Wydawanie Dziennika Rozporządzeń Naczelnego Wodza i sposób obwieszczania rozporządzeń i zarządzeń na obszarze objętym stanem wojennym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: SPRAW WOJSKOWYCH I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 14 lutego 1930 r.
w sprawie wydawania Dziennika Rozporządzeń Naczelnego Wodza i sposobu obwieszczania rozporządzeń i zarządzeń na obszarze objętym stanem wojennym.

Na zasadzie art. 24 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 stycznia 1928 r. o stanie wojennym (Dz. U. R. P. Nr. 8, poz. 54) zarządza się co następuje:
§  1.
Rozporządzenia, zarządzenia, oraz akty prawne, które wydaje Naczelny Wódz w wykonaniu postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 stycznia 1928 r. o stanie wojennym ogłasza się w Dzienniku Rozporządzeń Naczelnego Wodza.

Dziennik Rozporządzeń Naczelnego Wodza jest pismem urzędowem Naczelnego Wodza.

§  2.
W Dzienniku Rozporządzeń Naczelnego Wodza powinny być ogłaszane:
a)
rozporządzenia w sprawie wprowadzenia lub uchylenia stanu wojennego (art. 2 i 22);
b)
rozporządzenia wydawane przez Naczelnego Wodza w myśl art. 11;
c)
rozporządzenia dotyczące wprowadzenia lub uchylenia sądów doraźnych (art. 12), o ile wydane zostały przez Naczelnego Wodza;
d)
rozporządzenia i zarządzenia Naczelnego Wodza, uchylające na obszarze objętym stanem wojennym rozporządzenia wydane uprzednio na obszarze objętym stanem wyjątkowym (art. 21);
e)
inne akty prawne Naczelnego Wodza, których ogłoszenie w Dzienniku Rozporządzeń Naczelnego Wodza powinno nastąpić z mocy szczególnego przepisu.

W Dzienniku Rozporządzeń Naczelnego Wodza mogą być ogłaszane:

a)
rozporządzenia i zarządzenia władz administracji ogólnej, dotyczące ograniczeń na obszarze objętym stanem wojennym praw: wolności osobistej (art. 5), nietykalności mieszkania (art. 6), wolności prasy (art. 7), tajemnicy korespondencji (art. 8), prawa koalicji, zgromadzania się i zawiązywania stowarzyszeń (art. 9);
b)
rozporządzenia i zarządzenia wojewódzkiej władzy administracji ogólnej, o oddaniu do dyspozycji władz wojskowych organizacyj państwowych, zorganizowanych w sposób wojskowy (art. 17);
c)
rozporządzenia i zarządzenia centralnych władz państwowych, posiadające charakter ogólny, a odnoszące się do obszarów objętych stanem wojennym, o ile pośrednio lub bezpośrednio dotyczą interesów związanych z działaniami wojennemi (art. 18);
d)
rozporządzenia i zarządzenia, władz wojskowych w sprawie przejścia uprawnień cywilnych władz administracyjnych na władze wojskowe (art. 10);
e)
inne rozporządzenia i zarządzenia, których umieszczenie w Dzienniku Rozporządzeń Naczelnego Wodza uzna Naczelny Wódz za wskazane.

Redagowanie Dziennika Rozporządzeń Naczelnego Wodza należy do Generalnego Komisarza Cywilnego.

§  3.
Wątpliwości czy dany akt podpada pod postanowienia § 2, względnie inne wątpliwości, wynikające z redagowania i wydawania Dziennika Rozporządzeń Naczelnego Wodza, rozstrzyga Naczelny Wódz po wysłuchaniu Generalnego Komisarza Cywilnego.
§  4.
Na każdym, numerze Dziennika Rozporządzeń Naczelnego Wodza umieszcza się: liczbę porządkową w kolejności bieżącej od Nr. 1 - oraz datę wydania, podającą dzień, miesiąc i rok. Miejscowości wydania nie wymienia się, podając jedynie jako miejsce wydania: "Kwatera Główna Naczelnego Wodza".
§  5.
Akty prawne wymienione w § 2 powinny być ogłaszane w Dzienniku Rozporządzeń Naczelnego Wodza z powołaniem się na ich podstawę prawną.

