Rozporządzenia ostatniej woli osób wojskowych.

USTAWA
z dnia 17 marca 1933 r.
o rozporządzeniach ostatniej woli osób wojskowych.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.
(1)
Prawo sporządzania rozporządzeń ostatniej woli według postanowień ustawy niniejszej służy w czasie mobilizacji, wojny lub przebywania w niewoli:
1)
żołnierzom w służbie czynnej,
2)
osobom, pełniącym:
a)
służbę pomocniczą,
b)
wojskową służbę kolejową,
c)
wojskową służbę w pocztach, radjotelegrafach i telegrafach wojskowych,
d)
wojskową służbę drogową,
e)
wojskową służbę Żeglugi Śródlądowej;
3)
osobom, powołanym do osobistych świadczeń wojennych;
4)
osobom, które przebywają przy jednostce wojskowej na mocy jakiegokolwiek stosunku służbowego lub umownego, albo wogóle jednostce takiej towarzyszą;
5)
osobom, wchodzącym w skład załogi lub wziętym w charakterze służbowym na pokład:
a)
okrętu, należącego do marynarki wojennej,
b)
statku, wcielonego czasowo do marynarki wojennej,
c)
statku powietrznego, wchodzącego w skład siły zbrojnej,
d) 1
statku handlowego morskiego.
(2)
Prawo sporządzania rozporządzeń ostatniej woli według postanowień ustawy niniejszej służy osobom, wymienionym w ust. (1) p. 1, 4 i 5, również w czasie mobilizacji częściowej, jeśli pełnią służbę w jednostkach zmobilizowanych, przy jednostkach tych przebywają lub im towarzyszą.
Art.  2.

Rozporządzenie ostatniej woli jest ważne, jeżeli zeznający ostatnią wolę:

1)
własnoręcznie je napisał i podpisał, albo
2)
własnoręcznie je podpisał, a prócz niego podpisali je dwaj świadkowie, albo
3)
będąc rannym lub chorym złożył oświadczenie ostatniej woli ustnie w obecności dwóch świadków, albo
4)
zeznał ostatnią wolę ustnie do protokółu wobec sędziego wojskowego.
Art.  3.
(1)
Przy sporządzaniu rozporządzenia ostatniej woli świadkami mogą być osoby, które ukończyły lat 17, posiadają pełnię władz umysłowych i mają rozeznanie swoich czynów.
(2)
Przy podpisywaniu rozporządzenia ostatniej woli, albo przyjmowaniu ustnego zeznania jej, świadkowie nie muszą być równocześnie obecni.
(3)
Świadkiem może być również osoba, pisząca rozporządzenie ostatniej woli.
Art.  4.

Protokół, spisany w myśl art. 2 p. 4, posiada co do treści i podanego w nim czasu sporządzenia moc dowodową dokumentu publicznego.

Art.  5.
(1)
Rozporządzenie ostatniej woli traci moc prawną w rok po ustaniu okoliczności, które uprawniały do sporządzenia go według postanowień ustawy niniejszej.
(2)
Bieg tego okresu ulega zawieszeniu, jeśli zeznający ostatnią wolę jest niezdolny do sporządzenia innego rozporządzenia ostatniej woli, na czas trwania niezdolności.
(3)
Jeśli zeznający ostatnią wolę zmarł lub zaginął przed upływem terminu rocznego, o którym mowa w ust. 1, rozporządzenie ostatniej woli, sporządzone na mocy przepisów ustawy niniejszej, zachowuje moc prawną.
Art.  6.

Wykonania ustawy niniejszej porucza się Ministrom Spraw Wojskowych i Sprawiedliwości.

Art.  7.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie tracą moc obowiązującą w zakresie, uregulowanym ustawą niniejszą, wszelkie dotychczas obowiązujące przepisy prawne, a w szczególności: § 44 niemieckiej ustawy wojskowej z dnia 2 maja 1874 r. (Dz. U. Rzeszy str. 45), art. 981 - 984 kodeksu Napoleona oraz art. 1071, 1072, 1074, 1075, 1076 i 1081 tomu X Zwodu Praw.

1 Art. 1 ust. (1) pkt 5 lit. d) dodana przez art. 1 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 2 września 1943 r. (Dz.U.43.9.22) zmieniającego nin. ustawę z dniem 25 września 1943 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.31.262

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Rozporządzenia ostatniej woli osób wojskowych.
Data aktu: 17/03/1933
Data ogłoszenia: 04/05/1933
Data wejścia w życie: 04/05/1933