Nadanie statutu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

ZARZĄDZENIE Nr 23
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 15 marca 2021 r.
w sprawie nadania statutu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych

Na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o rezerwach strategicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 255) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych nadaje się statut, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 23 lutego 2021 r.

ZAŁĄCZNIK

STATUT RZĄDOWEJ AGENCJI REZERW STRATEGICZNYCH

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, zwana dalej "Agencją", może używać nazwy skróconej "RARS" oraz znaku graficznego (logo Agencji).
§  2. 
1. 
Agencja jest pracodawcą dla pracowników zatrudnionych w Agencji.
2. 
Czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do pracowników Agencji wykonuje Prezes Agencji lub osoby przez niego upoważnione.

Rozdział  2

Zakres działania Agencji

§  3. 
Do zakresu działania Agencji należy:
1)
dokonywanie zakupu towarów i usług do rezerw strategicznych;
2)
przechowywanie rezerw strategicznych w magazynach własnych Agencji oraz w magazynach przedsiębiorców, na podstawie umów przechowania;
3)
dokonywanie wymiany, zamiany i konserwacji rezerw strategicznych w celu zapewnienia właściwych parametrów jakościowych asortymentu utrzymywanego w rezerwach strategicznych;
4)
organizowanie wydawania udostępnionych rezerw strategicznych, w tym ich transport do odbiorców końcowych;
5)
dokonywanie sprzedaży zlikwidowanych rezerw strategicznych;
6)
utrzymywanie i modernizacja infrastruktury technicznej przeznaczonej do realizacji zadań Agencji;
7)
udział w opracowywaniu Rządowego Programu Rezerw Strategicznych;
8)
opracowywanie planów i sprawozdań finansowych Agencji;
9)
dokonywanie zakupu ropy naftowej lub paliw w celu tworzenia i utrzymywania zapasów agencyjnych;
10)
przechowywanie zapasów agencyjnych ropy naftowej lub paliw na podstawie umów magazynowania;
11)
wykonywanie czynności określonych w ustawie z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 411 oraz z 2021 r. poz. 255) w stosunku do podmiotów obowiązanych do tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw oraz w stosunku do przedsiębiorców świadczących usługi magazynowania, oraz którym zlecono tworzenie i utrzymywanie zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw.
§  4. 
W zakresie i na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o rezerwach strategicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 255), zwanej dalej "ustawą", oraz na podstawie przepisów szczególnych Agencja może realizować inne zadania polegające w szczególności na:
1)
dokonywaniu zakupu towarów i usług na zlecenie uprawnionych organów i podmiotów, w ich imieniu i na ich rzecz;
2)
przechowywaniu w magazynach rezerw strategicznych, na zlecenie uprawnionych organów i podmiotów, towarów niestanowiących rezerw strategicznych;
3)
wykonywaniu zadań powierzonych przez Prezesa Rady Ministrów związanych z tworzeniem, utrzymywaniem, udostępnieniem i likwidacją rezerw strategicznych;
4)
wykonywaniu poleceń ministra właściwego do spraw zdrowia w zakresie określonym w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845, 2112 i 2401 oraz z 2021 r. poz. 159, 180 i 255).

Rozdział  3

Prezes Agencji

§  5. 
1. 
Prezes Agencji wydaje zarządzenia, decyzje i polecenia w sprawach związanych z kierowaniem Agencją.
2. 
Prezes Agencji informuje Prezesa Rady Ministrów o ustaleniu Regulaminu organizacyjnego Agencji oraz o jego zmianach.
3. 
Prezes Agencji organizuje nabór na stanowisko zastępcy lub zastępców Prezesa Agencji w trybie art. 35 ust. 11 ustawy.
4. 
Prezes Agencji przedstawia Prezesowi Rady Ministrów wniosek o powołanie zastępcy lub zastępców Prezesa Agencji, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyniku tego naboru w Biuletynie Informacji Publicznej Agencji i Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§  6. 
1. 
Prezes Agencji może tworzyć i powoływać komisje i komitety opiniodawczo-doradcze oraz zespoły problemowe o charakterze stałym lub doraźnym, określając ich nazwę, skład osobowy, zakres zadań i tryb pracy. W skład komisji, komitetów oraz zespołów mogą wchodzić pracownicy Agencji lub osoby niebędące pracownikami Agencji.
2. 
Prezes Agencji organizuje kontrolę wewnętrzną w Agencji, zapewnia jej działanie oraz wykorzystanie wyników przeprowadzonych kontroli w celu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości oraz zapobieżenia ich powstawaniu w przyszłości.
3. 
W ramach funkcjonowania w Agencji adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej Prezes Agencji korzysta ze standardów kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych.

Rozdział  4

Pełnomocnictwa i upoważnienia

§  7. 
1. 
Prezes Agencji może upoważnić zastępcę Prezesa Agencji, kierownika komórki organizacyjnej Agencji lub pracownika Agencji do zastępowania go podczas jego nieobecności lub czasowej niemożności wykonywania obowiązków - w zakresie wynikającym z udzielonego pełnomocnictwa lub upoważnienia.
2. 
W przypadku nieobecności Prezesa Agencji lub czasowej niemożności wykonywania przez niego obowiązków Prezesa Agencji zastępuje zastępca Prezesa Agencji.
3. 
W przypadku nieobecności Prezesa Agencji lub czasowej niemożności wykonywania przez niego obowiązków i równoczesnej nieobecności zastępców Prezesa Agencji Prezesa Agencji zastępuje inny upoważniony pracownik Agencji.
4. 
Szczegółowe zasady udzielania pełnomocnictw i upoważnień oraz kolejność zastępowania Prezesa Agencji określają Regulamin organizacyjny Agencji oraz inne akty wewnętrzne.
§  8. 
1. 
Prezes Agencji, jako organ Agencji, może udzielać zastępcom Prezesa Agencji lub innym pracownikom Agencji ogólnych i szczególnych pełnomocnictw do dokonywania określonych czynności prawnych w imieniu i na rzecz Agencji.
2. 
Prezes Agencji może upoważnić pełnomocnika do udzielania dalszych pełnomocnictw.
3. 
Prezes Agencji, jako organ Agencji, może udzielać osobom niebędącym pracownikami Agencji, na czas określony, szczególnych pełnomocnictw do dokonywania niektórych czynności prawnych w imieniu i na rzecz Agencji.
4. 
Prezes Agencji udziela pełnomocnictw i upoważnień w formie pisemnej, w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub w innej szczególnej formie wymaganej do ważności czynności prawnej.
§  9. 
1. 
Agencja prowadzi rejestr udzielonych pełnomocnictw i upoważnień zawierający adnotacje o odwołaniu lub wygaśnięciu upoważnienia lub pełnomocnictwa.
2. 
W sprawach nieuregulowanych w statucie Agencji do pełnomocnictw i upoważnień stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 i 2320) oraz przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256, 695, 1298 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 54 i 187).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024