Akty prawne wymienione w ustępie pierwszym art. 2 uważa się za prawnie ogłoszone w dniu wydania tego numeru Dziennika Rozporządzeń Naczelnego Wodza, w którym zostały umieszczone.

Moc obowiązująca powyższych aktów prawnych rozpoczyna się w terminie podanym w tych aktach, lub oznaczonym w odnośnej ustawie, a w braku takiego oznaczenia w terminie, oznaczonym w drodze rozporządzenia Naczelnego Wodza.

§  6.
Błędy, powstałe przy ogłaszaniu, powinny być prostowane w drodze obwieszczeń Naczelnego Wodza, ogłaszanych w Dzienniku Rozporządzeń Naczelnego Wodza, przez Naczelnego Wodza; sprostowania aktów pochodzących od cywilnych władz i urzędów będą dokonywane przez Generalnego Komisarza Cywilnego na wniosek tych władz i urzędów.
§  7.
Dziennik Rozporządzeń Naczelnego Wodza otrzymują bezpłatnie:
a)
wszystkie dowództwa, przy których są ustanowieni komisarze cywilni;
b)
wszystkie dowództwa wojskowe, urzędujące na obszarze objętym stanem wojennym od dowództw dywizji (równorzędnych) wzwyż;
c)
wszystkie urzędujące na obszarze objętym stanem wojennym władze administracji ogólnej;
d)
wszystkie władze naczelne i centralne w Państwie.

Bibljoteki publiczne otrzymują na żądanie Dziennik Rozporządzeń Naczelnego Wodza bezpłatnie, o ile go nie otrzymują na mocy innych przepisów.

Naczelny Wódz władny jest ustalić listę innych jeszcze urzędów i instytucyj państwowych i samorządowych, którym należy bezpłatnie rozsyłać Dzienniki Rozporządzeń Naczelnego Wodza.

§  8.
Władze administracji ogólnej, tudzież dowództwa, przy których ustanowieni są komisarze cywilni, są obowiązane udostępnić ludności bezpłatne przeglądanie Dziennika Rozporządzeń Naczelnego Wodza.
§  9.
Rozporządzenia Naczelnego Wodza, których moc obowiązująca zależną jest od ich obwieszczenia (art. 3 ust. pierwszy, art. 11 ust, ostatni, art. 12 ust. trzeci i piąty) mają być podawane, niezależnie od ich ogłoszenia w Dzienniku Rozporządzeń Naczelnego Wodza, do publicznej wiadomości (obwieszczane) w miejscu ich zastosowania, przez rozplakatowanie w miejscach przeznaczonych dla obwieszczeń - a w każdym wypadku na budynku, w którym mieści się zarząd władzy miejscowej (magistrat, wójtostwo, sołectwo), oraz w którym, się mieści komenda policyjna, a w wypadku niemożności rozplakatowania, w sposób przyjęty w gminie miejscowej do obwieszczania zarządzeń władz.

W ten sam sposób mogą być obwieszczane inne rozporządzenia i zarządzenia Naczelnego Wodza.

§  10.
Zarządy władz miejscowych (magistraty, wójtostwa, sołectwa) powinny prowadzić ewidencję obwieszczeń, rozporządzeń i zarządzeń Naczelnego Wodza, wykazującą w jaki sposób i którego dnia dane rozporządzenie lub zarządzenie Naczelnego Wodza zostało podane do publicznej wiadomości w miejscu jego zastosowania.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.19.154

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wydawanie Dziennika Rozporządzeń Naczelnego Wodza i sposób obwieszczania rozporządzeń i zarządzeń na obszarze objętym stanem wojennym.
Data aktu: 14/02/1930
Data ogłoszenia: 19/03/1930
Data wejścia w życie: 19/03/1930