Zm.: zarządzenie w sprawie rodzaju, formy i terminów przekazywania informacji bieżących i okresowych przez emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
z dnia 29 listopada 1994 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie rodzaju, formy i terminów przekazywania informacji bieżących i okresowych przez emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu.

Na podstawie art. 52 § 2 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239 i Nr 71, poz. 313) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych z dnia 16 czerwca 1994 r. w sprawie rodzaju, formy i terminów przekazywania informacji bieżących i okresowych przez emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu (Monitor Polski Nr 36, poz. 313) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 16 i 17 otrzymują brzmienie:

"§ 16. 1. Emitent jest zobowiązany do przekazywania okresowych informacji finansowych w formie raportów miesięcznych, kwartalnych, półrocznych i rocznych oraz wstępnych raportów półrocznych i rocznych, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Obowiązek przekazywania okresowych informacji w formie raportu miesięcznego nie dotyczy emitenta będącego ubezpieczycielem w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 59, poz. 344, z 1993 r. Nr 5, poz. 21 i Nr 44, poz. 201 oraz 1994 r. Nr 4, poz. 17), zwanego dalej "ubezpieczycielem".

§ 17. 1. Emitent zobowiązany jest określić i przekazać w formie raportu bieżącego stałe terminy przekazywania do publicznej wiadomości raportów miesięcznych, kwartalnych, półrocznych i rocznych oraz wstępnych raportów półrocznych i rocznych, a także wstępnego rocznego raportu skonsolidowanego i rocznego raportu skonsolidowanego, z zastrzeżeniem ust. 2. W tej samej formie emitent dokonuje zmiany tych terminów.

2. Obowiązek określenia i przekazania w formie raportu bieżącego stałych terminów przekazywania do publicznej wiadomości raportów miesięcznych nie dotyczy emitenta będącego ubezpieczycielem.",

2)
w § 19 w ust. 1:
a)
w pkt 1 po wyrazach "nie będących bankami" dodaje się wyrazy "i ubezpieczycielami",
b)
dodaje się pkt 3 w brzmieniu:

"3) w przypadku emitentów papierów wartościowych będących ubezpieczycielami:

a) składki brutto przypisane w okresie,

b) udział reasekuratorów w składce,

c) zmiany stanu rezerw składek oraz rezerw na ryzyka niewygasłe brutto,

d) składki na udziale własnym za okres,

e) inne przychody techniczne na udziale własnym,

f) odszkodowania i świadczenia brutto wypłacone w okresie,

g) udział reasekuratorów w odszkodowaniach i świadczeniach,

h) zmiany stanu rezerw na nie wypłacone odszkodowania i świadczenia brutto,

i) odszkodowania i świadczenia na udziale własnym,

j) zmiany stanu innych rezerw techniczno-ubezpieczeniowych na udziale własnym,

k) koszty działalności ubezpieczeniowej na udziale własnym,

l) wynik techniczny,

m) przychody i koszty działalności lokacyjnej,

n) inne przychody i koszty finansowe, w tym różnice kursowe i dochody z komisarki awaryjnej,

o) zyski i straty nadzwyczajne,

p) zysk przed i po opodatkowaniu (stratę),

r) stan zobowiązań na koniec danego kwartału, w tym zobowiązań z tytułu ubezpieczeń bezpośrednich i zobowiązań z tytułu reasekuracji,

s) stan należności na koniec danego kwartału, w tym należności z tytułu ubezpieczeń bezpośrednich i należności z tytułu reasekuracji,

t) rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe, w tym rezerwy brutto i udział reasekuratorów,

u) stan lokat na koniec danego kwartału.",

3)
w § 21:
a)
w ust. 1 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) sprawozdanie opisowe zarządu lub osoby zarządzającej przedsiębiorstwem emitenta, w przypadku emitenta będącego podmiotem dominującym, obejmujące również opis grupy kapitałowej"

b)
w ust. 1 w pkt 4 po wyrazach "i rzetelności skonsolidowanego raportu finansowego." dodaje się zdanie "Roczny skonsolidowany raport finansowy może być przekazany w odrębnym terminie."
c)
w ust. 5:
w pkt 1 po wyrazach "nie będących bankami" dodaje się wyrazy "i ubezpieczycielami" oraz dodaje się lit. j) w brzmieniu:

