Wykaz prac uznawanych za prace laboratoryjne i analityczne, w których mogą być stosowane poszczególne substancje kontrolowane, oraz wymagania dotyczące wprowadzania do obrotu krajowego substancji kontrolowanych używanych do celów laboratoryjnych i analitycznych.

OBWIESZCZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 28 maja 2002 r.
w sprawie wykazu prac uznawanych za prace laboratoryjne i analityczne, w których mogą być stosowane poszczególne substancje kontrolowane, oraz wymagań dotyczących wprowadzania do obrotu krajowego substancji kontrolowanych używanych do celów laboratoryjnych i analitycznych.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o postępowaniu z substancjami zubożającymi warstwę ozonową (Dz. U. Nr 52, poz. 537 i Nr 100, poz. 1085) ogłasza się:
1)
wykaz prac uznawanych za prace laboratoryjne i analityczne, w których mogą być stosowane poszczególne substancje kontrolowane, stanowiący załącznik nr 1 do obwieszczenia,
2)
wymagania dotyczące wprowadzania do obrotu krajowego substancji kontrolowanych używanych do celów laboratoryjnych i analitycznych, stanowiące załącznik nr 2 do obwieszczenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WYKAZ PRAC UZNAWANYCH ZA PRACE LABORATORYJNE I ANALITYCZNE, W KTÓRYCH MOGĄ BYĆ STOSOWANE SUBSTANCJE KONTROLOWANE WYMIENIONE W ZAŁĄCZNIKACH Nr 1, 2 I 4 DO USTAWY O POSTĘPOWANIU Z SUBSTANCJAMI ZUBOŻAJĄCYMI WARSTWĘ OZONOWĄ

1. Badania naukowe obejmujące substancje chemiczne, w szczególności produkty lecznicze i biobójcze, środki ochrony roślin, zamienniki CFCs i HCFCs, wykorzystujące rozpuszczalniki lub substraty w reakcjach chemicznych, w szczególności w reakcjach: Dielsa-Adlera, Friedela-Craftsa, utlenianie RuO3, bromowania grupy allilowej.

2. Prace analityczne, w tym analityczna kontrola jakości, wykorzystujące odczynniki chemiczne dla monitorowania ODS, oznaczania lotnych związków organicznych, kalibracji sprzętu.

3. Prace analityczne wykorzystujące substancje niebezpieczne.

4. Prace analityczno-badawcze dotyczące wytrzymałości połączeń klejowych oraz przeprowadzania testu oddychania filtrów.

5. Chemiczne procesy ekstrakcji wykorzystywane do:

1) oznaczania substancji biologicznie czynnych środków ochrony roślin i metali ciężkich, w szczególności w żywności,

2) analizy mgły olejowej,

3) oznaczania barwników i substancji dodatkowych do żywności,

4) oznaczania substancji ropopochodnych w glebie.

6. Prace wykorzystujące rozcieńczalniki do:

1) oznaczania cynku, miedzi, kadmu i innych metali ciężkich w roślinach, żywności i glebie,

2) mikrochemicznego oznaczania masy cząsteczkowej lub zawartości tlenu,

3) pomiarów czystości narkotyków i oznaczanie ich pozostałości.

7. Prace wykorzystujące nośniki obojętne stosowane:

1) do miareczkowania dla oznaczania: cholesterolu w jajach, chemicznej charakterystyki narkotyków, liczby jodowej, w szczególności w olejach i produktach chemicznych,

2) w aparaturze analitycznej do spektroskopii w podczerwieni i ultrafiolecie, magnetycznego rezonansu jądrowego, fluorescencji, chromatografii wysokociśnieniowej cieczowej, gazowej, cienkowarstwowej.

8. Prace analityczne wykorzystujące znaczniki stosowane w inżynierii sanitarnej.

9. Inne prace analityczno-laboratoryjne, w tym testowanie:

1) czynników pomocniczych w badaniach materiałowych, w szczególności w testach zmęczeniowych metali,

2) środków do wydzielania zanieczyszczeń z magazynowanych produktów żywnościowych, w tym zanieczyszczeń szkodnikami i ich odchodami.

10. Zastosowanie substancji kontrolowanych do:

1) celów biochemicznych,

2) rozwoju metod laboratoryjnych,

3) preparatyki próbek przy użyciu rozpuszczalników.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WYMAGANIA DOTYCZĄCE WPROWADZANIA DO OBROTU KRAJOWEGO SUBSTANCJI KONTROLOWANYCH UŻYWANYCH DO CELÓW LABORATORYJNYCH I ANALITYCZNYCH

Substancje kontrolowane wymienione w załącznikach 1, 2 i 4 do ustawy o postępowaniu z substancjami zubożającymi warstwę ozonową używane do celów laboratoryjnych i analitycznych mogą być wprowadzone do obrotu krajowego, jeśli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:
1)
posiadają stopień czystości w odniesieniu do:

tetrachlorku węgla (czystość odczynnikowa) na poziomie minimum 99,5%,

1,1,1-trichloroetanu na poziomie minimum 99,0%,

CFC-11 na poziomie minimum 99,5%,

CFC-12 na poziomie minimum 99,5%,

CFC-13 na poziomie minimum 99,5%,

CFC-113 na poziomie minimum 99,5%,

CFC-114 na poziomie minimum 99,5%,

innych substancji kontrolowanych, których temperatura

wrzenia jest wyższa niż 20°C na poziomie minimum 99,5%,

innych substancji kontrolowanych, których temperatura

wrzenia jest niższa niż 20°C na poziomie minimum 99,0%,

2)
są przechowywane i transportowane wyłącznie w pojemnikach wielokrotnego użytku lub butlach wysokociśnieniowych o pojemności mniejszej niż trzy litry bądź w szklanych ampułkach o pojemności 10 ml lub mniejszych, zgodnie z przepisami dotyczącymi przewozów materiałów niebezpiecznych obowiązujących w rodzaju środków, którymi będą wykonywane.

Substancje kontrolowane wykorzystywane dla tego rodzaju celów mogą występować samodzielnie bądź w mieszaninie między sobą lub z innymi chemikaliami.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2002.22.396

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Wykaz prac uznawanych za prace laboratoryjne i analityczne, w których mogą być stosowane poszczególne substancje kontrolowane, oraz wymagania dotyczące wprowadzania do obrotu krajowego substancji kontrolowanych używanych do celów laboratoryjnych i analitycznych.
Data aktu: 28/05/2002
Data ogłoszenia: 10/06/2002
Data wejścia w życie: 10/06/2002