Określenie wzoru flagi służbowej i sposobu oznakowania statków inspekcyjnych urzędów żeglugi śródlądowej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 15 lipca 2002 r.
w sprawie określenia wzoru flagi służbowej i sposobu oznakowania statków inspekcyjnych urzędów żeglugi śródlądowej.

Na podstawie art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz. U. z 2001 r. Nr 5, poz. 43 i Nr 100, poz. 1085) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Flagą służbową statku inspekcyjnego urzędu żeglugi śródlądowej, zwaną dalej "flagą", jest płat tkaniny koloru błękitnego, w kształcie prostokąta, którego stosunek szerokości do długości wynosi 1:1,8. Pośrodku flagi umieszczona jest kotwica koloru żółtego, na której trzonie znajduje się biało-czerwona wstęga. Po obu stronach kotwicy znajduje się poziomy pas koloru białego. Stosunek szerokości poziomego pasa do szerokości flagi wynosi 1:3.
2.
Wzór flagi określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  2.
1.
Statek inspekcyjny urzędu żeglugi śródlądowej oznakowuje się:
1)
flagą państwową z godłem Rzeczypospolitej Polskiej, której wzór określają odrębne przepisy, podnoszoną na flagsztoku rufowym,
2)
flagą służbową podnoszoną na prawym noku rei, a w przypadku jej braku - na topie masztu,
3)
dodatkowym znakiem przynależności statku do urzędu żeglugi śródlądowej umieszczonym po obu stronach nadbudówki albo pokładówki statku,
4)
napisem INSPEKTOR oraz dwiema cyframi arabskimi oddzielonymi od liter poziomą kreską, umieszczonymi na kadłubie w części dziobowej po obu burtach statku, przy czym pierwsza z cyfr oznacza dany urząd żeglugi śródlądowej, a druga liczbę porządkową przypisaną statkowi; napisy wykonuje się w kolorze białym, a wysokość liter i cyfr powinna być proporcjonalna do wielkości statku,
5)
niebieskim migającym światłem widocznym ze wszystkich stron, umieszczonym na maszcie.
2.
Dodatkowym znakiem przynależności statku do urzędu żeglugi śródlądowej, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, jest biało-błękitne koło z błękitnym obrzeżem. Wewnątrz koła na błękitnym tle umieszczona jest kotwica koloru żółtego, na której trzonie znajduje się biało-czerwona wstęga. Na zewnętrznej, białej części koła znajduje się napis koloru czarnego - na górze URZĄD ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ, a na dole nazwa miasta będącego siedzibą urzędu. Wzór dodatkowego znaku przynależności statku określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
3.
Statki inspekcyjne urzędów żeglugi śródlądowej maluje się w następujący sposób:
1)
na kolor biały - nadbudówkę i pokładówkę,
2)
na kolor niebieski - nawodną, zewnętrzną część kadłuba.
4.
Sposób oznakowania statku inspekcyjnego określa załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WZÓR FLAGI SŁUŻBOWEJ STATKU INSPEKCYJNEGO

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WZÓR DODATKOWEGO ZNAKU PRZYNALEŻNOŚCI STATKU DO URZĘDU ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ

ZAŁĄCZNIK Nr 3

WZÓR OZNAKOWANIA STATKU INSPEKCYJNEGO

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024