Wynagrodzenie akordowe dla personelu pomiarowego urzędów ziemskich.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 września 1933 r.
o wynagrodzeniu akordowem dla personelu pomiarowego urzędów ziemskich.

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska (Dz. U. R. P. Nr. 115, poz. 921) zarządza się co następuje:
§  1.
Wykonawczy personel pomiarowy urzędów ziemskich otrzymuje oprócz uposażenia (wynagrodzenia) miesięcznego wynagrodzenie akordowe za wykonanie na gruncie prac pomiarowych przy scalaniu i parcelacji gruntów.

Wynagrodzenie akordowe oblicza się w stosunku do ogólnej powierzchni objektu, w którym prace pomiarowe zostały całkowicie ukończone i uznane za wykonane prawidłowo.

§  2.
Wynagrodzenie akordowe za wykonanie hektara prac pomiarowych zaliczonych do zwykłych (§ 8 pkt. a) wynosi:
a)
przy scalaniu gruntów z pomiarem starego stanu posiadania po sześć złotych za hektar,
b)
przy scalaniu gruntów bez pomiaru starego stanu posiadania - po cztery złote za hektar,
c)
przy parcelacji gruntów - po dwa i pół złotego za hektar.
§  3.
Za prace pomiarowe, zaliczone do trudnych (§ 8 pkt. a), wynagrodzenie akordowe zwiększa się w granicach do 25 % (§ 8 pkt. b), za prace zaś, zaliczone do łatwych (§ 8 pkt. a) - zmniejsza się w granicach do 25 % (§ 8 pkt. b).

Za prace pomiarowe, przy których niezbędne jest sporządzenie operatów dla katastru gruntowego, wynagrodzenie akordowe (§ 2 i 3 ust. 1) zwiększa się, w granicach do 100 % (§ 8 pkt. b).

§  4.
Za prace pomiarowe, związane ze scaleniem, i parcelacją objektów, których ogólny obszar nie przekracza 50 ha oraz za prace pomiarowe, związane z drobnemi regulacjami rolnemi (podział wspólnot, zamiana gruntów) i znoszeniem służebności, wykonawczy personel pomiarowy urzędów ziemskich nie otrzymuje wynagrodzenia akordowego, a jedynie diety dzienne na zasadach, ustalonych w przepisach o należnościach za podróże służbowe funkcjonarjuszów państwowych.
§  5.
Wynagrodzenie akordowe może być przyznane i wypłacone wykonawczemu personelowi, mierniczemu za każde stadjum pracy całkowicie ukończone i uznane za wykonane prawidłowo.
§  6.
Delegowany do prac pomiarowych na gruncie wykonawczy personel pomiarowy urzędów ziemskich może otrzymywać przed wyjazdem na te prace na początku sezonu polowego zaliczkę na poczet wynagrodzenia akordowego, które im będzie przysługiwało za powierzone do wykonania prace pomiarowe. Wysokość zaliczki nie może przekraczać jednomiesięcznego uposażenia (wynagrodzenia), pobieranego przez danego pracownika. Zaliczki te będą potrącane pracownikom z wynagrodzenia akordowego, przypadającego im do wypłaty.
§  7.
W czasie wykonywania przez personel pomiarowy urzędów ziemskich - poza miejscem jego stałego urzędowania - czynności, za które wypłacane jest wynagrodzenie akordowe, personel ten nie pobiera diet, przewidzianych w przepisach o należnościach za podróże służbowe funkcjonarjuszów państwowych.

Przepisu powyższego nie stosuje się do czasu, spędzonego w podróży oraz do czynności, niemających bezpośredniej styczności z pracami, za które przysługuje wynagrodzenie akordowe.

§  8.
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych ustali zasady:
a)
zaliczania poszczególnych prac pomiarowych do zwykłych, trudnych i łatwych,
b)
rozmiaru zwiększenia lub zmniejszenia wynagrodzenia akordowego w przypadkach przewidzianych w § 3,
c)
podziału wynagrodzenia akordowego pomiędzy poszczególnych pracowników technicznych grupy-mierniczej, zatrudnionych przy pracach pomiarowych,
d)
trybu wypłacania wynagrodzenia akordowego oraz podziału każdego rodzaju prac pomiarowych na stadja wykonania, ze wskazaniem stosunku każdego stadjum do całości,
c)
obliczania stosunku procentowego prac pomiarowych, wykonanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego (§ 10) do całości pracy.
§  9.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 października 1933 r. i dotyczy czynności pomiarowych wykonanych po tym terminie. Z dniem tym traci moc obowiązującą rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 stycznia 1924 r. w sprawie specjalnego wynagrodzenia akordowego dla funkcjunarjuszów urzędów ziemskich (Dz. U. R. P. Nr. 2, poz. 10), zmienione rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr. 4. poz. 36).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.73.533

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wynagrodzenie akordowe dla personelu pomiarowego urzędów ziemskich.
Data aktu: 29/09/1933
Data ogłoszenia: 30/09/1933
Data wejścia w życie: 01/10/1933