Przewóz żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, grochu, fasoli, gryki, prosa, peluszki, soczewicy, kukurydzy i przetworów tych ziemiopłodów, znajdujących się w obrocie pozakontyngentowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA APROWIZACJI
z dnia 14 sierpnia 1920 r.
w przedmiocie przewozu żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, grochu, fasoli, gryki, prosa, peluszki, soczewicy, kukurydzy i przetworów tych ziemiopłodów, znajdujących się w obrocie pozakontyngentowym. *

Na zasadzie art. 2, 3, 4, 7 i 11 Ustawy z dnia 2 lipca 1920 r. o zwalczaniu lichwy wojennej (Dz. Ustaw R. P. № 67-1920 r. poz. 449) i na mocy Rozporządzenia Rady Obrony Państwa z dnia 6 sierpnia 1920 roku w przedmiocie upoważnienia Ministra Aprowizacji do wydawania rozporządzeń aprowizacyjnych związanych z prowadzeniem wojny (Dz. Ust. R. P. № 73-1920 r., poz. 500) zarządza się, co następuje:
Art.  1.

Przewóz żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, grochu, fasoli, gryki, prosa, peluszki, soczewicy, kukurydzy i przetworów tych ziemiopłodów w ruchu kołowym ograniczeniom nie podlega.

Art.  2.

Przewóz wymienionych w art. 1 ziemiopłodów i ich przetworów kolejami i statkami w ilościach do 2 kg, włącznie jest wolny.

Przewóz tychże ziemiopłodów i ich przetworów kolejami i statkami w ilościach od 2 do 100 kg. włącznie-odbywa się na mocy każdorazowego zezwolenia władzy aprowizacyjnej I instancji.

Art.  3.

Przewóz wymienionych w art. 1 ziemiopłodów i ich przetworów kolejami i statkami w ilościach, przekraczających 100 kg. odbywa się na mocy listów przewozowych Ministerstwa Aprowizacji, opatrzonych właściwym podpisem, pieczęcią i kolejnym numerem perforowanym z nadpisem ukośnym "ładunek prywatny".

Wypełnione listy przewozowe wydawane będą przez władze aprowizacyjne I instancji organizacjom samorządowym, osobom, mającym upoważnienie do prowadzenia hurtowego handlu ziemiopłodami, wymienionemi w art. 1 i ich przetworami, przetwórniom przemysłowym, zużywającym lub przetwarzającym też same ziemiopłody lub ich przetwory, zrzeszeniom lub stowarzyszeniom spożywców na przewóz w b. zaborze rosyjskim ze wszystkich stacji w powiatach: Błonie, Ciechanów, Gostynin, Grójec, Kutno, Lipno, Łowicz, Maków, Mińsk Mazowiecki, Mława, Nieszawa, Płock, Płońsk, Przasnysz, Pułtusk, Radzymin, Rawa, Rypin, Sierpc, Skierniewice, Sochaczew, Włocławek, Biłgoraj, Hrubieszów, Janów, Krasnystaw, Lubartów, Luków, Puławy, Sokołów, Tomaszów Węgrów, Włodawa, Brzeziny, Kalisz, Koło, Konin, Łask, Łęczyca, Piotrków, Nowo-Radomsk, Sieradz, Słupca, Turek, Wieluń, Bielsk, Kolno, Ostrów, Sejny, Sokółka, Szczuczyn, Mazowiecki, Iłża, Jędrzejów, Kozienice, Miechów, Opoczno, Opatów, Pińczów, Sandomierz, Stopnica, Włoszczowa;

do wszystkich stacji w powiatach: Biała - Podlaska, Chełm, Garwolin, Konstanty nów, Radzyń, Augustów, Ostrołęka, .Będzin, Częstochowa, Kielce,. Końskie, Olkusz i stacji miast: Warszawa, Żyrardów, Lublin, Siedlce, Zamość, Łódź, Pabjanice, Zgierz, Białystok, Łomża, Suwałki.

W Małopolsce-Generalny Delegat Rządu określi miejscowości, z których ziemiopłody, wymienione w art. 1, i ich przetwory mogą być wywożone i do których mogą być dowiezione.

Obrót pomiędzy b. zaborem rosyjskim a Małopolską odbywa się między miejscowościami, z których wywóz jest dozwolony i miejscowościami" do których ziemiopłody i ich przetwory mogą być skierowane.

Przewóz ziemiopłodów, wymienionych w art. 1 i ich przetworów z innych i do innych miejscowości, odbywać się może jedynie na mocy każdorazowego zezwolenia Ministerstwa Aprowizacji.

Art.  4.

Przekroczenie powyższego rozporządzenia będzie karane w myśl art. 4 Ustawy z dnia 2 lipca 1920 r. "o zwalczeniu lichwy wojennej" (Dz. Ust. R. P. № 67-1920 r., poz. 449).

Do przeprowadzenia postępowania karnego i wydawania orzeczeń powołane są władze administracyjne pierwszej instancji, które winny w tej mierze sterować się do przepisów, zawartych w art. 6 Ustawy z dnia § lipca, "o aprowizacji na rok gospodarczy 1920/21" (Dz. Ust. R. P. № 56 1920 r., poz. 348) i w art. 14, 13, 16, 17, 18, 19, 20, 21 i 22 Przepisów Wykonawczych do tejże Ustawy (Dz. Ust. R. P. № 70 - 1920 r. poz. 474).

Art.  5.

Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia w "Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej".

SPROSTOWANIE

2) W № 79 w rozporządzeniu Ministra Aprowizacji w przedmiocie przewozu żyta i t. d. (poz. 534) w drugim ustąpię artykułu czwartego w wierszu trzecim po słowie "przepisów" należy wstawić słowa "postępowania karno-administracyjnego." W wierszu piątym należy skreślić powołany art. 22.

* Z dniem 9 października 1920 r wszelkie zarządzenia, ujęte w nin. rozporządzeniu, a dotyczące żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, grochu, fasoli, gryki, prosa, peluszki, soczewicy, kukurydzy i przetworów tych ziemiopłodów, - zostają rozciągnięte i na bób, wykę, rzepak ozimy i letni, łubin, seradelę i ich przetwory, zgodnie z art. 1 rozporządzenia z dnia 28 września 1920 r. w przedmiocie obrotu bobem, wyką, rzepakiem ozimym i letnim, łubinem i seradelą i ich przetworami (Dz.U.20.95.632).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.79.534

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przewóz żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, grochu, fasoli, gryki, prosa, peluszki, soczewicy, kukurydzy i przetworów tych ziemiopłodów, znajdujących się w obrocie pozakontyngentowym.
Data aktu: 14/08/1920
Data ogłoszenia: 20/08/1920
Data wejścia w życie: 20/08/1920