Współpraca dotycząca restytucji dóbr kultury, w tym zwrotu dóbr kultury wyprowadzonych z naruszeniem prawa z terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 października 2017 r.
w sprawie współpracy dotyczącej restytucji dóbr kultury, w tym zwrotu dóbr kultury wyprowadzonych z naruszeniem prawa z terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej

Na podstawie art. 5 ust. 8 ustawy z dnia 25 maja 2017 r. o restytucji narodowych dóbr kultury (Dz. U. poz. 1086) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób współpracy, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 25 maja 2017 r. o restytucji narodowych dóbr kultury, zwanej dalej "ustawą";
2)
tryb i sposób współpracy ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwanego dalej "ministrem", i ministra właściwego do spraw zagranicznych w przypadkach, o których mowa w art. 5 ust. 2 i 3 ustawy;
3)
szczegółowy zakres zadań koordynatora modułu systemu IMI dotyczącego zwrotu dóbr kultury, o którym mowa w art. 2 pkt 7 ustawy.
§  2. 
Organy i podmioty, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy, zwane dalej "organami i podmiotami współpracującymi", wskazują ministrowi jednostki, komórki organizacyjne oraz upoważnionych funkcjonariuszy lub pracowników, którzy współdziałają bezpośrednio z komórką organizacyjną urzędu obsługującego ministra.
§  3. 
1. 
Minister może powoływać grupy zadaniowe w celu odzyskania, w tym poszukiwania i zabezpieczenia, dobra kultury objętego restytucją, zwane dalej "grupami zadaniowymi". Powołując grupę zadaniową, minister określa szczegółowy cel jej działania.
2. 
Przedstawiciel ministra kieruje grupą zadaniową i określa tryb jej pracy, uwzględniając potrzebę wymiany informacji i koordynacji czynności poszczególnych organów i podmiotów współpracujących, których przedstawiciele wchodzą w skład grupy zadaniowej, służących realizacji celu działania grupy.
3. 
Organy i podmioty współpracujące wyznaczają swoich przedstawicieli do grup zadaniowych na wniosek ministra, w terminie 7 dni od dnia przekazania wniosku.
4. 
Jeżeli brak niezwłocznego podjęcia działań mających na celu poszukiwanie i zabezpieczenie dobra kultury mógłby doprowadzić do jego utraty lub pogorszenia stanu zachowania, organy i podmioty współpracujące wyznaczają swoich przedstawicieli do grup zadaniowych na wniosek ministra, w terminie 1 dnia od dnia przekazania wniosku.
5. 
W przypadku gdy w skład grupy zadaniowej wchodzi przedstawiciel prokuratury, jego rola polega na wymianie informacji mających znaczenie dla celu powołania tej grupy.
§  4. 
1. 
Organy i podmioty współpracujące przekazują niezwłocznie ministrowi posiadane informacje dotyczące dóbr kultury objętych restytucją, w tym dóbr kultury wyprowadzonych z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z naruszeniem prawa, zagranicznych narodowych dóbr kultury, o których mowa w art. 18 ust. 1 ustawy, lub dóbr kultury, co do których zachodzi podejrzenie, że są zagranicznym narodowym dobrem kultury, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy, w szczególności informacje o miejscu przechowywania lub ukrycia tych dóbr kultury, oraz niezwłocznie powiadamiają o uzyskaniu informacji o odnalezieniu i odzyskaniu poszukiwanego dobra kultury oraz o ustaleniu osób fizycznych, co do których zachodzi przypuszczenie, że mogą władać poszukiwanym dobrem kultury, o ile nie narusza to przepisów o ochronie informacji niejawnych lub w sposób istotny nie utrudni odzyskania dobra kultury.
2. 
Organy i podmioty współpracujące przekazują ministrowi na jego wniosek określone w tym wniosku informacje dotyczące dóbr kultury objętych restytucją, wobec których organy i podmioty współpracujące podejmowały działania, lub informacje dotyczące działań związanych z restytucją dóbr kultury, w celu wypełniania zadań informacyjnych, ewidencyjnych i analitycznych, w tym sporządzania sprawozdań, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 6 ustawy.
§  5. 
