Mołdowa-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie turystyki. Kiszyniów.2014.03.28.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Mołdawii o współpracy w dziedzinie turystyki,
sporządzona w Kiszyniowie dnia 28 marca 2014 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Mołdawii, zwane dalej "Stronami",

- uznając potrzebę stworzenia podstaw prawnych dla współpracy w dziedzinie turystyki;

- pragnąc przyczyniać się do dalszego rozwijania przyjacielskich kontaktów między społeczeństwami Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Mołdawii;

- świadome znaczenia turystyki dla rozwoju kontaktów gospodarczych i kulturalnych,

jak również dla lepszego poznania życia, historii oraz dziedzictwa kulturowego obu narodów;

Uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Strony będą sprzyjać rozwojowi współpracy w dziedzinie turystyki na zasadach równości, wzajemnych korzyści, zgodnie z prawem obowiązującym w obu państwach Stron i postanowieniami niniejszej Umowy.

Artykuł  2

Strony będą popierać nawiązywanie i rozwój współpracy między polskimi i mołdawskimi biurami podróży, organizatorami i pośrednikami turystycznymi oraz organizacjami, działającymi w dziedzinie turystyki.

Artykuł  3

Strony będą zachęcać do:

1)
wymiany materiałów informacyjnych i promocyjnych;
2)
udziału w targach, seminariach, wystawach i konferencjach turystycznych, a także przekazywania wykazu imprez turystycznych odbywających się w państwach obu Stron;
3)
organizacji wyjazdów studyjnych dla przedstawicieli administracji właściwej do spraw turystyki, środków masowego przekazu oraz organizatorów i pośredników turystycznych w celu zapoznania się z potencjałem turystycznym i kulturowym w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Mołdawii;
4)
opracowywania projektów rozwoju turystyki z wykorzystaniem funduszy unijnych;
5)
przeprowadzania innych turystycznych imprez promocyjnych.
Artykuł  4

Strony będą popierać wymianę informacji w zakresie:

1)
aktów prawnych regulujących działalność turystyczną;
2)
statystyki turystycznej;
3)
warunków inwestowania w zakresie turystyki.
Artykuł  5

Strony będą sprzyjać wymianie informacji oraz ekspertów, a także organizacji szkoleń dla pracowników zatrudnionych w sektorze turystyki w zakresie interesującym dla obu Stron.

Artykuł  6

Strony będą sprzyjać rozwojowi inwestycji w sektorze turystycznym.

Artykuł  7

Każda ze Stron będzie sprzyjać powstawaniu na terytorium swojego państwa ośrodków informacji turystycznej drugiej Strony zgodnie z prawem obowiązującym w danym państwie.

Artykuł  8

Strony będą wymieniać informacje i dzielić się doświadczeniami związanymi z ich udziałem w działaniach międzynarodowych organizacji turystycznych.

Artykuł  9

Strony utworzą grupę roboczą do spraw współpracy w dziedzinie turystyki, działającą w ramach Polsko-Mołdawskiej Komisji do spraw Współpracy Gospodarczej, której zadaniem będzie zapewnienie należytego wykonania postanowień niniejszej Umowy oraz rozwiązywanie problemów, które mogą powstać w toku jej realizacji.

Artykuł  10

Wszelkie rozbieżności dotyczące wykonania postanowień niniejszej Umowy będą rozstrzygane polubownie przez Strony w drodze dwustronnych negocjacji albo konsultacji.

Artykuł  11

Strony, za wzajemną zgodą, mogą zmienić niniejszą Umowę poprzez odrębne protokoły, które będą stanowić jej integralną część i wejdą w życie zgodnie z postanowieniami Artykułu 12 niniejszej Umowy.

Artykuł  12
1.
Umowa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu otrzymania drogą dyplomatyczną noty późniejszej, w której Strony poinformują się wzajemnie o spełnieniu wewnętrznych wymogów prawnych niezbędnych do jej wejścia w życie.
2.
Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużeniu na dalsze okresy pięcioletnie, jeżeli żadna ze Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji, najpóźniej na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.
3.
Wypowiedzenie Umowy nie będzie miało wpływu na przedsięwzięcia podjęte i realizowane zgodnie z Umową w czasie jej obowiązywania, aż do czasu ich zakończenia.

Sporządzono w Kiszyniowie dnia 28.03.2014 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, rumuńskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty posiadają jednakową moc.

W razie rozbieżności przy interpretacji postanowień Umowy, tekst w języku angielskim będzie uważany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2014.908

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Mołdowa-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie turystyki. Kiszyniów.2014.03.28.
Data aktu: 28/03/2014
Data ogłoszenia: 16/10/2014
Data wejścia w życie: 01/08/2014