Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w środę w całości dwa orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi i skierował sprawę do ponownego rozpoznania. Chodzi o kwestię interpretacji indywidualnych dotyczącą podatku VAT, a dokładnie rozliczania faktur korygujących zmniejszających oraz zwiększających faktury pierwotne z odwrotnym obciążeniem.

 ‒ Trafny był zarzut naruszenia art. 2a ordynacji podatkowej przez jego błędną wykładnię ‒ powiedział przewodniczący i zarazem sprawozdawca sędzia NSA Hieronim Sęk, zwracając się w stronę pełnomocnika Szefa Krajowej Administracji Skarbowej – radcy prawnego Marka Leśniewskiego.

 

Najpierw przepisy, potem wykładnia

Jak tłumaczył NSA, najpierw muszą być przepisy a następnie wykładnia w myśl art. 2a ordynacji. Bez tego przepis ordynacji, na który powołał się podatnik w postępowaniu przed organami i sądem I instancji zawisł w próżni.

Pełnomocnik spółki, Paweł Słojewski, doradca podatkowy na rozprawie podkreślał, że w tej sprawie nie chodzi o żadną optymalizację podatkową czy narażenie Skarbu Państwa na szkodę, tylko o udogodnienie dla podatnika (spółka chciała mieć  potwierdzenie, że postępuje prawidłowo – przyp. red.).

Chodziło o odpowiedź na pytanie, jak należy rozliczyć faktury korygujące i czy faktury zmniejszające należy ująć w deklaracji VAT w bieżącym okresie rozliczeniowym, czyli w okresie, w którym spółka otrzymuje fakturę korygującą, a faktury korygujące zwiększające ująć w deklaracji VAT z chwilą otrzymania faktury korygującej bądź w okresie ujęcia faktury pierwotnej, w zależności od przyczyny ich korekty.

 


Jak tłumaczył pełnomocnik spółki, faktury korygujące zmniejszające obrót są wystawiane z tytułu np. wskazania nieprawidłowej ilości towaru, błędu rachunkowego, wskazania na fakturze pierwotnej nieprawidłowej stawki VAT (np. 23 proc. zamiast odwrotnego obciążenia), zwrotu towaru np. ze względu na otrzymanie zawyżonej ilości towaru, niezgodnej z zamówieniem/umową czy z tytułu uznania reklamacji jakościowej, udzielenia rabatu, obniżenia ceny w wyniku ustaleń stron po dokonaniu transakcji. Z podobnych przyczyn wystawiane są też faktury korygujące zwiększające obrót.

Zobacz również:  MF szykuje kolejne kary na podatników >>

Niejasne zasady korekt

Ustawa o VAT w art. 29a ust. 13 i ust. 14 reguluje wprost jedynie rozliczenie w czasie faktur korygujących „in minus”, natomiast zasady dotyczące rozliczenia w czasie faktur korygujących „in plus” wypracowane zostały w orzecznictwie.

Według spółki, to są niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego, które zgodnie z art. 2a ordynacji powinny być rozstrzygane na korzyść podatnika.  

Wyrok NSA z 23 stycznia 2019 r., sygn.. akt I FSK 416/17 i I FSK 417/17