Wykonanie ustawy o rejestracji i ostemplowaniu austrjackich pożyczek wojennych.

ROZPORZĄDZENIE
z dnia 24 grudnia 1920 r.
w przedmiocie wykonania ustawy o rejestracji i ostemplowaniu austrjackich pożyczek wojennych.

Na podstawie art. 4 i 8 ustawy z dn. 9-go VII. 1920 D. U. № 61, poz. 387, ogłasza się niniejsze przepisy o postępowaniu przy rejestracji i ostemplowaniu austrjackich pożyczek wojennych.
Organa rejestrujące w kraju.
§  1.
Rejestrację i ostemplowanie obligacji austrjackich pożyczek wojennych, oraz dokumentów subskrypcyjnych wymienionych w art. 2 ust. z dn. 9. VII. 20 r. przeprowadzają na terytorjum Małopolski i Śląska Cieszyńskiego, Krajowa Kasa Skarbowa we Lwowie i filjalna Kasa Krajowa w Krakowie, oraz wszystkie urzędy podatkowe, Magistraty Lwowa, Krakowa, Cieszyna i Bielska i miast, podlegających ustawie gminnej z dn. 13. III. 1889 Dz. U. № 24, wreszcie te filje publicznych instytutów finansowych, jakoteż powiatowe oraz miejskie Kasy Oszczędności i Towarzystwa Zaliczkowe, które osobnem obwieszczeniem Generalnego Delegata Rządu zostaną do tego upoważnione.
§  2.
Na pozostałych terytorjach Państwa Polskiego przeprowadzają rejestrację i ostemplowanie Izby Skarbowe.

Sposób rejestrowania w kraju.

§  3.
Wszystkie osoby na terytorjum Państwa Polskiego, w których faktycznem posiadaniu znajdują się obligacje, podlegające rejestracji, i dokumenta subskrypcyjne, wymienione w art. 2 ust. z d. 9. VII. 1920 r., winny zgłosić się do najbliższego miejsca rejestracyjnego, przynosząc ze sobą posiadane efekta, oraz wypełnić odpowiedni formularz zgłoszenia w dwóch egzemplarzach. Wyjątki od tego są wyliczone w § 7 i 8.
§  4.
Formularze zgłoszeń zawierać mają:
a)
Imię, nazwisko i miejsce zamieszkania i zawód zgłaszającego.
b)
Imię, nazwisko i miejsce zamieszkania właściciela.
c)
Wiadomość, czy obligację zlombardowano lub zdeponowano.
d)
Czas, miejsce i sposób nabycia pożyczki.
e)
Wiadomość, czy i gdzie obligacje już zgłaszano do rejestracji.
f)
Numer emisji i serji, oraz nominalną wartość rejestrowanych odcinków, względnie numer i datą odnośnych dokumentów subskrypcyjnych, wymienionych w art. 2 ust. z dn. 9. VII. 20 r.
§  5.
Władza rejestrująca jest zobowiązana zgłoszenie sprawdzić, ewentualnie wypełnić za niepiśmiennych, zaopatrzyć bieżącym numerem rejestracyjnym, a na każdej obligacji przybić swą pieczęć urzędową i wpisać datę oraz numer rejestracyjny odnośnego zgłoszenia. Obligacje w ten sposób ostemplowane, będą natychmiast zwrócone posiadaczowi.
§  6.
Po upływie terminu rejestracji każdy organ rejestrujący w Małopolsce prześle zgłoszenie uporządkowane razem z rejestrem do właściwego starostwa, który materjał rejestracyjny ze swego powiatu przedłoży Komisarjatowi Głównego Urzędu Likwidacyjnego we Lwowie, zatrzymując u siebie pojedyncze egzemplarze zgłoszeń.

Magistraty miast o własnych statutach, urzędy Skarbowe we Lwowie i Krakowie, oraz banki i instytucje wymienione w § 7-a i 8 przesyłają zebrany przez siebie materjał rejestracyjny wprost do Komisarjatu G. U. L. we Lwowie.

Organa rejestrujące na terenie pozostałych ziem polskich prześlą swój materjał rejestracyjny bezpośrednio do G. U. L. w Warszawie.

Rejestracja wyjątkowa.

