Rejestr obszarów górniczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 26 lipca 1994 r.
w sprawie rejestru obszarów górniczych.

Na podstawie art. 52 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rejestr obszarów górniczych składa się z:
1)
księgi rejestrowej,
2)
zbioru dokumentów,
3)
mapy przeglądowej utworzonych obszarów górniczych.
§  2.
Do księgi rejestrowej wpisuje się następujące dane:
1)
nazwę obszaru górniczego,
2)
oznaczenie złoża kopaliny,
3)
wielkość powierzchni obszaru górniczego,
4)
wielkość powierzchni terenu górniczego,
5)
położenie administracyjne obszaru górniczego oraz terenu górniczego,
6)
nazwę i siedzibę oraz numer identyfikacyjny REGON przedsiębiorcy, który został uprawniony do wydobywania kopaliny w obszarze górniczym wymienionym w pkt 1,
7)
oznaczenie aktu o utworzeniu obszaru górniczego oraz okresu, na jaki został on utworzony,
8)
informację o utworzeniu w granicach obszaru górniczego innego obszaru górniczego dla innej kopaliny, ze wskazaniem jego nazwy oraz oznaczenia aktu o jego utworzeniu,
9)
oznaczenie teczki ze zbiorem dokumentów.
§  3.
Księgę rejestrową prowadzi się w odrębnych tomach obejmujących obszary górnicze dla poszczególnych rodzajów złóż kopalin.
§  4.
1.
Poszczególne tomy księgi rejestrowej powinny być trwale oprawione i mieć objętość odpowiadającą liczbie przypuszczalnych wpisów. Kolejne tomy oznacza się numeracją, którą umieszcza się na grzbiecie tomu.
2.
Poszczególne strony każdego tomu numeruje się kolejno, a liczbę stron każdego tomu poświadcza się na ostatniej stronie.
3.
Jeżeli liczba wpisów przekroczy objętość tomu, zakłada się nowy tom i oznacza go właściwą liczbą tomu księgi rejestrowej, łamaną przez kolejny numer tomu dodatkowego.
§  5.
1.
Dla każdego obszaru górniczego prowadzi się zbiór dokumentów, w którym przechowuje się dokumenty stanowiące podstawę dokonanych wpisów do księgi rejestrowej, a w szczególności:
1)
decyzję koncesyjną,
2)
mapę obszaru górniczego oraz terenu górniczego, sporządzoną według Polskich Norm dla map górniczych wprowadzonych do obowiązkowego stosowania,
3)
odpis decyzji o zatwierdzeniu dokumentacji geologicznej złoża kopaliny,
4)
korespondencję związaną z czynnościami rejestrowymi.
2.
Wydawanie dokumentów złożonych do zbioru jest niedopuszczalne.
§  6.
1.
Mapa przeglądowa obszarów górniczych składa się z sekcji map sytuacyjnych powierzchni całego obszaru państwa, w skali 1:100 000, sporządzonych w jednolitym układzie współrzędnych.
2.
Poszczególne sekcje map sytuacyjnych powinny przedstawiać usytuowanie granic obszarów górniczych wpisanych do rejestru obszarów górniczych odpowiednimi kolorami dla każdej kopaliny, według Polskich Norm dla map górniczych wprowadzonych do obowiązkowego stosowania, z wpisem tym samym kolorem na jednej z zewnętrznych linii granic obszaru numeru tomu obszaru górniczego i liczby bieżącej rejestru tego obszaru.
3.
Do sporządzania mapy przeglądowej obszarów górniczych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące sporządzania map górniczych.
4.
Obszar górniczy o powierzchni mniejszej niż 5 ha zaznacza się na mapie przeglądowej znakiem umownym.
§  7.
1.
Obszar górniczy podlega z urzędu wpisowi do rejestru obszarów górniczych, nie później niż w ciągu 30 dni od daty, w której decyzja koncesyjna ustanawiająca ten obszar stała się ostateczna.
2.
W terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja koncesyjna ustanawiająca obszar górniczy dla kopaliny pospolitej stała się ostateczna, wojewoda przesyła do rejestru dokumenty określone w § 5 ust. 1 pkt 1-3 w dwóch egzemplarzach.
§  8.
O dokonaniu rejestracji obszaru górniczego zamieszcza się adnotację na mapie obszaru górniczego.
§  9.
1.
O dokonaniu rejestracji obszaru górniczego zawiadamia się właściwego miejscowo wojewodę, właściwy organ państwowego nadzoru górniczego, przedsiębiorcę, który uzyskał koncesję obejmującą dany obszar, oraz właściwą gminę.
2.
Do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, dołącza się mapę obszaru górniczego oraz terenu górniczego.
§  10.
1.
Przedsiębiorca, który został uprawniony do wydobywania kopaliny w utworzonym obszarze górniczym, obowiązany jest zgłosić do rejestru obszarów każdą zmianę danych podlegających wpisowi do księgi rejestrowej.
2.
Zmiany wpisu w księdze rejestrowej dokonuje się w sposób pozwalający odczytać wpis poprzedni.
3.
Do zmian w rejestrze stosuje się odpowiednio przepisy § 9.
§  11.
Obszar górniczy podlega wykreśleniu z rejestru w razie cofnięcia, zrzeczenia się albo wygaśnięcia koncesji obejmującej obszar górniczy lub utraty jej mocy w inny sposób. Do wykreślenia obszaru z rejestru stosuje się odpowiednio przepisy § 7 ust. 1, § 9 ust. 1 i § 10 ust. 2.
§  12.
Przeglądanie rejestru obszarów górniczych może się odbywać tylko pod nadzorem pracownika prowadzącego rejestr.
§  13.
1.
Dane zawarte w księdze rejestrowej, określone w § 2, stanowią informacje powszechnie dostępne.
2.
Poświadczony wyciąg lub odpis z księgi rejestrowej wydaje się na pisemny wniosek zainteresowanego.
§  14.
1.
Zbiór dokumentów, o którym mowa w § 5, oraz mapę przeglądową obszarów górniczych, o której mowa w § 6, udostępnia się przedsiębiorcy, który został uprawniony do wydobywania kopaliny w obszarze górniczym, organom państwowej administracji geologicznej, organom państwowego nadzoru górniczego oraz gminie, jeżeli teren górniczy znajduje się na jej terytorium, innym organom państwowym, którym informacje te są niezbędne do wykonywania ich zadań.
2.
Poświadczone wyciągi lub odpisy dokumentów przechowywanych w zbiorze dokumentów wydaje się na pisemny wniosek podmiotów oraz organów określonych w ust. 1.
§  15.
W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia Wyższy Urząd Górniczy przekaże Ministrowi Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa rejestr obszarów górniczych prowadzony na podstawie przepisów dotychczasowych.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 2 września 1994 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024