Wykonanie ustawy z dn. 19 kwietnia 1923 roku o przyznaniu kredytu na pomoc dla osadników.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU ZIEMSKIEGO WYDANE W POROZUMIENIU Z MINISTREM SKARBU
z dnia 30 maja 1923 r.
w przedmiocie wykonania ustawy z dn. 19 kwietnia 1923 r. o przyznaniu kredytu na pomoc dla osadników.

Na mocy art. 10 ustawy z dn. 19 kwietnia 1923 r. o przyznaniu kredytu na pomoc dla osadników (Dz. U. R. P. № 54 poz. 375) zarządza się co następuje:
§  1.
Pożyczki z funduszu 50 miljardów marek, ustanowionego w ustępie 2 art. 2 ustawy z dnia 19 kwietnia 1923 r. o przyznaniu kredytu na pomoc dla osadników (Dz. U. R. P. № 54 poz. 375) osobiście gospodarujących na swych osadach przyznają dla osadników cywilnych i wojskowych nie korzystających z parcelacji z ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o nadaniu ziemi żołnierzom Wojska Polskiego (Dz. U. R. P. 1921 r. № 4 poz. 18) okręgowe urzędy ziemskie. Pożyczki z tego funduszu dla osadników, korzystających z ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. (Dz. U. R. P. 1921 r. № 4 poz. 18) udziela Państwowy Bank Rolny na podstawie odrębnych przepisów.
§  2.
Pożyczki mogą być udzielane jedynie zakwalifikowanym w myśl obowiązujących przepisów osadnikom - posiadaczom osad nabytych w czasie od powstania Państwa Polskiego do końca roku 1922 z uwzględnieniem również tych osadników, którzy będą osadzeni w roku 1923 na gruntach już zajętych pod osadnictwo do dnia 31 grudnia 1922 r., a to na zaspokojenie najniezbędniejszych potrzeb kredytowych osadników w dziedzinie zagospodarowania i pobudowania się.

Pożyczki mają być udzielane w miarę istotnej potrzeby, ogólna suma pożyczki udzielanej jednemu osadnikowi nie może jednak przekraczać równowartości kwoty 1.250 złotych.

§  3.
Pożyczki udzielane w myśl niniejszego rozporządzenia są wydawane na skrypty dłużne. Pożyczki te są krótkoterminowe i winny być najpóźniej po upływie jednego roku od chwili udzielenia pożyczki bądź spłacone w gotówce, bądź ze względu na stan materjalny osadnika skonwertowane na pożyczki na dłuższy termin ze źródeł emisyjnych, a to w myśl przepisów, które w tym przedmiocie będą wydane i do których pożyczkobiorca będzie musiał zastosować się pod groźbą utraty prawa do konwersji.
§  4.
Pożyczki udzielana są w walucie markowej za skryptami dłużnemi opiewającemi na złote w wartości określonej w ustawie z dnia 26 września 1922 r. (Dz. U. R. P. № 83 poz. 740), przyczem kurs przerachowania złotych na marki ustala Minister Skarbu; pożyczki podlegają oprocentowaniu po 4% od sta w stosunku rocznym. Procenty są płatne z dołu i pobierane w markach polskich na podstawie odpowiedniego przeliczenia przypadającej Skarbowi Państwa tytułem oprocentowania kwoty w złotych.

Kurs przeliczenia złotych na marki polskie w celu spłaty pożyczki lub w celu uiszczenia procentów ustala Minister Skarbu.

§  5.
Osadnicy, ubiegający się o pożyczką winni złożyć właściwemu komisarzowi ziemskiemu lub okręgowemu urzędowi ziemskiemu podanie według załączonego wzoru (załącznik 1).

Podania zaopinjowane odręcznie przez komisarza ziemskiego lub sprawdzone na podstawie materjałów, posiadanych przez okręgowy urząd ziemski, są niezwłocznie rozpatrywane przez prezesa okręgowego urzędu ziemskiego, który decyduje o przyznaniu pożyczki i ustala jej wysokość.

O przyznaniu pożyczki okręgowy urząd ziemski natychmiast zawiadamia petenta żądając przedstawienia odpowiedniego skryptu dłużnego według załączonego wzoru (załącznik 2 dla b. zaboru rosyjskiego i załącznik 3 dla b. zaboru austriackiego).

Tożsamość podpisu petenta na skrypcie dłużnym winna być zaświadczona bądź notarjalnie, bądź przez właściwego sędziego pokoju, wójta gminy lub komisarza ziemskiego, stosownie do przepisów, obowiązujących w miejscu sporządzenia skryptu dłużnego.

