Przepisy dla obsługujących kotły parowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYŚLU I HANDLU
z dnia 20 marca 1923 r.
w przedmiocie przepisów dla obsługujących kotły parowe.

Na zasadzie ustawy z dnia 31 maja 1921 r. o nadzorze nad kotłami parowem! (Dz. U. R. P. № 50, poz. 303) oraz ustawy z dn. 6 grudnia 1921 r. (Dz. U. R. P. № 108 poz. 736), uzupełniając rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 8 listopada 1921 r. (Dz. U. R. P. № 103, poz. 744) zarządza się co następuje:

I.

Zakres i przedmiot przepisów.

§  1.
Obsługujący kotły parowe jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracy kotła powierzonego jego obsłudze.
§  2.
Do obowiązków obsługujących kotły parowe należy:

A) przy ogólnym dozorze:

1) w kotłowni nie przechowywać przedmiotów nie przeznaczonych do obsługi kotła, 2) ludzi obcych do kotłowni nie wpuszczać bez zezwolenia zwierzchnika, 3) przyrządy i narzędzia do obsługi kotła utrzymywać w porządku i gotowości do użycia, 4) manometry i wodowskazy dobrze oświetlać, 5) kiedy ogień jest w palenisku posterunku nie opuszczać bez pozostawienia zastępcy, 6) jeżeli kocioł lub jego urządzenia nie są w porządku, zawiadomić zwierzchnika, 7) nie zajmować się inną robotą prócz potrzebnej dla obsługi kotła.

B) przy rozpalaniu kotła:

1) zasuwę dymową otworzyć, 2) sprawdzić czy poziom wody w kotle wznosi się przynajmniej do wysokości oznaczonej strzałką przy wodowskazie, 3) sprawdzić ruchliwość kurków wodowskazowych i manometru przytem zauważyć czy wskazówka manometra opada do zera, 4) przy opalaniu ropą lub gazami najpierw rzucić podpał a następnie ostrożnie puścić gaz lub ropę, 5) parę podnosić powoli.

C) w czasie pracy kotła:

1) zawory i kurki otwierać powoli, 2) poziom wody utrzymywać możliwie jednaki i nie niżej oznaczonego strzałką przy wodowskazie, 3) wodowskazy i zawory bezpieczeństwa codziennie przedmuchiwać, 4) urządzenia zasilające używać naprzemian, 5) ciśnienie pary utrzymywać możliwie równe i nie wyższe jakie jest oznaczone na manometrze czerwoną kreską, 6) uważać żeby zawory bezpieńczeństwa puszczały parę kiedy wskazówka na manometrze przechodzi czerwoną kreskę, 7) reperacji żadnych przy kotle nie wykonywać, 8) przy końcu pracy kotła ogień możliwie wypalić, kocioł zasilić do wysokości ponad strzałkę 'przy wodowskazie, zawór dla- pary i zasuwę dymową zamknąć. Ogień wyrzucić, dopływ gazu lub ropy przerwać kiedy: 9) ciśnienie pary w kotle mimo zasilania wodą, wypuszczania pary i przytłumienia ognia wzrośnie na manometrze ponad czerwoną kreskę., 10) poziom wody w kotle mimo zasilania nie da się; utrzymać na wysokości oznaczonej strzałką przy wodowskazie, 11) nie działają (odmówią) urządzenia zasilające, 12) nie działają (odmówią) zawory bezpieczeństwa, 13) pojawią się. nieszczelności szwów, wypukliny blach, rozżarzenie blach, wogóle oznaki niebezpieczeństwa, 14) o zatrzymaniu kotła z tych powodów zaraz zawiadomić zwierzchnika.

D) przy zatrzymaniu pracy kotła:

1) wodę wypuszczać wtedy kiedy ciśnienie pary spadło do jednej atmosfery i obmurze dostatecznie ostygło.

E) przy czyszczeniu kotła:

1) przed wejściem do kotła oddzielić go od sąsiednich kotłów czynnych przez wyjęcie części łączących dla pary i wody lub założenie między nie ślepych krążków, 2) przed wejściem do kanałów dymowych dobrze je przewietrzyć, 3) kamień odbijać ostrożnie i nieostremi narzędziami, 4) obejrzeć starannie blachy, szwy, połączenia, obmurze i o stanie kotła zawiadomić zwierzchnika.

F) w czasie pożaru kotłowni:

1) ogień z paleniska wyrzucić lub przerwać dopływ do niego gazu lub ropy, 2) wypuszczać na kotłownię parę.

II.

Postanowienia karne.

§  3.
Za nieprzestrzeganie bezpieczeństwa pracy kotła wogóle, a w szczególności za: 1) wpuszczanie obcych ludzi do kotłowni, 2) niezawiadomienie zwierzchnika o oznakach niebezpieczeństwa kotła, 3) wyjście z kotłowni bez zostawienia zastępcy kiedy ogień jest na ruszcie, 4) niewykonanie zarządzeń wydanych przez organa dozoru kotłów i 5) za dodatkowe obciążenie zaworów bezpieczeństwa lub ich zaklinowanie, winni będą karani aresztem i grzywną w myśl art. 5 ustawy z dnia 31 maja 1921 r. (Dz. U. R. P. № 50 poz. 303), o ile obowiązujące ustawy karne nie przewidują surowszych kar za powyższe czyny.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.53.370

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przepisy dla obsługujących kotły parowe.
Data aktu: 20/03/1923
Data ogłoszenia: 24/05/1923
Data wejścia w życie: 08/06/1923