Porozumienie w sprawie punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej. Wilno.2009.09.16.

POROZUMIENIE
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Republiki Białorusi i Rządem Republiki Litewskiej w sprawie punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej,
podpisane w Wilnie dnia 16 września 2009 r.

POROZUMIENIE

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Republiki Białorusi

i Rządem Republiki Litewskiej w sprawie punktu styku granic państwowych

Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, Rząd Republiki Białorusi i Rząd Republiki Litewskiej,

zwane dalej "Stronami",

kierując się zasadami poszanowania suwerenności, integralności terytorialnej państw i nienaruszalności granic państwowych,

biorąc pod uwagę konieczność wyznaczenia i oznakowania punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1
1.
Punktem styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej, zwanym dalej "punktem styku granic", jest punkt przecięcia się linii granic państwowych ustalonych na podstawie poniżej wymienionych umów:
-
Umowy między Rzecząpospolitą Polską i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich o polsko-radzieckiej granicy państwowej, podpisanej w Moskwie dnia 16 sierpnia 1945 roku;
-
Umowy między Republiką Białoruś a Republiką Litewską o białorusko-litewskiej granicy państwowej, podpisanej w Wilnie dnia 6 lutego 1995 roku;
-
Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską o wspólnej granicy państwowej, stosunkach prawnych na niej obowiązujących oraz o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach granicznych, podpisanej w Wilnie dnia 5 marca 1996 roku.
2.
Położenie punktu styku granic zaznaczono na Mapie delimitacyjnej punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej, wykonanej w skali 1:10 000, która stanowi integralną część niniejszego Porozumienia.
Artykuł  2
1.
W celu oznaczenia w terenie punktu styku granic, Strony ustanawiają znak graniczny "Marycha" ("Marycha", "Mara"), zwany dalej "znakiem granicznym".
2.
Znak graniczny składa się z trzech słupów granicznych umieszczonych po jednym na terytorium państwa każdej ze Stron.
3.
Strony powołują wspólną komisję polsko-białorusko-litewską, zwaną dalej "Wspólną Komisją", w celu opracowania projektu znaku granicznego, oznakowania punktu styku granic, geodezyjnego określenia współrzędnych punktu styku granic oraz słupów granicznych, sporządzenia Protokółu znaku granicznego i Mapy demarkacyjnej punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej. Protokół znaku granicznego, Mapę demarkacyjną punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej oraz Protokół końcowy Wspólnej Komisji sporządza się w sześciu egzemplarzach, każdy w językach polskim, białoruskim i litewskim i stanowią one integralną część dokumentów demarkacyjnych państw Stron.
4.
Wydatki związane z wykonaniem wspólnych prac, o których mowa w ustępie 3, Strony pokrywają w równych częściach.
Artykuł  3
1.
Każda ze Stron podejmie niezbędne działania, mające na celu utrzymanie w należytym stanie słupa granicznego znaku granicznego znajdującego się na terytorium jej państwa i niedopuszczenie do jego przemieszczenia, uszkodzenia, zaginięcia lub zniszczenia oraz działania mające na celu zapewnienie widoczności między słupami granicznymi znaku granicznego.
2.
Strony podejmą uzgodnione działania zapewniające niezmienność położenia koryta rzeki Marycha (Marycha, Mara) w rejonie punktu styku granic.
3.
W przypadku zmian naturalnych koryta rzeki Marycha (Marycha, Mara), punkt styku granic nie zmienia swojego położenia, chyba że Strony, po analizie zmian, uzgodnią inaczej.
4.
W przypadku przemieszczenia, uszkodzenia, zaginięcia lub zniszczenia słupa granicznego znaku granicznego działania Stron regulują postanowienia umów międzynarodowych państw Stron.
5.
W przypadku braku możliwości odtworzenia słupa granicznego znaku granicznego w pierwotnym miejscu Strony uzgodnią jego nową lokalizację i sporządzą odpowiednie dokumenty w sześciu egzemplarzach, każdy w językach polskim, białoruskim i litewskim.
Artykuł  4

Kwestie wynikające między Stronami, dotyczące stosowania postanowień niniejszego Porozumienia będą rozstrzygane w drodze negocjacji.

Artykuł  5

Niniejsze Porozumienie wejdzie w życie w dniu otrzymania ostatniej noty stwierdzającej wykonanie przez każdą ze Stron niezbędnych procedur wewnątrzpaństwowych.

Niniejsze Porozumienie sporządzono w Wilnie dnia 16 września 2009 roku w trzech egzemplarzach, każdy w językach polskim, białoruskim i litewskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc.

ZAŁĄCZNIK 

MAPA DELIMITACYJNA PUNKTU STYKU GRANIC PAŃSTWOWYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, REPUBLIKI BIAŁORUSI I REPUBLIKI LITEWSKIEJ

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2011.13.139

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Porozumienie w sprawie punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej. Wilno.2009.09.16.
Data aktu: 16/09/2009
Data ogłoszenia: 15/02/2011
Data wejścia w życie: 26/10/2010