Tryb prac nad reformą administracji publicznej i zasady jej wdrażania.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 3 kwietnia 1998 r.
w sprawie trybu prac nad reformą administracji publicznej i zasad jej wdrażania.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, uznając potrzebę przeprowadzenia reformy administracji publicznej, zwraca się do Rady Ministrów, aby przedstawiła Sejmowi i opinii publicznej pakiet rozwiązań obejmujący aspekty ustrojowe, organizacyjne, ekonomiczne i społeczne projektowanej reformy.
1.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że:
a)
reforma administracji publicznej powinna prowadzić do umocnienia gmin jako podstawowych jednostek samorządu terytorialnego,
b)
reforma administracji publicznej nie może zawierać rozwiązań, które mogłyby skutkować zagrożeniami dla unitarnego charakteru państwa.
2.
Sejm uważa, że powinna być zachowana następująca kolejność prac legislacyjnych nad reformą:
a)
równolegle do drugiego czytania projektów ustaw ustrojowych powinny być rozpatrywane, skonsultowane z krajowymi organizacjami samorządu terytorialnego i związkami zawodowymi, projekty ustaw kompetencyjnych oraz projekt ustawy o trójstopniowym podziale terytorialnym kraju, z tym że kształt nowego podziału terytorialnego kraju powinien być przyjmowany po zapoznaniu się przez Sejm z projektami ustaw finansowych wraz z symulacjami budżetów samorządowych, z wyliczeniem kosztów wdrażania reformy,
b)
przedłożony Sejmowi system finansów publicznych powinien obejmować zasady subwencjonowania słabiej rozwiniętych regionów kraju oraz program rozwoju miast, które utracą status stolic województw,
c)
przyjęcie ordynacji wyborczych powinno nastąpić nie wcześniej niż przyjęcie ustaw o podziale terytorialnym kraju.
3.
Sejm oczekuje, że wyliczenia i analizy, o których mowa w pkt 2 lit. a) i b), zostaną przedstawione dla co najmniej dwóch wariantów podziału kraju na nowe województwa i powiaty.
4.
Sejm uznaje za niezbędne, aby przed uchwaleniem ustaw kompetencyjnych Rząd określił swoje stanowisko w sprawie ewentualnych zmian w ustawie o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.
5.
Sejm uważa za konieczne, aby we wdrażaniu reformy kierować się następującymi przesłankami:
a)
pomiędzy terminem wyborów a rozpoczęciem funkcjonowania organów nowych jednostek samorządu terytorialnego powinien upłynąć okres nie krótszy niż 10 tygodni, przeznaczony na ukonstytuowanie się tych organów, przejęcie należnego im majątku od Skarbu Państwa oraz przygotowanie budżetów tych jednostek,
b)
wszelkie sprawy sporne dotyczące określenia po raz pierwszy przynależności poszczególnych gmin do powiatów i województw powinny być rozstrzygane przy uwzględnieniu stanowiska zainteresowanych władz samorządowych.
6.
Projekt reformy administracji publicznej zostanie przed uchwaleniem przez Sejm poddany dyskusji publicznej.
7.
Sejm zwraca się do Prezesa Rady Ministrów o uwzględnienie w harmonogramie prac Rządu określonego w niniejszej uchwale trybu prac nad reformą.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1998.10.182

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Tryb prac nad reformą administracji publicznej i zasady jej wdrażania.
Data aktu: 03/04/1998
Data ogłoszenia: 07/04/1998