"j) opis wykorzystania przez emitenta wpływów z emisji papierów wartościowych w porównaniu z deklarowanymi w prospekcie emisyjnym celami emisji, jeżeli wpływy te były wykorzystywane w danym okresie",

w pkt 2 dodaje się lit. m) w brzmieniu:

"m) opis wykorzystania przez emitenta wpływów z emisji papierów wartościowych w porównaniu z deklarowanymi w prospekcie emisyjnym celami emisji, jeżeli wpływy te były wykorzystywane w danym okresie"

dodaje się pkt 3 w brzmieniu:

"3) w przypadku emitentów papierów wartościowych będących ubezpieczycielami:

a) objaśnienie ewentualnych różnic pomiędzy wynikami finansowymi wykazanymi w raporcie finansowym a wcześniej publikowanymi prognozami wyników na dany rok, jeśli różnice te są istotne,

b) charakterystykę polityki w zakresie kierunków rozwoju działalności ubezpieczeniowej emitenta,

c) charakterystykę aktywów i pasywów emitenta, opis głównych pozycji bilansu,

d) opis portfela ubezpieczeń,

e) opis struktury lokat kapitałowych oraz głównych inwestycji kapitałowych dokonanych przez emitenta w danym okresie,

f) opis wystawianych przez ubezpieczyciela polis ubezpieczeniowych, gwarantujących spłatę zawartych przez podmioty gospodarcze kontraktów,

g) opis współpracy z międzynarodowymi instytucjami finansowymi,

h) opis sytuacji kadrowej emitenta,

i) opis zmian w organizacji ubezpieczyciela,

j) opis transakcji z podmiotami powiązanymi, jeśli wartość przedmiotu transakcji stanowi co najmniej równowartość 500.000 ECU, ustaloną przy zastosowaniu kursu kupna walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia dokonania transakcji,

k) informacje o łącznych wynagrodzeniach i tantiemach dla osób zarządzających przedsiębiorstwem emitenta, członków organu nadzoru emitenta oraz o wypłaconych dywidendach dla akcjonariuszy,

l) opis wykorzystania przez emitenta wpływów z emisji papierów wartościowych w porównaniu z deklarowanymi w prospekcie emisyjnym celami emisji, jeżeli wpływy te były wykorzystywane w danym okresie.",

4)
w § 22:
a)
ust. 7 otrzymuje brzmienie:

"7. Raport roczny powinien zostać przekazany w dniu wskazanym przez emitenta w raporcie bieżącym, o którym mowa w § 17, lub bezzwłocznie po zakończeniu badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta, w przypadku gdy opinia o badanym sprawozdaniu jest opinią z zastrzeżeniem, opinią negatywną lub rewident zrzekł się wydania opinii, nie później jednak niż na dwa tygodnie przed terminem zwyczajnego walnego zgromadzenia, dokonującego zatwierdzenia sprawozdania finansowego.",

b)
dodaje się ust. 12 i 13 w brzmieniu:

"12. Roczny skonsolidowany raport finansowy dla grupy kapitałowej powinien zostać przekazany w dniu wskazanym przez emitenta w raporcie bieżącym, o którym mowa w § 17, lub bezzwłocznie po zakończeniu badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta, w przypadku gdy opinia o badanym sprawozdaniu jest opinią z zastrzeżeniem, opinią negatywną lub rewident odmówił wydania opinii, nie później jednak niż dwa miesiące od daty wskazanej jako dzień przekazania raportu rocznego.

13. Wstępny roczny skonsolidowany raport finansowy dla grupy kapitałowej powinien zostać przekazany w dniu wskazanym przez emitenta w raporcie bieżącym, o którym mowa w § 17, nie później niż dwa miesiące od daty wskazanej jako dzień przekazania wstępnego raportu rocznego."

§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1994.64.576

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie rodzaju, formy i terminów przekazywania informacji bieżących i okresowych przez emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu.
Data aktu: 29/11/1994
Data ogłoszenia: 13/12/1994
Data wejścia w życie: 28/12/1994