Wzory kart do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego dla obwodów głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich.

UCHWAŁA Nr 36/2019 PAŃSTWOWEJ
KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 1 kwietnia 2019 r.
w sprawie wzorów kart do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego dla obwodów głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich

Na podstawie art. 40 § 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2018 r. poz. 754, 1000 i 1349 oraz z 2019 r. poz. 273) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§  1. 
1. 
Karta do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich drukowana jest:
1)
na papierze koloru białego;
2)
jednakowym rodzajem i wielkością czcionki dla wszystkich:
a)
numerów list,
b)
oznaczeń list nazwą lub skrótem nazwy komitetu wyborczego,
c)
imion i nazwisk kandydatów.
2. 
Karta jest:
1)
jedną kartą, zadrukowaną jednostronnie, formatu A3 lub formatu zbliżonego, jeżeli w danym kraju lub na statku nie ma możliwości sporządzenia karty w formacie A3;
2)
kartą składającą się z odpowiedniej liczby zadrukowanych jednostronnie, trwale połączonych kartek formatu A4 lub formatu zbliżonego, jeżeli w danym kraju lub na statku nie ma możliwości sporządzenia karty w formacie A4 - w przypadku, gdy sporządzenie karty, o której mowa w pkt 1, będzie niemożliwe.
3. 
Na kartach do głosowania, o których mowa w ust. 2 pkt 1:
1)
w górnej lewej części umieszcza się oznaczenie "Okręg wyborczy nr ...";
2)
pośrodku, w górnej części, umieszcza się napis "KARTA DO GŁOSOWANIA w wyborach do Parlamentu Europejskiego w dniu ......................... r. LISTY KANDYDATÓW NA POSŁÓW DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO";
3)
listy kandydatów umieszcza się w wierszach w kolejności ich numerów, licząc od lewej do prawej, podając dla każdej listy symbol graficzny komitetu wyborczego, jeżeli komitet symbol taki posiada, i numer listy poprzedzony wyrazami "Lista nr ...", a poniżej oznaczenie listy nazwą lub skrótem nazwy komitetu wyborczego;
4)
na liście umieszcza się w kolejności liczbę porządkową, po niej kratkę przeznaczoną na oddanie głosu oraz nazwisko i imię (imiona) każdego kandydata, przeznaczając jednakowe pole dla każdej listy;
5)
w dolnej części, umieszcza się informację o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu oraz drukuje się odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej i oznacza się miejsce na umieszczenie pieczęci obwodowej komisji wyborczej.
4. 
Karta, o której mowa w ust. 2 pkt 2, zawiera stronę tytułową, stronę ze spisem treści oraz strony z listami kandydatów. Każda strona karty, w górnej lewej części, opatrzona jest oznaczeniem "Okręg wyborczy nr ...", a w prawej - oznaczeniem "str. ... (numer danej strony) z ... (liczba stron)". Pierwsza strona karty do głosowania jest stroną tytułową. W górnej jej części, pośrodku, umieszczony jest napis "KARTA DO GŁOSOWANIA w wyborach do Parlamentu Europejskiego w dniu .................". W środkowej jej części umieszcza się informację o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu, a poniżej drukuje się odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej i oznacza się miejsce na umieszczenie pieczęci obwodowej komisji wyborczej. Druga strona karty do głosowania jest stroną ze spisem treści. W górnej jej części, pośrodku, umieszczony jest napis "Spis treści", poniżej napis "Listy kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego" i w dwóch kolumnach napis "Strona", a niżej ułożone według kolejności numerów list symbole graficzne komitetów wyborczych symbole te posiadających i oznaczenia list nazwą lub skrótem nazwy komitetu wyborczego oraz numery stron, na których umieszczona jest dana lista. W pierwszej kolumnie umieszcza się 15 oznaczeń list komitetów wyborczych. Na kolejnych stronach karty do głosowania umieszcza się listy kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego, w kolejności ich numerów. Na jednej stronie umieszcza się tylko jedną listę kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego. Każda lista opatrzona jest numerem listy poprzedzonym wyrazami "Lista nr ...", a poniżej symbolem graficznym komitetu wyborczego, jeżeli komitet symbol taki posiada, oraz nazwą lub skrótem nazwy komitetu wyborczego, który zgłosił listę. Na liście umieszcza się w kolejności liczbę porządkową, po niej kratkę przeznaczoną na oddanie głosu oraz nazwisko i imię (imiona) każdego kandydata.
5. 
Wzór karty do głosowania określa:
1)
w przypadku karty, o której mowa w ust. 2 pkt 1 - załącznik nr 1;
2)
w przypadku karty, o której mowa w ust. 2 pkt 2 - załącznik nr 2.
§  2. 
Traci moc uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 3 lutego 2014 r. w sprawie wzorów kart do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego dla obwodów głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich (M.P. poz. 139).
§  3. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

KARTA DO GŁOSOWANIA

w wyborach do Parlamentu Europejskiego w dniu ............................. r.

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KARTA DO GŁOSOWANIA

w wyborach do Parlamentu Europejskiego w dniu ................................. r.

wzór

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2019.346

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wzory kart do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego dla obwodów głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich.
Data aktu: 01/04/2019
Data ogłoszenia: 10/04/2019
Data wejścia w życie: 01/04/2019