Traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 2 października 2003 r.
w sprawie Traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy

Wypełnienie woli Narodu, potwierdzonej w referendum 7-8 czerwca 2003 r., wymaga aktywnego udziału Polski w kształtowaniu zasad europejskiej współpracy. Chcemy współtworzyć Unię Europejską jako wspólnotę suwerennych państw, która łączy sprawne mechanizmy wspólnotowe z poszanowaniem kultur i narodowych tożsamości. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej opowiada się za zachowaniem zasady jednomyślności w sprawach dotyczących najważniejszych, żywotnych interesów państw członkowskich.
Cele Konwentu określone w grudniu 2001 r. przez Radę Europejską w Laeken zostały, w drodze wielu kompromisów, w większości osiągnięte. Sejm wyraża przekonanie, że przyszły Traktat Konstytucyjny stanie się fundamentem silnej, nowoczesnej, opartej o poszanowanie wartości i praw każdego człowieka Unii Europejskiej, w której Polska zajmie godne miejsce w rodzinie demokratycznych, wolnych i solidarnych narodów.

Za istotne osiągnięcia Konwentu Sejm uważa szczególnie: potwierdzenie celów, misji i wartości, które wyznaczają filozofię i praktykę integracji społeczeństw, włączenie Karty Praw Podstawowych do części stanowiącej Traktatu, czytelny katalog kompetencji, uproszczenie systemu aktów prawnych oraz zwiększenie przejrzystości i demokratyzacji funkcjonowania Unii.

Popieramy wzmocnienie roli Parlamentu Europejskiego i rozszerzenie zakresu jego współdecydowania oraz zwiększenie roli parlamentów narodowych kontrolujących przestrzeganie zasady pomocniczości i proporcjonalności.

Sejm popiera stanowisko Rządu przedstawione w debacie przez Ministra Spraw Zagranicznych. Od polskiej delegacji uczestniczącej w Konferencji Międzyrządowej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oczekuje:

-
upomnienia się o chrześcijańskie wartości w preambule Traktatu Konstytucyjnego;
-
uznania Sojuszu Atlantyckiego za podstawę europejskiego bezpieczeństwa wobec inicjatyw polityki obronnej opartych na kooptacji i konkurencyjnych dla NATO;
-
realizacji zasady "jeden kraj - jeden komisarz" oraz zasady zbiorowego przewodnictwa w Radzie;
-
niewyrażenia zgody na pogorszenie pozycji Polski w Radzie Unii w stosunku do zasad przyjętych w 2000 r. w Nicei, które były znane Polakom głosującym w referendum europejskim. W tej sprawie domagamy się twardego stanowiska Rządu, łącznie z vetem, jeśliby nasze racje nie znalazły uznania Konferencji Międzyrządowej Unii Europejskiej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do Rządu o zapisanie w Traktacie ustanawiającym Konstytucję dla Europy w Podsekcji 2, Pomoc przyznawana przez Państwa Członkowskie, w artykule III - 56 ust. 2c treści: pomoc przyznawana gospodarce niektórych regionów dotkniętych podziałem Europy po II Wojnie Światowej, w zakresie w jakim jest niezbędna do skompensowania niekorzystnych skutków gospodarczych spowodowanych tym podziałem.

Udział Polski w historycznym akcie jednoczenia się Europy stanowi zwieńczenie ogromnej narodowej pracy, jaka dokonała się po roku 1989. Odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń nakazuje wykorzystanie tej dziejowej szansy, a to oznacza wymóg lepszego przygotowania kraju do akcesji i czerpanie korzyści z Unii Europejskiej.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2003.47.694

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy.
Data aktu: 02/10/2003
Data ogłoszenia: 10/10/2003