Zespół do spraw zapewnienia wsparcia procesu wydawania pozwoleń i decyzji dla projektów infrastruktury energetycznej będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej.

ZARZĄDZENIE Nr 9
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 16 lutego 2015 r.
w sprawie Zespołu do spraw zapewnienia wsparcia procesu wydawania pozwoleń i decyzji dla projektów infrastruktury energetycznej będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się Zespół do spraw zapewnienia wsparcia procesu wydawania pozwoleń i decyzji dla projektów infrastruktury energetycznej będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej, zwany dalej "Zespołem".
2.
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów o charakterze opiniodawczo-doradczym.
§  2.
Do zadań Zespołu należy:
1)
opracowywanie propozycji w zakresie harmonogramu realizacji procesu wydawania pozwoleń i decyzji dla danego projektu infrastruktury energetycznej będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej;
2)
koordynowanie i monitorowanie realizacji procesu wydawania pozwoleń i decyzji dla danego projektu infrastruktury energetycznej będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej;
3)
monitorowanie stanu realizacji poszczególnych projektów infrastruktury energetycznej będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej.
§  3.
1.
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - Minister Gospodarki;
2)
pozostali członkowie:
a)
przedstawiciele - w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu wyznaczeni przez:
Ministra Gospodarki,
Ministra Środowiska,
Ministra Infrastruktury i Rozwoju,
Ministra Spraw Zagranicznych,
Ministra Skarbu Państwa,
Ministra - Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
b)
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska lub jego zastępca,
c)
Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej lub jego zastępca,
d)
wojewodowie lub wicewojewodowie właściwi ze względu na lokalizację projektów infrastruktury energetycznej będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej;
3)
sekretarz - wyznaczony przez przewodniczącego Zespołu pracownik Ministerstwa Gospodarki.
2.
Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli.
3.
Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami Zespołu, w tym przedstawicieli:
1)
organów administracji samorządowej właściwych ze względu na lokalizację projektów infrastruktury energetycznej będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej;
2)
wyznaczonych organów odpowiedzialnych za proces wydawania pozwoleń i decyzji dla projektów infrastruktury energetycznej będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
4.
Organy administracji rządowej oraz podległe im jednostki organizacyjne, na wniosek przewodniczącego Zespołu, udzielają Zespołowi, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu zadań, o których mowa w § 2, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty.
§  4.
1.
Zespół podejmuje rozstrzygnięcia w formie uzgodnienia stanowisk.
2.
W przypadku braku rozstrzygnięcia, o którym mowa w ust. 1, rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu.
3.
Przewodniczący Zespołu zwołuje posiedzenia i przewodniczy obradom Zespołu.
4.
Przewodniczący Zespołu, w przypadku swojej nieobecności, wskazuje osobę spośród członków Zespołu, która zwołuje i przewodniczy jego obradom.
5.
Z posiedzenia Zespołu sporządza się protokół, który podpisują osoba przewodnicząca obradom oraz sekretarz.
§  5.
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§  6.
1.
Obsługę techniczno-organizacyjną prac Zespołu zapewnia Ministerstwo Gospodarki.
2.
Koszty obsługi, o której mowa w ust. 1, pokrywane są z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Gospodarki.
§  7.
1.
Przewodniczący Zespołu przedstawia Radzie Ministrów sprawozdanie o stanie monitorowania realizacji poszczególnych projektów infrastruktury energetycznej będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej, w terminie 30 dni od dnia opublikowania aktualizacji listy projektów wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej w trybie przewidzianym w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 347/2013 z dnia 17 kwietnia 2013 r. w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej, uchylającym decyzję nr 1364/2006/WE oraz zmieniającym rozporządzenia (WE) nr 713/2009, (WE) nr 714/2009 i (WE) nr 715/2009 (Dz. Urz. UE L 115 z 25.04.2013, str. 39, z późn. zm.), zwanym dalej "rozporządzeniem PE i Rady nr 347/2013".
2.
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
harmonogram realizacji procesu wydawania pozwoleń i decyzji dla danego projektu infrastruktury energetycznej będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej;
2)
informację o wydanych pozwoleniach i decyzjach;
3)
informację o pozwoleniach i decyzjach, które nie zostały wydane;
4)
informację dotyczącą problemów lub opóźnień w procesie wydawania pozwoleń i decyzji.
§  8.
1.
Przewodniczący Zespołu jest krajowym organem odpowiedzialnym za ułatwianie i koordynowanie procesu wydawania pozwoleń i decyzji dla projektów infrastruktury energetycznej będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej, zgodnie z art. 8 ust. 1 rozporządzenia PE i Rady nr 347/2013, działającym w trybie skoordynowanym, o którym mowa w art. 8 ust. 3 lit. b rozporządzenia PE i Rady nr 347/2013.
2.
Projekty, o których mowa w ust. 1, są określone w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) nr 1391/2013 z dnia 14 października 2013 r. zmieniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 347/2013 w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej w odniesieniu do unijnej listy projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (Dz. Urz. UE L 349 z 21.12.2013, str. 28).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2015.190

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zespół do spraw zapewnienia wsparcia procesu wydawania pozwoleń i decyzji dla projektów infrastruktury energetycznej będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej.
Data aktu: 16/02/2015
Data ogłoszenia: 17/02/2015
Data wejścia w życie: 18/02/2015