§  7.
Dla niektórych rodzajów obligacji ustanawia się osobny sposób rejestracji i ostemplowania:
a)
Banki krajowe i ich filje według obwieszczenia Generalnego Delegata Rządu dla Galicji zarejestrują i ostemplują same pod kontrolą Komisarza rządowego obligacje, które z jakichkolwiek tytułów są u nich złożone.
b)
Obligacje złożone w depozycie sądowym rejestrują i ostemplują urzędy depozytowe, odnośne zaś sądy uzupełniają niewypełnione przez urzędy depozytowe rubryki formularza rejestracyjnego przedewszystkiem odnośnie sposobu, czasu i miejsca nabycia i potwierdzają zgodność podanych dat, poczem przedkładają odnośny materjał rejestracyjny za pośrednictwem Prezydjów Sądów Apelacyjnych Komisarjatowi G. U. L. we Lwowie.
c)
Obligacje, w których ulokowane są fundusze gminne i ciał samorządowych, będą rejestrowane i ostemplowane przez starostwa, które będą zobowiązane sprawdzić z urzędu dane, tyczące się sposobu nabycia pożyczki.
d)
Wszelkie inne depozyty i fundusze, złożone w kasach skarbowych zarejestrują i ostemplują odnośne urzędy.
§  8.
Filje banków zagranicznych w Małopolsce mogą żądać, aby, rejestracji i ostemplowania efektów, złożonych u nich, dokonał na miejscu, na podstawie zgłoszeń przez nie wypełnionych, urzędnik delegowany przez Namiestnictwo.
§  9.
Przy rejestracji efektów, złożonych w bankach w myśl art. 7 i 8 winno być dla każdego właściciela wypełnione osobne zgłoszenie.

Rejestracja efektów złożonych zagranicą.

§  10.
Obywatele polscy lub Towarzystwa, mające siedzibę statutową w Polsce, mogą zgłosić swe, znajdujące się zagranicą, efekta we właściwym konsulacie.

Zarządcy wszelkich funduszów publicznych i depozytów ulokowanych zagranicą, mogą formularze rejestracyjne przesłać wprost do Głównego Urzędu Likwidacyjnego w Warszawie, podając w nich bliższe szczegóły, gdzie efekta ich zagranicą są złożone.

§  11.
Zgłoszenie następuje przez wypełnienie formularza według § 4, przyczem, o ile subskrybent nie otrzymał właściwych tytułów, należy podać numer świadectwa tymczasowego lub innego dowodu subskrypcyjnego. Zgłoszenie może nastąpić również pisemnie. Do zgłoszenia obligacji zdeponowanych lub zlombardowanych zagranicą winny być dołączone dokumenta, dowodzące złożenia, ponadto należy przedłożyć dowody, że efekta te zostały nabyte przed 27. X. 1918 r. Jeżeli obligacje, złożone w bankach dawnej Austrji, zostały już ostemplowane, według ustaw odnośnego kraju, jako własność obywatela polskiego, powinny być dołączone do zgłoszenia również papiery, stwierdzające tę okoliczność.
§  12.
O ile rejestracji dokonano za pośrednictwem instytucji, w której zdeponowano lub zlombardowano papiery, powinno być dołączone pełnomocnictwo podpisane przez właściciela.
§  13.
Konsulat powinien zgłaszającemu potwierdzić fakt dokonanej rejestracji.
§  14.
Rejestracji obligacji, złożonych na terytorjum Republiki Austrjackiej, dokonywać będzie delegat Ministerstwa Skarbu przy przedstawicielstwie polskiem w Wiedniu.

Rozpoczęcie rejestracji.

§  15.
Rejestracja rozpocznie się dn. 15-go stycznia 1921 roku i trwać będzie do 15-go lutego 1921 r. i odbywać się będzie w Małopolsce pod nadzorem Generalnego Delegata Rządu i Komisarjatu Głównego Urzędu Likwidacyjnego we Lwowie, na terenie Śląska Cieszyńskiego pod nadzorem Komisarza rządowego, na pozostałych zaś obszarach Państwa pod nadzorem Ministerstwa Skarbu.

Za granicami Państwa rejestracja trwać będzie do 15-go kwietnia 1921 roku.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.1.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy o rejestracji i ostemplowaniu austrjackich pożyczek wojennych.
Data aktu: 24/12/1920
Data ogłoszenia: 05/01/1921
Data wejścia w życie: 20/01/1921