Zm.: dekret z dnia 16 listopada 1945 r. o postępowaniu doraźnym.

DEKRET
z dnia 13 czerwca 1946 r.
o zmianie dekretu z dnia 16 listopada 1945 r. o postępowaniu doraźnym.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

W dekrecie z dnia 16 listopada 1945 r. o postępowaniu doraźnym (Dz. U. R. P. Nr 53, poz. 301) wprowadza się zmiany następujące:

1)
Art. 1 ust. (1) pkt 6 otrzymuje brzmienie:

"6) przestępstwa urzędnicze z art. 286 §§ 1 i 2 oraz z art. 287",

2)
Art. 1 ust. (2) otrzymuje brzmienie:

"(2) Ponadto podlegają postępowaniu doraźnemu przestępstwa, przewidziane w art. 32 i 43 § 1 dekretu z dnia 13 czerwca 1946 r. o przestępstwach szczególnie niebezpiecznych w okresie odbudowy Państwa (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 192) oraz w art. 33 tego dekretu, o ile chodzi o udział w porozumieniu, mającym na celu popełnienie przestępstwa, określonego w art. 32, albo w zbiegowisku publicznym, które wspólnymi siłami dopuszcza się takiego przestępstwa".

3)
Art. 2 ust. (1) pkt c) otrzymuje brzmienie:

"c) karę więzienia na czas nie krótszy od lat 3 oraz".

4)
Art. 9 otrzymuje brzmienie:

"Art. 9. (1) W sprawach o przestępstwa, podlegające postępowaniu doraźnemu, zastosowanie aresztu tymczasowego jest obowiązkowe. Aresztowanie tymczasowe zarządza się, jeżeli zarzut co do popełnienia przez podejrzanego przestępstwa, podlegającego postępowaniu doraźnemu, uznano za wiarogodny.

(2) Aresztowanie tymczasowe zarządza prokurator. Jeżeli doprowadzenie zatrzymanego do prokuratora jest połączone z niewspółmiernymi trudnościami, aresztowanie tymczasowe zarządza sędzia grodzki lub sędzia śledczy.

(3) Na postanowienie w przedmiocie tymczasowego aresztowania służy zażalenie do sądu okręgowego (art. 3)".

5)
Dotychczasowa treść art. 13 staje się ustępem pierwszym a jako ust. (2) wprowadza się przepis w brzmieniu:

"(2) Jeżeli szczególnie zawiłe okoliczności sprawy wyjdą na jaw w toku rozprawy głównej, sąd z własnej inicjatywy może przekazać sprawę na drogę postępowania zwyczajnego".

6)
Art. 17 otrzymuje brzmienie:

"Art. 17. (1) Po odbyciu narady sąd niezwłocznie wydaje wyrok; odroczenie ogłoszenia sentencji wyroku jest niedopuszczalne.

(2) Wyrok powinien być uzasadniony na piśmie w ciągu 24 godzin po jego ogłoszeniu.

(3) Wyrok z uzasadnieniem należy doręczyć niezwłocznie prokuratorowi i oskarżonemu".

7)
Po art. 17 wprowadza się nowe art. 171, 172, 173, 174 i 175 w brzmieniu:

"Art. 171. W razie wyroku uniewinniającego wypuszczenie oskarżonego na wolność następuje po uprawomocnieniu się wyroku, chyba że prokurator wcześniej zgłosi wniosek o uchylenie środka zapobiegawczego.

Art. 172. (1) Apelację od wyroku sądu okręgowego może założyć zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść oskarżonego - tylko prokurator.

(2) Termin do wniesienia apelacji wynosi 3 dni, liczy się od daty doręczenia prokuratorowi odpisu wyroku z uzasadnieniem i jest zawity; przepisu o zapowiedzeniu apelacji nie stosuje się.

Art. 173. Do postępowania w sądzie apelacyjnym stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu doraźnym w sądzie okręgowym oraz przepisy kodeksu postępowania karnego o postępowaniu odwoławczym z następującymi zmianami:

1)
sąd apelacyjny orzeka w składzie 3 sędziów;
2)
oskarżonego aresztowanego sprowadza się zawsze na rozprawę odwoławczą;
3)
przepis art. 13 dekretu niniejszego nie ma zastosowania.

Art. 174. Sądy: okręgowy i apelacyjny wymierzają karę śmierci tylko w przypadku jednomyślności zarówno co do winy, jak i co do zastosowania kary śmierci.

Art. 175. Wyroki sądu apelacyjnego oraz postanowienia sądu okręgowego i apelacyjnego nie podlegają zaskarżeniu".

Art.  2.

Przepisy dekretu niniejszego stosuje się do przestępstw, popełnionych po jego wejściu w życie.

Art.  3.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrom: Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego.

Art.  4.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.30.193

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Zm.: dekret z dnia 16 listopada 1945 r. o postępowaniu doraźnym.
Data aktu: 13/06/1946
Data ogłoszenia: 12/07/1946
Data wejścia w życie: 12/07/1946