Zadaniem komisji będzie badanie faktów i stworzenie raportu mówiącego o skali rosyjskich oddziaływań i stosowanych w tym celu narzędziach "po to, żeby wyeliminować takie ryzyka na przyszłość. Maciej Berek zapewnił, że komisja powinna składać się z ekspertów, a nie polityków.

Dawna komisja poza kontrolą

Poprzednia Komisja ds. badania wypływów rosyjskich z 14 kwietnia 2023 r.  miała - poza jakąkolwiek kontrolą sądową - móc pozbawiać kogokolwiek by zechciała prawa do wykonywania jakiejkolwiek funkcji publicznej. Członkowie tej komisji mieli być wyłączeni spod jakiejkolwiek odpowiedzialności. Nie mieliśmy w historii Polski w ogóle takiej legislacji - zauważył minister Berek.

W sierpniu 2023 r. Sejm wybrał jej członków, a 29 listopada - już w nowej kadencji - zaprezentowała ona "raport cząstkowy" i przedstawiła rekomendacje, by Donaldowi Tuskowi, Jackowi Cichockiemu, Bogdanowi Klichowi, Tomaszowi Siemoniakowi, Bartłomiejowi Sienkiewiczowi nie były powierzane stanowiska publiczne odpowiadające za bezpieczeństwo państwa w związku z uznaniem w latach 2010-2014 r. rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa za służbę partnerską. Tego samego dnia Sejm odwołał członków komisji, co wstrzymało jej działalność. Komisja pozostaje nieobsadzona.

Kolegium ds. Służb Specjalnych

W piątek po raz drugi w tym tygodniu zebrało się rządowe Kolegium ds. Służb Specjalnych, po którym minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak opublikował komunikat. Poinformował w nim, że kolegium zapoznało się m.in. z informacjami szefów służb specjalnych na temat aktualnych ustaleń dotyczących okoliczności ucieczki byłego sędziego Tomasza Sz. na Białoruś i jego współpracy z obcym wywiadem.

- Trwają intensywne czynności śledcze polegające na przesłuchaniach, przeszukaniach i zabezpieczaniu materiału dowodowego - napisał w komunikacie minister Siemoniak.

- Kolegium przyjęło do wiadomości założenia nowelizacji ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich, których intencją jest wyeliminowanie niekonstytucyjnych zapisów i szybkie powołanie komisji pod nadzorem ministra sprawiedliwości. Planowane jest przyjęcie projektu przez Radę Ministrów 21 maja br. i skierowanie na najbliższe posiedzenie Sejmu - podał Siemoniak w komunikacie.

Czytaj również: Prezydent skierował do TK ustawę o wakacjach kredytowych >>