§  6.
Należności z tytułu pożyczki nie wpłacone w terminie będą uważane za zaległe. Od sumy zaległej pobierane będą odsetki zwłoki w stosunku 1/2% za każdy cały lub. rozpoczęty miesiąc zaległości.
§  7.
Należności nie wpłacone w terminie płatności podlegają przymusowemu ściągnięciu przez Państwowy Bank Rolny w trybie administracyjnym przewidzianym w art. 9 ustawy z dnia 19 kwietnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 54, poz. 375).
§  8.
Pożyczki bez względu na pierwotny umówiony termin stają się natychmiast płatne jeżeli nie zostały spełnione przez dłużnika warunki, zastrzeżone w skrypcie dłużnym.
§  9.
Pożyczki przewidziane w niniejszych przepisach udzielane będą z przeznaczonych na ten cel funduszów Głównego Urzędu Ziemskiego, który określi sumy, jakiemi poszczególne okręgowe urzędy ziemskie uprawnione będą dysponować.
§  10.
Administracja pożyczkami, udzielonemi na mocy niniejszych przepisów, powierza się Państwowemu Bankowi Rolnemu, którego obowiązki z tego tytułu obejmują:
1)
ewentualne wypłacanie pożyczek,
2)
inkasowanie i ściąganie rat i wszelkich należności, wypływających z udzielania pożyczek,
3)
przestrzeganie, aby zobowiązania, składane przez dłużników i interesowane w udzieleniu pożyczek osoby, odpowiadały wymaganiom niniejszych przepisów, oraz aby spłaty pożyczek następowały w sposób przewidziany przy wydaniu,
4)
prowadzenie odrębnej dla tych pożyczek księgowości,
5)
przedkładanie Prezesowi Głównego Urzędu Ziemskiego miesięcznych sprawozdań buchalteryjnych.

Pozatem administracja pożyczkami podlega przepisom, zawartym w art. 8-13 Statutu Państwowego Banku Rolnego.

Miesięczne sprawozdania buchaltaryjne Państwowego Banku Rolnego, o których mowa w p. 5 niniejszego paragrafu, Główny Urząd Ziemski będzie podawać do wiadomości Ministerstwa Skarbu.

§  11.
Dodatek administracyjny na pokrycie wydatków, związanych z wykonaniem czynności powierzonych Państwowemu Bankowi Rolnemu (art. 5) uiszcza dłużnik przy udzielaniu pożyczki z góry.
§  12.
Podania, skrypty dłużne, zaświadczenia; pokwitowania z odbioru i ze zwrotu sum pożyczkowych oraz inne akty i dokumenty związane z udzieleniem osadnikom cywilnym i wojskowym państwowej pomocy kredytowej, tudzież podania o ulgi przy spłacaniu tych pożyczek wolne są od wszelkich opłat skarbowych i komunalnych.
§  13.
Osadnikiem w rozumieniu niniejszego rozporządzenia jest każdy nabywca gospodarstwa lub działki gruntowej z majątków rozparcelowanych w myśl ustaw o reformie rolnej.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

PODANIE

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

SKRYPT DŁUŻNY.

§  1.
Niżej podpisany ...... oświadcza, że z funduszu przeznaczonego na pomoc dla osadników na mocy ustawy z dnia 19 kwietnia 1923 roku o przyznaniu kredytu na pomoc dla osadników (Dz. U. R. P. № 54 poz. 375) otrzymał od Państwowego Banku Rolnego w Warszawie stosownie do decyzji Prezesa Okręgowego Urzędu Ziemskiego w ...... z dnia ...... 192 .... r. na cele wymienione w tej decyzji pożyczkę w gotowiźnie w sumie złotych polskich ...... słownie ...... czyli, wedle kursu w dniu wypłaty pożyczki marek ...... słownie - ...... i z otrzymania tej pożyczki kwituje. Powyższą sumę. złotych polskich ...... zobowiązuje się zwrócić Państwowemu Bankowi Rolnemu w Warszawie w ciągu roku od dnia wypłaty pożyczki bez wezwania i postawienia w zwłoce, a to w złotych polskich, względnie w walucie, mającej obieg w kraju, według kursu ustanowionego przez Ministra Skarbu w stosunku do złotego polskiego w dniu faktycznej spłaty pożyczki.
§  2.
Od sumy przyznanej pożyczki w złotych polskich, dłużnik obowiązany jest opłacać procenty w wysokości 4 od sta rocznie. Zasady, obowiązujące dla spłaty kapitału pożyczki, mają zastosowanie również do procentów.

Dłużnikowi służy prawo spłacania pożyczki w całości lub części w każdym czasie przed terminem płatności.

