Letnie bluzy dla oficerów i szeregowych Policji Państwowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 20 lipca 1935 r.
w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych o letnich bluzach dla oficerów i szeregowych Policji Państwowej. *

Na podstawie art. 65 ust. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o Policji Państwowej w brzmieniu obwieszczenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 31 grudnia 1930 r. (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 5, poz. 27) wprowadza się następujące przepisy o letniej bluzie dla oficerów i szeregowych Policji Państwowej.
§  1.
Zasadniczym materjałem letniej bluzy dla oficerów i szeregowych Policji Państwowej jest lekka tkanina bawełniana, lniana lub sukienna, barwy granatowej. Oznaki tylko na rękawach - zgodnie z art. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych z dnia 2 marca 1920 r. w przedmiocie umundurowania i uzbrojenia Policji Państwowej (Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 159) i § 12 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych z dnia 3 listopada 1927 r. w sprawie umundurowania i uzbrojenia Policji Państwowej (Dz. U. R. P. Nr. 99, poz. 862). Oficerowie Policji Państwowej, z uwagi na wykonanie rękawa letniej bluzy przy mankiecie (sfałdowanie), mogą nosić nieco wyżej mankietu oznaki w postaci kątów, zwróconych ku dołowi, o ramionach 8 cm.
§  2.
Letnia bluza dla szeregowych Policji Państwowej powinna być sporządzona według następujących przepisów:

krój zbliżony do zwykłej kurtki sukiennej, bez podszewki. Bluza składa się z następujących części: pleców, boków, rękawów z mankietami, kołnierza stojąco - wykładanego oraz naramienników; powinna być skrojona do. figury, lecz nie leżeć obcisłe, jest zasadniczo luźna, zwłaszcza w piersiach i rękawach. Z przodu zapina się bluza na 6 dużych przepisowych guzików, przyszytych do przodka prawego, odpowiednio do dziurek, wyciętych w przodku lewym. Z tyłu szwy zaszycia boków z plecami nie dochodzą do dolnego brzegu bluzy, skutkiem czego tworzą się dwa rozporki długości 15 cm każdy, licząc od dolnego brzegu bluzy. Górna część bluzy na przodzie - bez kieszeni, natomiast z boku, na dolnych połaciach przodków bluzy są naszyte dwie zewnętrzne kieszenie z mieszkami, opatrzone z góry klapami, zapinanemi każda na jeden mały przepisowy guzik. Kołnierz - stojąco - wykładany, bez wypustek, wysokości słupka, z przodu 3 - 4 cm, z tyłu 5 - 6 cm, zapinany pod szyją na dwa małe przepisowe guziki. Rozwartość kołnierza z przodu powinna tworzyć kąt około 54° tak, aby guziki zapinające go leżały na linji dziurek dużych guzików na przodzie bluzy i były widoczne. Na kołnierzu żadnych dystynkcyj nie naszywa się. Długość bluzy - dotyka płaszczyzny poziomu w pozycji siedzącej.

Rękawy - kroju amerykańskich kurtek sportowych, składają się z właściwego rękawa i mankietu; powinny one być luźne, zakończone mankietami z rozporkami i zapinanemi na dwa przepisowe małe guziki. Mankiet kształtu obrączkowego, długości 7 - 8 cm, długość zaś rozporka rękawów, wybiegającego poza mankiet, 14 cm. Rękawy dołem, w miejscu przyszycia mankietu, sfałdowane odpowiednio do szerokości mankietu.

Naramienniki - z tegoż co bluza materjału, bez wypustek, kroju i wykonania jak u zwykłych kurtek sukiennych. Na naramiennikach powinny się znajdować numery okręgów wojewódzkich, litery u szeregowych Komendy Głównej Policji Państwowej - takie same i w tych miejscach, jak w zwykłych kurtkach sukiennych.

Na rękawach oznaki takie same, jak w zwykłych kurtkach sukiennych szeregowych Policji Państwowej.

§  3.
Letnia bluza dla oficerów Policji Państwowej powinna być sporządzona według następujących przepisów:

krój taki sam, jak bluzy letniej dla szeregowych Policji Państwowej, z tą różnicą, że prócz kieszeni bocznych znajdują się kieszenie zewnętrzne, naszyte na przodzie bluzy, posiadające pośrodku fałdy pionowe, opatrzone. zgóry klapami. Górne kieszenie i boczne zapinane są każda na jeden duży przepisowy guzik. Mankiet na zewnętrznej stronie rękawa wydłużający się i zakończony zębem, jak u frenczów sukiennych oficerów Policji Państwowej. Na rękawach przy mankietach oznaki takie same, jak w sukiennych frenczach oficerów Policji Państwowej. Na naramiennikach numery okręgów wojewódzkich, litery u oficerów Komendy Głównej, jak u frenczów sukiennych oficerów Policji Państwowej.

§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

* Z dniem 1 sierpnia 1936 r. nin. rozporządzenie traci moc w części dotyczącej oznak stopni służbowych oficerów i szeregowych Policji Państwowej oraz oznaki pełnienia służby i numerów ewidencyjnych (na czapkach i hełmach) szeregowych Policji Państwowej, zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 czerwca 1936 r. wydanego w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych w sprawie zmiany przepisów o umundurowaniu i uzbrojeniu Policji Państwowej (Dz.U.36.51.364).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.58.374

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Letnie bluzy dla oficerów i szeregowych Policji Państwowej.
Data aktu: 20/07/1935
Data ogłoszenia: 03/08/1935
Data wejścia w życie: 03/08/1935