Spis koni, bydła, trzody chlewnej i owiec.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 października 1927 r.
o spisie koni, bydła, trzody chlewnej i owiec.

Na podstawie art. 2, 3 i 5 ustawy z dnia 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej (Dz. U. R. P. № 85, poz. 464) w brzmieniu ustalonem ustawą z dnia 1 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 60, poz. 436) zarządza się co następuje:
  1.
W ciągu roku 1927 na całym obszarze Państwa przeprowadzony zostanie powszechny spis koni, bydła, trzody chlewnej i owiec, stanowiących własność publiczną i prywatną.

Termin przeprowadzenia spisu oraz terminy dostarczenia materjałów władzom spisowym i Głównemu Urzędowi Statystycznemu zostaną oznaczone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Ministrem Spraw Wojskowych.

§  2.
Osoby i instytucje posiadające zwierzęta wymienione w § 1 winny udzielać władzom spisowym oraz ich organom delegowanym dla dokonania spisu wszelkich informacyj, niezbędnych dla wypełnienia arkusza spisowego.
§  3.
Czynności władz spisowych powierza się powiatowym władzom administracji ogólnej, a w miastach z ludnością 25.000 i wyżej magistratom tych miast. Czynności władz spisowych w zakresie spisu w instytucjach, zakładach i przedsiębiorstwach wojskowych sprawować bada właściwe władze wojskowe.
§  4.
Do zakresu działalności władz spisowych należy:
a)
wykonanie prac przygotowawczych,
b)
bezpośredni nadzór nad przeprowadzeniem spisu,
c)
kontrola materjałów, dostarczonych przez organa przeprowadzające spis,
d)
zestawienie wykazów ogólnych dla obszaru, na który rozciąga się działalność danej władzy spisowej.

Ogólne kierownictwo i nadzór nad przeprowadzeniem spisu powierza się Głównemu Urzędowi Statystycznemu.

§  5.
Spisu dokonywają zarządy gmin wiejskich i miejskich, a w instytucjach, zakładach i przedsiębiorstwach państwowych i komunalnych-zarządzające niemi władze państwowe względnie komunalne.
§  6.
Spis winien być przeprowadzony dla każdej miejscowości oddzielnie. Instytucje, zakłady i przedsiębiorstwa państwowe i komunalne winny być traktowane, jako osobne terytorjalne jednostki spisowe.
§  7.
Wszelkich druków potrzebnych dla przeprowadzenia spisu dostarczy bezpłatnie Główny Urząd Statystyczny.
§  8.
Winni wykroczenia przeciw przepisom zawartym w § 2 niniejszego rozporządzenia ulegną karze grzywny w wysokości do 500 zł. a w razie niemożności uiszczenia grzywny - karze aresztu do jednego miesiąca; w razie powtórnego wykroczenia grzywna może być wymierzona w wysokości podwójnej. Kary te wymierza władza powiatowa administracji ogólnej, stronie zaś służy odwołanie się według obowiązujących przepisów, a w szczególności w województwach poznańskiem, pomorskiem oraz w górnośląskiej części województwa śląskiego przy odpowiedniem zastosowaniu przepisów pruskiej ustawy o wydawaniu policyjnych rozporządzeń karnych w sprawach o wykroczenia z dnia 23 kwietnia 1883 r. (Zbiór ust. pr. str. 65).
§  9.
We wszystkich sprawach dotyczących niniejszego rozporządzenia Główny Urząd Statystyczny porozumiewa się bezpośrednio z władzami spisowemi.
§  10.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Ministrem Spraw Wojskowych.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.93.835

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Spis koni, bydła, trzody chlewnej i owiec.
Data aktu: 17/10/1927
Data ogłoszenia: 28/10/1927
Data wejścia w życie: 28/10/1927