Przedsiębiorstwa, wymagające szczególnego zaufania.

USTAWA
z dnia 18 lutego 1938 r.
o przedsiębiorstwach, wymagających szczególnego zaufania. *

Art.  1.
(1)
Prowadzenie przedsiębiorstw:
1)
ochrony mienia,
2)
detektywów prywatnych,
3)
świadczenia usług w sprawach paszportowych i wizowych,
4)
pośrednictwa w zawieraniu małżeństw,
5)
pośrednictwa w zakresie urządzania przedsięwzięć rozrywkowych -

jest dopuszczalne dopiero po uzyskaniu pozwolenia.

(2)
Przez użyte w ustawie niniejszej bez bliższego oznaczenia określenie "przedsiębiorstwo" należy rozumieć każde z przedsiębiorstw, wymienionych w ust. (1).
Art.  2.

Za prowadzenie przedsiębiorstwa uważa się każde samoistne i zawodowe wykonywanie na zlecenie czynności, wchodzących w zakres działania przedsiębiorstwa, bez względu na to, czy wykonywane one są osobiście przez przedsiębiorcę, czy też przez inne osoby w jego imieniu.

Art.  3.

Pozwolenia na prowadzenie przedsiębiorstwa udziela wojewoda (Komisarz Rządu na m. st. Warszawę).

Art.  4.
(1)
Władza może wydać pozwolenie jedynie osobie zdolnej do działań prawnych i nie wzbudzającej obaw, że pozwolenia użyje ze szkodą dla interesu publicznego, klientów lub osób trzecich.
(2)
Pozwolenie może uzyskać jedynie osoba, posiadająca obywatelstwo polskie, lub osoba prawna krajowa, o ile w skład jej zarządu albo innych wyższych organów kierowniczych lub kontrolnych nie wchodzą cudzoziemcy.
(3)
W szczególnych przypadkach władza może dopuszczać wyjątki od warunku, określonego w ust. (2).
Art.  5.
(1)
Przeniesienie siedziby przedsiębiorstwa do innej miejscowości oraz otwarcie filii przedsiębiorstwa poza miejscowością, w której znajduje się jego siedziba, wymaga zgłoszenia właściwemu wojewodzie (Komisarzowi Rządu na m. st. Warszawę).
(2)
Wojewoda (Komisarz Rządu na m. st. Warszawę) może w ciągu 14 dni odmówić zgody na przeniesienie siedziby przedsiębiorstwa lub otwarcie filii, jeżeli ze względu na warunki miejscowe uzna to za potrzebne. Po upływie tego terminu brak odpowiedzi na zgłoszenie uważa się za zgodę władzy.
Art.  6.
(1)
Pozwolenie będzie cofnięte w razie prawomocnego skazania przedsiębiorcy za zbrodnię, przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu Państwa lub występek z chęci zysku.
(2)
Władza może cofnąć pozwolenie również w razie:
1)
prawomocnego skazania przedsiębiorcy za przestępstwa, popełnione w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
2)
stwierdzenia niedbałego prowadzenia przedsiębiorstwa ze szkodą dla klientów lub osób trzecich, pomimo dwukrotnego pisemnego upomnienia,
3)
uznania, że dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa zagrażałoby dobru Państwa lub bezpieczeństwu publicznemu.
Art.  7.

Minister Spraw Wewnętrznych może w drodze rozporządzeń uzależnić wydawanie pozwoleń od zabezpieczenia majątkowego możliwych roszczeń klientów i osób trzecich do przedsiębiorcy z tytułu prowadzenia przedsiębiorstwa, ustalić warunki pozwoleń oraz wydawać szczegółowe przepisy, regulujące prowadzenie przedsiębiorstw, ich likwidację i uprawnienia nadzorcze władz.

Art.  8.
(1)
Przedsiębiorca lub osoba zatrudniona w przedsiębiorstwie, która narusza przepisy art. 5, przepisy, wydane na podstawie ustawy niniejszej, albo warunki pozwolenia, podlega w drodze administracyjnej karze grzywny do 1.000 zł.
(2)
Tej samej karze podlega przedsiębiorca lub kierownik przedsiębiorstwa albo jego filii, który przez nienależyte wykonywanie dozoru lub niedbalstwo dopuszcza do popełnienia przez osobę, zatrudnioną w przedsiębiorstwie, wykroczenia, określonego w ust. (1).
Art.  9.

Istniejące przedsiębiorstwa zaprzestaną swej działalności z upływem 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy niniejszej, jeżeli na prowadzenie ich nie zostaną uzyskane do tego czasu pozwolenia, przewidziane w art. 1.

Art.  10.
(1)
Z dniem wejścia w życie ustawy niniejszej tracą moc wszystkie przepisy w sprawach, uregulowanych ustawą niniejszą.
(2)
Ustawa niniejsza nie narusza w niczym przepisów w zakresie emigracji.
Art.  11.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z właściwymi ministrami.

Art.  12.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

* Z dniem 21 lipca 1958 r. traci moc nin. ustawa w zakresie nakładającym obowiązek dokonania zgłoszenia albo uzyskania koncesji lub zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, w szczególności w stosunku do jednostek gospodarki nie uspołecznionej, zobligowanych do posiadania takich zezwoleń, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz.U.58.45.224).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.12.79

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Przedsiębiorstwa, wymagające szczególnego zaufania.
Data aktu: 18/02/1938
Data ogłoszenia: 25/02/1938
Data wejścia w życie: 25/02/1938