozycji rady.
§  15.
1.
W przypadku pozytywnej oceny pracy habilitacyjnej odbywa się na specjalnym posiedzeniu rady wydziałowej dyskusja habilitacyjna z kandydatem, której celem jest stwierdzenie zdolności kandydata do obrony tez naukowych, zawartych w pracy habilitacyjnej.
2.
Do udziału w dyskusji habilitacyjnej winni być zaproszeni poza członkami rady wydziałowej członkowie komisji, powołani spoza grona rady (§ 9), wszyscy profesorowie i docenci, wykładający dany przedmiot we wszystkich szkołach akademickich w kraju, a w miarę uznania rady wydziałowej mogą być zaproszeni również inni pracownicy naukowi, czynni w tej samej dziedzinie nauki lub w dziedzinach pokrewnych tudzież wybitni praktycy. Rada wydziałowa może, a na zlecenie Ministra Oświaty jest obowiązana, zarządzić odbycie publicznej dyskusji habilitacyjnej.
§  16.
Po zakończeniu dyskusji rada wydziałowa podejmuje uchwałę, w której stwierdza, czy kandydat czyni zadość wymogowi, ustalonemu w § 15 ust. 1. Uchwała winna być zakomunikowana kandydatowi.
§  17.
Rada wydziałowa może zwolnić kandydata od dyskusji habilitacyjnej, jeżeli uważa ją za zbędną ze względu na uznaną pozycję naukową kandydata.
§  18.
1.
W przypadku uznania wyniku dyskusji za pozytywny dla kandydata lub zwolnienia kandydata od wymogu dyskusji, kandydat na specjalnym posiedzeniu rady wydziałowej jest obowiązany wygłosić jednogodzinny wykład habilitacyjny, którego celem jest wykazanie umiejętności wykładania na poziomie akademickim. Temat wykładu wybiera kandydat za zgodą rady wydziałowej z zakresu nauki, z której kandydat się habilituje. Wykład habilitacyjny jest publiczny.
2.
Rada wydziałowa może zwolnić kandydata od wykładu habilitacyjnego, jeżeli uważa, że kandydat w inny sposób wykazał umiejętność wykładania.
§  19.
Rada wydziałowa ustala uchwałą ocenę wykładu habilitacyjnego i wynik komunikuje kandydatowi. Równocześnie z oceną pozytywną wykładu habilitacyjnego lub z decyzją o zwolnieniu kandydata od wykładu rada wydziałowa stwierdza zakończenie postępowania habilitacyjnego i postanawia nadać kandydatowi prawo nauczania.
§  20.
Wszystkie uchwały rady wydziałowej w sprawie habilitacji, jak również przebieg dyskusji, poprzedzającej uchwały rady i komisji (§ 10 ust. 2), powinny być szczegółowo zaprotokółowane. Uchwały komunikuje się kandydatowi bądź w drodze pisemnej, bądź ustnie z zapisaniem do protokółu.
§  21.
Od decyzji dziekana o odrzuceniu podania o habilitację (§ 7) oraz od decyzji odmownych rady wydziałowej w sprawie kwalifikacji osobistych kandydata (§ 8), oceny pracy habilitacyjnej (§ 14), wyniku dyskusji habilitacyjnej (§ 16) i oceny wykładu habilitacyjnego (§ 19) służy kandydatowi odwołanie do Ministra Oświaty. Odwołanie należy wnieść za pośrednictwem dziekana w terminie 14 dni, licząc od dnia zawiadomienia kandydata o decyzji. W ciągu dalszych 14 dni dziekan przedkłada Ministrowi Oświaty odwołanie wraz z wszystkimi materiałami, dotyczącymi dotychczasowego przebiegu postępowania habilitacyjnego.
§  22.
1.
Odwołanie rozstrzyga Minister Oświaty za zgodą Rady Głównej.
2.
W przypadku uwzględnienia odwołania Minister Oświaty za zgodą Rady Głównej może przekazać sprawę radzie wydziałowej do dalszego postępowania, albo też może zarządzić dalsze prowadzenie postępowania habilitacyjnego przez Radę Główną w jej własnym zakresie działania. W tym ostatnim przypadku Rada Główna podejmuje sprawę i prowadzi ją w trybie, przewidzianym w § 5, przy czym Prezydium Rady Głównej może zarządzić powtórzenie stadiów, już odbytych w radzie wydziałowej.
§  23.
Jeżeli na skutek zażalenia kandydata Minister Oświaty uzna, że postępowanie habilitacyjne przed radą wydziałową przewleka się bez dostatecznego uzasadnienia, wtedy - za zgodą Rady Głównej - może przenieść postępowanie habilitacyjne z rady wydziałowej do Rady Głównej. Przepis § 22 ust. 2 zdanie ostatnie stosuje się w tym przypadku odpowiednio.
§  24.
W ciągu 14 dni od chwili zakończenia postępowania habilitacyjnego dziekan przedstawia uchwałę rady wydziałowej o nadaniu prawa nauczania do zatwierdzenia Ministrowi Oświaty, który decyduje za zgodą Rady Głównej. Do wniosku o zatwierdzenie należy dołączyć:
a)
podanie kandydata o nadanie prawa nauczania oraz po jednym egzemplarzu załączników (§ 6),
b)
protokóły, dotyczące uchwał i przebiegu dyskusji odnośnie wszystkich stadiów postępowania (§ 20),
c)
recenzje i opinie o pracy habilitacyjnej i innych publikacjach naukowych (§ 9).
§  25.
W stosunku do habilitacji, przeprowadzanych w akademiach lekarskich, podlegających Ministrowi Zdrowia, wszystkie kompetencje, należące w myśl przepisów niniejszego rozporządzenia do Ministra Oświaty, odnoszą się do Ministra Zdrowia, który działa w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
§  26.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i nie ma zastosowania do habilitacji, wszczętych przed wejściem w życie dekretu.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.41.298

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie habilitacyjne.
Data aktu: 03/07/1948
Data ogłoszenia: 26/08/1948
Data wejścia w życie: 26/08/1948