Międzyresortowy Zespół do Spraw Zbadania Prawidłowości Ustalania Cen na Leki Pochodzące z Importu.

ZARZĄDZENIE Nr 29
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 marca 2004 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zbadania Prawidłowości Ustalania Cen na Leki Pochodzące z Importu

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 i Nr 80, poz. 717) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się Międzyresortowy Zespół do Spraw Zbadania Prawidłowości Ustalania Cen na Leki Pochodzące z Importu, zwany dalej "Zespołem".
2.
Zespół jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Rady Ministrów.
§  2.
1.
Zespół jest organem powołanym w celu ustalenia zgodności aktów prawnych i działań uprawnionych organów administracji rządowej z zobowiązaniami zawartymi w Układzie Europejskim pod kątem prawidłowości ustalania cen na leki pochodzące z importu.
2.
Do zadań Zespołu należy w szczególności:
1)
analiza przepisów dotyczących sposobu ustalania cen na leki importowane w latach 1999-2002;
2)
analiza przepisów Układu Europejskiego, w których są zawarte zobowiązania Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie ustalania cen na leki pochodzące z importu;
3)
ocena prawidłowości ustalania cen na leki pochodzące z importu.
§  3.
Zespół działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu, określającego szczegółowy sposób i tryb działania Zespołu.
§  4.
1.
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia,
2)
członkowie - przedstawiciele wyznaczeni przez:
a)
ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
b)
Ministra Sprawiedliwości,
c)
ministra właściwego do spraw zdrowia,
d)
ministra właściwego do spraw gospodarki,
e)
ministra właściwego do spraw zagranicznych,
f)
Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej,
3)
sekretarz Zespołu - przedstawiciel ministra właściwego do spraw zdrowia

- powoływani i odwoływani przez Prezesa Rady Ministrów.

2.
Przewodniczący Zespołu może wyodrębnić ze składu Zespołu podzespoły lub grupy robocze.
3.
W pracach Zespołu, podzespołu lub grupy roboczej mogą brać udział, jako eksperci z dziedzin omawianych w ramach prac Zespołu, osoby niebędące członkami Zespołu, zaproszone przez przewodniczącego Zespołu.
§  5.
Pracami Zespołu kieruje przewodniczący Zespołu, do którego zadań należy w szczególności:
1)
organizacja pracy Zespołu;
2)
zwoływanie posiedzeń Zespołu;
3)
przewodniczenie obradom Zespołu i czuwanie nad sprawnym ich przebiegiem;
4)
wnioskowanie do organu, który wskazał osobę do udziału w pracach Zespołu, o odwołanie członka Zespołu, w przypadku jego nieusprawiedliwionej nieobecności co najmniej na trzech posiedzeniach Zespołu;
5)
przedstawianie do zatwierdzenia ministrowi właściwemu do spraw zdrowia projektu planu finansowego Zespołu.
§  6.
W przypadku nieobecności przewodniczącego Zespołu na posiedzeniu lub wystąpienia innej przyczyny uniemożliwiającej przewodniczącemu Zespołu osobiste wykonywanie jego funkcji, obowiązki te wykonuje zastępca przewodniczącego, a zwłaszcza:
1)
przygotowuje projekt:
a)
porządku obrad posiedzeń,
b)
terminarza posiedzeń;
2)
sporządza opinię o zasadności zlecenia wykonania ekspertyzy lub opracowania osobom niebędącym członkami Zespołu, w tym także o przewidywanych kosztach ich wykonania;
3)
prowadzi rejestr zleconych prac i czuwa nad terminowym sporządzeniem ekspertyzy lub opracowania.
§  7.
Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu, a w szczególności obsługę kancelaryjno-biurową, zapewnia Departament Polityki Lekowej w Ministerstwie Zdrowia, współpracując w tym zakresie z przewodniczącym Zespołu.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024