§  3.
Zeznający ...... upoważnia Państwowy Bank Rolny, względnie. Okręgowy Urząd Ziemski w ...... do potrącenia z przypadającej do wypłaty sumy pożyczkowej dodatku administracyjnego w stosunku jeden od sta na rzecz Państwowego Banku Rolnego.
§  4.
Wszelkie koszta i wydatki, połączone z pożyczką, a w szczególności ewentualne należytości skarbowe, notarjalne, hipoteczne, tak z tytułu wpisania, jak i wykreślenia, jak również koszta procesowe, sądowe i egzekucyjne nawet przez osoby trzecie spowodowane, zobowiązuje się dłużnik ponosić z własnych funduszów ewentualnie zwrócić je w całości Państwowemu Bankowi Rolnemu wraz z odsetkami w wysokości czterech (4) od sta rocznie, które biegną od dnia uiszczenia rzeczonych kosztów i wydatków przez Bank aż do dnia ich rzeczywistego zwrotu Bankowi.
§  5.
Dłużnik zobowiązuje się użyć otrzymaną pożyczkę na cele w powołanej decyzji o przyznaniu pożyczki oznaczone, a w szczególności na ...... przyczem podaje się w tym względzie kontroli i żądaniom Okręgowego Urzędu Ziemskiego w ...... któremu bezpośrednio lub za pośrednictwem podwładnych organów służy prawo sprawdzenia, czy otrzymana pożyczka użyta została na cele w decyzji powyższej wskazane. Dłużnik przyznaje zarazem Okręgowemu Urzędowi Ziemskiemu w ...... prawo bezpośredniego lub pośredniego zakupienia z funduszów przyznanej pożyczki na jego, dłużnika, rachunek i rzecz materjałów i przedmiotów niezbędnych na cele wymienione z obowiązkiem odbioru tych przedmiotów w terminie i w miejscu wskazanem, przez tenże Urząd. Odnośnie do gospodarstwa, względnie działki, na którą udzieloną została pożyczka, dłużnik podaje się ograniczeniom i warunkom, ustanowionym w Przepisach z dnia 5 sierpnia 1922 r. wydanych przez Prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego w porozumieniu z Ministrem Skarbu (Monitor Polski № 251 z 1922 r.) oraz wszelkim innym w tym przedmiocie wydanym lub w przyszłości mogącym być wydanemi przepisom, tudzież ograniczeniom wskazanym w art. 33 ustawy z dn. 15 lipca 1920 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. № 70, poz. 462).
§  6.
Niespłacona suma pożyczki wraz z ubocznemi należytościami staje się wymagalną i podlega natychmiastowemu zwrotowi Państwowemu Bankowi Rolnemu: a) jeżeli nie zostały spełnione przez dłużnika warunki, zastrzeżone przy udzieleniu pożyczki, a zwłaszcza gdy pożyczka nie została użyta na cel wskazany przy jej udzieleniu, b) jeżeli posiadłość dłużnika jest przezeń umyślnie lub na skutek niedbalstwa niszczona, c) jeżeli dłużnik działa wbrew ograniczeniom i warunkom w niniejszym skrypcie zastrzeżonem, d) jeżeli dłużnik z chwilą zaprowadzenia hipoteki dla posiadanego gospodarstwa, względnie działki gruntowej nie zabezpieczył hipotecznie zaciągniętej pożyczki.
§  7.
W razie niespłacenia pożyczki w terminie przewidzianym przez §§ 1 i 6 niniejszego skryptu dłużnik obowiązuje się uiścić odsetki zwłoki od niespłaconej sumy w stosunku 1/2% za każdy cały lub rozpoczęty miesiąc zaległości.
§  8.
O ile Okręgowy Urząd Ziemski uzna hipoteczne zabezpieczenie pożyczki za potrzebne, dłużnik obwiązuje się; zabezpieczyć pożyczkę na 1 N. Działu IV wykazu hipotecznego należącej do niego nieruchomości w formie aktu jednostronnego na rzecz Skarbu Państwa wraz z 10% kaucją na zabezpieczenie nieuprzywilejowanych procentów i kosztów pod rygorem natychmiastowej wymagalności całej udzielonej pożyczki. O ileby nieruchomość nie miała urządzonej hipoteki, dłużnik obowiązuje się wywołać pierwiastkową regulacją takowej, i zabezpieczyć należność Skarbu Państwa w sposób wyżej wskazany pod rygorem wymagalności całkowitej należności z tytułu udzielonej pożyczki.
§  9.
Dla wszystkich sporów, mogących wyniknąć z umowy niniejszej strony uznają wyłączną właściwość Sądu Okręgowego w ......

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

SKRYPT DŁUŻNY

§ 1. do § 7 według brzmienia załącznika 2.

§ 6. Dłużnik (imię i nazwisko) ...... ustanawia niniejszem prawo zastawu: a dla sumy mk ....... (suma wypłaconej pożyczki) wraz z 4% od dnia ...... wypłaty pożyczki) oraz kosztami sądowemi i egzekucyjnemi; b) dla kaucji w sumie marek ...... (dziesięć procent sumy pożyczkowej) dla wszelkich innych kosztów i należytości którym nie służy prawo pierwszeństwa sumy kapitałowej i zezwala, ażeby powyższe prawo zastawu wpisane zostało w stanie biernym nieruchomości, objętej w. h. 1 ...... ks. gr. gm. kat. ......

§ 9. Dla wszystkich sporów, mogących wyniknąć z umowy niniejszej, strony uznają wyłącznie właściwość Sądu rzeczowo właściwego we Lwowie.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024