Podjęcie działań na rzecz zwiększenia mobilności europejskich Seniorów.

APEL
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 13 maja 2021 r.
o podjęcie działań na rzecz zwiększenia mobilności europejskich Seniorów

Dzień Europy, ustanowiony w rocznicę przedstawienia przez Roberta Schumana w dniu 9 maja 1950 r. planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, to święto europejskich państw i ich obywateli. To też najlepsza okazja, aby upomnieć się o ludzi starszych, których potrzeby: poznawcze, uznania i przydatności oraz samorealizacji były do tej pory w programach unijnych marginalizowane.

Jak wynika z badań, europejscy Seniorzy zainteresowani są poznawaniem świata - szeroko rozumianymi wyjazdami zagranicznymi, czego dowodem jest dynamicznie rozwijający się segment turystyki senioralnej.

Europejskich Seniorów cechuje aktywność, duży potencjał społeczny, otwartość oraz zainteresowanie poznawaniem nowych: ludzi, języków, kultury i obyczajów.

Okazją do szybkiego wdrożenia potrzebnych rozwiązań na rzecz Seniorów mogą być prace nad przepisami dotyczącymi programu "Erasmus+". Obecnie niewielu Seniorów korzysta z zagranicznych wyjazdów edukacyjnych w ramach "Mobilności edukacyjnej", w zakresie której organizowane są kursy i konferencje dla osób zajmujących się edukacją dorosłych, dające możliwość poznania rozwiązań stosowanych w innych krajach europejskich i pomagające w rozwijaniu kompetencji kadry nauczającej.

Podział programu "Erasmus+" na obszary: szkolnictwo wyższe, kształcenie i szkolenie zawodowe, edukacja szkolna, młodzież, sport i kształcenie dorosłych jest niewystarczający. Kwalifikacja Seniorów jako "edukujących się dorosłych" uniemożliwia stosowanie specjalnych, kierowanych do tej wyjątkowo ważnej grupy społecznej narzędzi oraz monitorowanie ich skuteczności i funkcjonalności. W ocenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej należy stworzyć specjalną ścieżkę rozwojowo-poznawczą dla europejskich Seniorów.

Inną ofertą, która także mogłaby zostać lepiej dostosowana do potrzeb europejskich Seniorów, są partnerstwa strategiczne, obejmujące pracę w ramach międzynarodowej grupy nad zagadnieniami niezawodowej edukacji dorosłych.

W zakresie przywołanych projektów albo niezależnie od nich warto rozważyć utworzenie "DiscoverEU - Senior", inicjatywy analogicznej do "DiscoverEU", której adresatami są europejscy 18-latkowie. "DiscoverEU - Senior" mogłaby być wspaniałym prezentem dla Seniora przechodzącego na emeryturę w tym niełatwym dla niego okresie.

W związku z Dniem Europy Senat Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się z apelem do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady o podjęcie niezwłocznych, intensywnych prac na rzecz zwiększenia mobilności europejskich Seniorów, tak aby umożliwić im międzynarodową wymianę doświadczeń, poznawanie nowych kultur, nawiązywanie znajomości i przyjaźni.

Apel podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024