Opłaty stemplowe od dokumentów przewozowych na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU W POROZUMIENIU Z MINISTREM KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 28 kwietnia 1924 roku
w sprawie opłat stemplowych od dokumentów przewozowych na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego.

Na podstawie art. 4 i 6 ustawy z dnia 19 grudnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 134 poz. 1109), § 13 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 kwietnia 1924 o zmianie ustroju pieniężnego (Dz. U. R. P. № 34 poz. 351) oraz § 48 (ustęp-drugi) niemieckiej ustawy stemplowej w brzmieniu, ustalonem ustawą z dn. 26 lipca 1918 (Dz. Pr. Rzeszy niem. str. 799) zarządza się co następuje:
§  1.
Opłaty stemplowe od dokumentów przewozowych, obowiązujące na górnośląskiej części województwa śląskiego w myśl poz. 6 taryfy stemplowej niemieckiej w brzmieniu ustalonem ustawą z dnia 26 lipca 1918 r. (Dz. Ust. Rzeszy niem. str. 799) oraz najwyższy wymiar kar pieniężnych, określony w § 49 ustęp ostatni powołanej niemieckiej ustawy stemplowej podwyższa się do wysokości wymienionej w §§ 1, 2, 5 i 10 "Przepisów w przedmiocie opłat stemplowych od dokumentów przewozowych", ogłoszonych rozporządzeniem Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Kolei Żelaznych z dnia 24 kwietnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 44 poz. 300) i zarazem ustala się odnośne stawki w złotych - w sposób podany w §§ 2 i 3.
§  2.
Pozycja 6 taryfy stemplowej niemieckiej otrzymuje brzmienie następujące:

"a) Kolejowy list przewozowy podlega opłacie stemplowej w wysokości następującej:

co do przesyłek całowagonowych 1 zł. 40 gr.

co do przesyłek półwagonowych 70 "

co do przesyłek pojedynczych 10 "

Opłacie stemplowej w tej samej kwocie podlega również każdy arkusz dodatkowy.

Wtórnik nie podlega opłacie.

Przepisy powyższe stosują się odpowiednio w przypadkach, w których zamiast listu przewozowego sporządza się innego rodzaju dokument, przeznaczony do towarzyszenia przesyłce kolejowej (n. p. wykaz co do przesyłki czasopism, przewidziany w punkcie 7 rozdziału VI postanowień taryfowych,

wprowadzonych rozporządzeniem z dnia 20 października 1921 r. (Dz. U. R. P. № 97 poz. 708).

b) Kolejowy kwit bagażowy podlega opłacie stemplowej w wysokości 10 gr.

Opłacie tej podlegają również kwity bagażowe i inne dokumenty przewozowe wydawane przez kolej, co do przesyłek nadzwyczajnych.

Bilety na przewóz mleka nie podlegają opłacie.

c) Listy przewozowe, stwierdzające zawarcie umowy o przewóz z przedsiębiorstwem żeglugi, podlegają opłacie stemplowej w wysokości 10 gr.

d) Wydany przez przedsiębiorstwo żeglugi kwit bagażowy na bagaż lub przesyłkę nadzwyczajną oraz dokument, zastępujący kwit tego rodzaju, podlegają opłacie stemplowej w wysokości 10 gr.

Dokumenty przewozowe, stwierdzające zawarcie umowy o przewóz z instytucją pocztową, nie podlegają opłacie".

§  3.
Najwyższy wymiar kary pieniężnej, określony w § 49, ustęp ostatni, powołanej ustawy stemplowej niemieckiej, ustala się na 210 zł.
§  4.
Opłatę stemplową do dokumentów dotyczących przewozu koleją, winien nadawca lub odbiorca uiścić gotówką do rąk przedsiębiorstwa kolejowego, które sumę opłat, pobranych w ciągu miesiąca kalendarzowego, ma wnieść do Kasy skarbowej najpóźniej w ciągu trzech miesięcy następnych (n. za styczeń do końca kwietnia), załączając deklaracją.

Przedsiębiorstwo kolejowe, do którego rąk opłatę stemplową uiszczono, winno stwierdzić przyjęcie opłaty stemplowej na dokumencie przewozowym.

Uiszczenie opłaty, przewidzianej w § 2 w punktach c) i d) rozporządzenia niniejszego, następuje za pomocą znaczków stemplowych, które winny być skasowane bądź tekstem dokumentu przewozowego bądź datą przyjęcia przesyłki do przewozu.

Dzień i rok mają być wpisane cyframi arabskiemi, a miesiąc literami; skasowania należy dokonać atramentem lub ołówkiem atramentowym.

Użycie znaczków stemplowych w sposób Inny niż wyżej przepisany stoi na równi z nieuiszczeniem opłaty.

Minister Skarbu może na prośbę przedsiębiorstwa przewozowego zezwolić na uiszczenie gotówką.

§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 maja 1924 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.37.402

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Opłaty stemplowe od dokumentów przewozowych na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego.
Data aktu: 28/04/1924
Data ogłoszenia: 30/04/1924
Data wejścia w życie: 01/05/1924