Minister może na wniosek Prokuratora Generalnego, Komendanta Głównego Policji, Komendanta Głównego Straży Granicznej, Szefa Krajowej Administracji Skarbowej lub z urzędu wstrzymać wystąpienie o zwrot poszukiwanego dobra kultury za pośrednictwem systemu IMI lub upowszechnienie informacji o nim w przypadku, jeżeli działania te mogłyby naruszyć tajemnicę postępowania przygotowawczego lub przyczynić się do ujawnienia ważnych informacji mogących utrudnić odzyskanie dobra kultury objętego restytucją.
§  6. 
1. 
Służba zagraniczna podejmuje działania, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy, na wniosek ministra lub z urzędu.
2. 
W ramach działań, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy, służba zagraniczna zapewnia pomoc w zorganizowaniu pobytu i transportu osób wyznaczonych do tych działań przez ministra.
3. 
W przypadku gdy jest to konieczne ze względu na charakter czynności, służba zagraniczna:
1)
świadczy pomoc w ustaleniu tożsamości osób władających dobrem kultury objętym restytucją i miejsca jego przechowywania;
2)
pośredniczy w kontaktach z policją i organami wymiaru sprawiedliwości za granicą;
3)
zapewnia asystę tłumacza języka kraju, w którym są podejmowane działania restytucyjne;
4)
uzgadnia czas i miejsce spotkań oraz oględzin dobra kultury;
5)
przekazuje dokumentację przygotowaną przez urząd obsługujący ministra podmiotom i osobom zainteresowanym;
6)
zapewnia utrzymywanie kontaktu i prowadzenie rokowań z podmiotem władającym dobrem kultury.
§  7. 
W przypadku gdy jest to uzasadnione okolicznościami sprawy, minister właściwy do spraw zagranicznych na wniosek ministra zapewnia czasowe przechowywanie dobra kultury odzyskanego w ramach restytucji prowadzonej przez Rzeczpospolitą Polską w placówkach zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
§  8. 
1. 
W przypadkach, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy, minister informuje ministra właściwego do spraw zagranicznych o zamiarze wystąpienia wobec państwa obcego o zwrot dobra kultury oraz o wystąpieniu przez państwo obce o zwrot dobra kultury wobec Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zwrot miałby nastąpić na zasadach określonych w art. 42 ustawy.
2. 
W przypadkach, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy, jeżeli brak niezwłocznego wystąpienia wobec państwa obcego o zwrot dobra kultury mógłby doprowadzić do jego utraty lub pogorszenia stanu zachowania, minister występuje wobec państwa obcego o zwrot dobra kultury oraz informuje o tym fakcie ministra właściwego do spraw zagranicznych w terminie 7 dni od dnia wystąpienia.
§  9. 
1. 
W przypadkach, o których mowa w art. 5 ust. 3 ustawy, minister wraz z wnioskiem o reprezentowanie Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie dotyczącej restytucji dóbr kultury prowadzonej przez Rzeczpospolitą Polską przedstawia ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych:
1)
stanowisko będące podstawą sformułowania noty dyplomatycznej;
2)
wniosek do państwa obcego o zwrot dobra kultury (wniosek restytucyjny) wraz z tłumaczeniem na właściwy język obcy;
3)
inną dokumentację niezbędną do prowadzenia sprawy, a w razie potrzeby projekt porozumienia z państwem obcym lub z jego podmiotami dotyczącego zwrotu dobra kultury, wraz z tłumaczeniem na właściwy język obcy.
2. 
Minister właściwy do spraw zagranicznych w przypadku złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2:
1)
konsultuje z ministrem treść noty dyplomatycznej, o której mowa w ust. 1 pkt 1;
2)
przekazuje ministrowi kopię noty dyplomatycznej, o której mowa w ust. 1 pkt 1, w terminie 7 dni od dnia jej złożenia;
3)
przekazuje, w terminie 7 dni od dnia otrzymania, do wiadomości ministra stanowisko państwa obcego w odpowiedzi na notę dyplomatyczną i dalszą korespondencję w sprawie oraz uzgadnia z ministrem dalsze stanowisko i planowane działania;
4)
zapewnia przedstawicielowi ministra możliwość udziału w rokowaniach dotyczących zwrotu dobra kultury.
3. 
