Podmioty uprawnione do prowadzenia oceny wartości użytkowej lub oceny genetycznej bydła, świń, owiec, kóz i koni.

OBWIESZCZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 27 stycznia 2021 r.
w sprawie podmiotów uprawnionych do prowadzenia oceny wartości użytkowej lub oceny genetycznej bydła, świń, owiec, kóz i koni

Na podstawie art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2021 r. poz. 36) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia wykaz podmiotów, o których mowa w art. 64 ust. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie zootechnicznych i genealogicznych warunków dotyczących hodowli zwierząt hodowlanych czystorasowych i mieszańców świni, handlu nimi i wprowadzania ich na terytorium Unii oraz handlu ich materiałem biologicznym wykorzystywanym do rozrodu i jego wprowadzania na terytorium Unii oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 652/2014, dyrektywy Rady 89/608/EWG i 90/425/EWG i uchylającego niektóre akty w dziedzinie hodowli zwierząt ("rozporządzenie w sprawie hodowli zwierząt") (Dz. Urz. UE L 171 z 29.06.2016, str. 66, z późn. zm.), uprawnionych do prowadzenia oceny wartości użytkowej lub oceny genetycznej bydła, świń, owiec, kóz i koni.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PODMIOTÓW, O KTÓRYCH MOWA W ART. 64 UST. 4 ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/1012 Z DNIA 8 CZERWCA 2016 R. W SPRAWIE ZOOTECHNICZNYCH I GENEALOGICZNYCH WARUNKÓW DOTYCZĄCYCH HODOWLI ZWIERZĄT HODOWLANYCH CZYSTORASOWYCH I MIESZAŃCÓW ŚWINI, HANDLU NIMI I WPROWADZANIA ICH NA TERYTORIUM UNII ORAZ HANDLU ICH MATERIAŁEM BIOLOGICZNYM WYKORZYSTYWANYM DO ROZRODU I JEGO WPROWADZANIA NA TERYTORIUM UNII ORAZ ZMIENIAJĄCEGO ROZPORZĄDZENIE (UE) NR 652/2014, DYREKTYWY RADY 89/608/EWG I 90/425/EWG I UCHYLAJĄCEGO NIEKTÓRE AKTY W DZIEDZINIE HODOWLI ZWIERZĄT ("ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE HODOWLI ZWIERZĄT"), UPRAWNIONYCH DO PROWADZENIA OCENY WARTOŚCI UŻYTKOWEJ LUB OCENY GENETYCZNEJ BYDŁA, ŚWIŃ, OWIEC, KÓZ I KONI

1.
Do prowadzenia oceny wartości użytkowej są uprawnione:
1)
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Warszawie - w zakresie oceny bydła typu użytkowego mlecznego i mięsno-mlecznego;
2)
Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego w Warszawie - w zakresie oceny bydła typu użytkowego mięsnego;
3)
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - w zakresie oceny świń rasy:
a)
złotnickiej białej,
b)
złotnickiej pstrej

- z wyłączeniem oceny wartości użytkowej tucznej i rzeźnej dokonywanej po uboju;

4)
Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie - w zakresie oceny:
a)
świń linii 990,
b)
użytkowości tucznej i rzeźnej świń dokonywanej po uboju;
5)
Polski Klub Wyścigów Konnych w Warszawie - w zakresie oceny koni:
a)
pełnej krwi angielskiej,
b)
czystej krwi arabskiej;
6)
Polski Związek Hodowców Koni w Warszawie - w zakresie oceny koni:
a)
małopolskich,
b)
wielkopolskich,
c)
śląskich,
d)
huculskich,
e)
polskich koni sportowych,
f)
polskich koni zimnokrwistych,
g)
koników polskich,
h)
kuców,
i)
ardenów polskich;
7)
Polskie Towarzystwo Kuce Szetlandzkie w Imnie - w zakresie oceny koni rasy kuce szetlandzkie;
8)
Stowarzyszenie Hodowców i Użytkowników Kłusaków we Wrocławiu - w zakresie oceny koni rasy kłusak;
9)
Związek Hodowców i Przyjaciół Wschodniopruskiego Konia Pochodzenia Trakeńskiego w Warszawie - w zakresie oceny koni trakeńskich;
10)
Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS" w Warszawie - w zakresie oceny świń rasy:
a)
puławskiej,
b)
wielkiej białej polskiej,
c)
polskiej białej zwisłouchej,
d)
pietrain,
e)
hampshire,
f)
duroc

- z wyłączeniem oceny wartości użytkowej w zakresie użytkowości tucznej i rzeźnej dokonywanej po uboju;

11)
Polski Związek Owczarski w Warszawie - w zakresie oceny owiec i kóz;
12)
PIG TRIK Sp. z o.o. - w zakresie oceny świń linii hodowlanych DUROMAX, PIXEL, TYTAN, MISTER, LOLA F1 i EFka.
2.
Do prowadzenia oceny genetycznej są uprawnione:
1)
Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie - w zakresie oceny:
a)
bydła,
b)
świń,
c)
owiec,
d)
użytkowości tucznej i rzeźnej świń dokonywanej po uboju;
2)
Polski Związek Hodowców Koni w Warszawie - w zakresie oceny koni małopolskich, wielkopolskich i polskich koni sportowych.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1721 i 1928).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024