Utworzenie na obszarze b. dzielnicy pruskiej Zachodniej Straży Obywatelskiej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY OBRONY
z dnia 19 lipca 1920 r.
w przedmiocie utworzenia na obszarze b. dzielnicy pruskiej Zachodniej Straży Obywatelskiej.

Art.  1.

Na czas wojny tworzy się w b. dzielnicy pruskiej celem dopomagania władzom bezpieczeństwa publicznego w utrzymaniu ładu i porządku w kraju Zachodnią Straż Obywatelską

Art.  2.

Ma czele Zachodniej Straży Obywatelskiej stoi Komendant Główny.

W każdym województwie b. dzielnicy pruskiej ustanawia się komendanta wojewódzkiego.

W każdym powiecie ustanawia się komendanta powiatowego.

W miarą potrzeby Komendant Główny może ustanowić komendantów obwodowych z władzą nad kilku komendantami powiatowymi.

Art.  3.

Komendanta Głównego i komendantów wojewódzkich mianuje Minister b. Dzielnicy Pruskiej.

Komendantów obwodowych mianuje Komendant Główny.

Komendantów powiatowych mianuje komendant wojewódzki na wniosek Starosty.

Ustalenie innych stopni służbowych w Zachodniej Straży Obywatelskiej oraz określenie sposobu mianowania na nie należy do Komendanta Głównego.

Art.  4.

Do Komendanta Głównego należy organizowanie jej, wydawanie wewnętrznych regulaminów i przepisów służbowych oraz zaopatrywanie Straży w środki potrzebne do pełnienia służby.

Art.  5.

Obowiązkowi służby w Zachodniej Straży Obywatelskiej podlegają wszyscy obywatele płci męskiej zamieszkujący lub stale przebywający w b. dzielnicy pruskiej nie pobrani do czynnej służby wojskowej w wieku od 16 do 50 lat. Wolni od tego obowiązku są ci obywatele, którzy oświadczą, że chcą korzystać z prawa opcji na rzecz obcego państwa.

Art.  6.

Do czynnej służby w Zachodniej Straży Obywatelskiej powołuje obowiązanych do niej obywateli komendant powiatowy za zezwoleniem Starosty. Z chwilą doręczenia wezwania powołany podlega przepisom dyscyplinarnym obowiązującym w Zachodniej Straży Obywatelskiej.

Art.  7.

Od powołania do służby w Zachodniej Straży Obywatelskiej przysługuje odwołanie do Powiatowej Komisji Reklamacyjnej. Skład Komisji Reklamacyjnej określi osobne rozporządzenie Ministra b. Dzielnicy Pruskiej, regulamin wewnętrzny Komisji Reklamacyjnej wyda Komendant Główny Zachodniej Straży Obywatelskiej.

Art.  8.

Każdemu czynnemu członkowi Zachodniej Straży Obywatelskiej należy wyznaczyć służbę, do której jest zdolny.

Art.  9.

Członkowie Zachodniej Straży Obywatelskiej powołani do służby czynnej pobierają zasiłki pieniężne, które ustali rozporządzenie Ministra b. Dzielnicy Pruskiej.

Art.  10.

Obywateli obowiązanych, lecz niepowołanych do czynnej służby w Zachodniej Straży Obywatelskiej może komendant powiatowy za zezwoleniem Starosty powołać na ćwiczenia przygotowawcze do służby czynnej w Zachodniej Straży Obywatelskiej w ten sposób, aby im było umożliwione pełnienie obowiązków zawodowych.

Obywatele powołani do ćwiczeń podlegają przepisom dyscyplinarnym Zachodniej Straży Obywatelskiej.

Obywateli, pracujących na podstawie umowy najmu pracy winien pracodawca zwolnić z. zajęć na czas ćwiczeń, nie potrącając nic z otrzymywanych przez nich płac.

Art.  11.

Członkowie Zachodniej Straży Obywatelskiej obowiązani są wobec swych przełożonych do wojskowego posłuszeństwa pod rygorem kary dyscyplinarnej do 1009 mk. lub do 6 tygodni aresztu.

Władza dyscyplinarna przysługuje komendantom wymienionym w art. 3 i ich zastępcom.

Art.  12.

Od orzeczenia dyscyplinarnego służy komendantom wymienionym w art. 3, odwołanie do Ministra b. Dzielnicy Pruskiej, innym członkom Zachodniej Straży Obywatelskiej do sądu dyscyplinarnego przy Komendzie Wojewódzkiej Zachodniej Straży Obywatelskiej, którego skład określi osobne rozporządzenie.

Art.  13.

Zachodnia Straż Obywatelska wykonuje w zakresie swego działania polecenie państwowych władz administracyjnych.

Art.  14.

W razie potrzeby Zachodnia Straż Obywatelska może być zaopatrzona w broń.

Art.  15.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi b. Dzielnicy Pruskiej.

Art.  16.

Rozwiązanie Zachodniej Straży Obywatelskiej nastąpi na zasadzie uchwały Rady Ministrów.

Art.  17.

Rozporządzenie niniejsze obowiązuje z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.62.408

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie na obszarze b. dzielnicy pruskiej Zachodniej Straży Obywatelskiej.
Data aktu: 19/07/1920
Data ogłoszenia: 27/07/1920
Data wejścia w życie: 27/07/1920