Minister właściwy do spraw zagranicznych w przypadku zgody państwa obcego na zwrot dobra kultury:
1)
konsultuje z ministrem treść porozumienia dotyczącego zwrotu dobra kultury z państwem obcym lub z jego podmiotami;
2)
występuje o udzielenie wymaganego pozwolenia na wywóz dobra kultury;
3)
udziela ministrowi pomocy w zorganizowaniu transportu dobra kultury na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
przekazuje ministrowi kopię dokumentacji dotyczącej restytucji dobra kultury.
§  10. 
1. 
Policja podejmuje działania, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 6 ustawy, na wniosek ministra lub z urzędu.
2. 
W ramach działań, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 6 ustawy, Policja:
1)
zapewnia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej asystę funkcjonariuszy Policji przy czynnościach osób wyznaczonych przez ministra do przeprowadzenia oględzin dobra kultury objętego restytucją lub uczestniczących w czynnościach zabezpieczenia tego dobra kultury, w przypadku obawy zagrożenia dla bezpieczeństwa tych osób lub obawy ukrycia, uszkodzenia lub zniszczenia dobra kultury;
2)
udziela wsparcia w zakresie ochrony przemieszczania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dobra kultury zabezpieczonego w ramach restytucji.
3. 
W nagłych przypadkach osoby, o których mowa w ust. 2 pkt 1, mogą zwracać się o zapewnienie asysty, o której mowa w ust. 2 pkt 1, bezpośrednio do właściwego miejscowo organu Policji.
§  11. 
Do zadań ministra jako koordynatora modułu systemu IMI, o którym mowa w art. 2 pkt 7 ustawy, oprócz zadań określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1024/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie współpracy administracyjnej za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym i uchylającym decyzję Komisji 2008/49/WE (Dz. Urz. UE L 316 z 14.11.2012, str. 1, z późn. zm.), należy:
1)
rejestrowanie oraz wyrejestrowanie w systemie IMI (z powiadomieniem krajowego koordynatora systemu IMI) organów i podmiotów, o których mowa w art. 4 ust. 2 ustawy, jako organów właściwych, zwanych dalej "organami właściwymi";
2)
sprawdzanie pod względem formalnym wniosków składanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej za pośrednictwem systemu IMI oraz przesyłanie ich do organów właściwych zgodnie z ich kompetencjami;
3)
sprawdzanie pod względem formalnym poprawności wniosków i informacji przesyłanych za pośrednictwem systemu IMI do państw członkowskich Unii Europejskiej;
4)
powiadamianie organów właściwych o przesłaniu wniosków lub informacji do państw członkowskich Unii Europejskiej w przypadkach określonych w art. 15 ustawy;
5)
powiadamianie organów właściwych o odnalezieniu narodowego dobra kultury RP w przypadku określonym w art. 16 ustawy;
6)
powiadamianie organów właściwych o złożeniu przez państwo członkowskie Unii Europejskiej wniosku o poszukiwanie zagranicznego narodowego dobra kultury wyprowadzonego z jego terytorium z naruszeniem prawa oraz o treści tego wniosku, a także o odnalezieniu zagranicznego narodowego dobra kultury w przypadku określonym w art. 21 ust. 1 ustawy;
7)
przesyłanie organom właściwym, w przypadkach uzasadnionych potrzebą zapewnienia właściwego przepływu informacji oraz należytej współpracy, wniosków i informacji przekazywanych za pośrednictwem systemu IMI dodatkowo w postaci papierowej z wytycznymi co do sposobu wykonywania wniosków lub dodatkowymi informacjami ułatwiającymi poszukiwanie i odzyskanie dobra kultury;
8)
analizowanie otrzymanych za pośrednictwem systemu IMI wniosków, zawiadomień i informacji;
9)
monitorowanie i koordynowanie sposobu wykorzystywania systemu IMI do realizacji zadań organów właściwych;
10)
zapewnienie przeszkolenia użytkowników wyznaczonych przez organy właściwe w zakresie sposobu korzystania i obsługi modułu systemu IMI dotyczącego zwrotu dóbr kultury.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.2023

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Współpraca dotycząca restytucji dóbr kultury, w tym zwrotu dóbr kultury wyprowadzonych z naruszeniem prawa z terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej.
Data aktu: 17/10/2017
Data ogłoszenia: 31/10/2017
Data wejścia w życie: 01/11/2017