Szkolenie kandydatów na rzeczników patentowych i egzamin kwalifikacyjny na rzecznika patentowego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA URZĘDU PATENTOWEGO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 20 czerwca 1994 r.
w sprawie szkolenia kandydatów na rzeczników patentowych i egzaminu kwalifikacyjnego na rzecznika patentowego.

Na podstawie art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1993 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 10, poz. 46) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Szkolenie i praktyka rzeczników patentowych

§  1.
1.
Szkolenie kandydatów na rzeczników patentowych składa się z części teoretycznej i części praktycznej.
2.
Część teoretyczna szkolenia, o którym mowa w ust. 1, obejmuje nie mniej niż 150 godzin wykładów dotyczących zagadnień związanych z ochroną własności przemysłowej, a w szczególności: ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych, znaków towarowych i topografii układów scalonych, techniki sporządzania dokumentacji zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej podlegających ochronie, obrotu prawami wyłącznymi, informacji i polityki patentowej, konwencji międzynarodowych i prawa własności przemysłowej wybranych krajów, zwalczania nieuczciwej konkurencji, zasad postępowania przed Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, zwanym dalej "Urzędem Patentowym", zasad postępowania sądowego i administracyjnego, ekonomicznych problemów ochrony własności przemysłowej, organizacji i zasad wykonywania zawodu rzecznika patentowego.
3.
Część praktyczna szkolenia, o którym mowa w ust. 1, obejmuje nie mniej niż 50 godzin ćwiczeń w zakresie sporządzania dokumentacji zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej i klasyfikacji patentowej, opracowywania pism procesowych i umów w zakresie ochrony własności przemysłowej, a także prace kontrolne oraz miesięczny cykl zajęć w Urzędzie Patentowym.
4.
Szkolenie kandydatów na rzeczników patentowych prowadzone jest w oparciu o szczegółowy program i materiały szkoleniowe, opracowane zgodnie z ust. 1-3 i przyjęte przez Krajową Radę Rzeczników Patentowych oraz zaakceptowane przez Prezesa Urzędu Patentowego.
5.
Przebieg szkolenia kandydatów na rzeczników patentowych, wyniki zaliczeń przedmiotów teoretycznych, ćwiczeń i prac kontrolnych, a także stwierdzenie odbycia praktyki, o której mowa w § 2, oraz jej ocena powinny być udokumentowane i odnotowane w indeksach kandydatów na rzeczników patentowych.
§  2.
1.
Praktyka w zakresie ochrony własności przemysłowej, o której mowa w art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 9 stycznia 1993 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 10, poz. 46), prowadzona jest w formie aplikacji nadzorowanej przez opiekuna - rzecznika patentowego, akceptowanego przez Polską Izbę Rzeczników Patentowych, zwaną dalej "samorządem".
2.
Praktyka, o której mowa w ust. 1, trwa nie krócej niż 2 lata i może być odbywana równolegle ze szkoleniem, o którym mowa w § 1 ust. 1-3.
3.
Trzyletnia praca w Urzędzie Patentowym na stanowisku związanym z badaniem zdolności ochronnej zgłaszanych przedmiotów własności przemysłowej traktowana jest na równi z praktyką, o której mowa w ust. 1 i 2.

Rozdział  2

Egzamin kwalifikacyjny na rzecznika patentowego

§  3.
Przedmiotem egzaminu kwalifikacyjnego na rzecznika patentowego są zagadnienia określone w § 1 ust. 2.
§  4.
Prezes Urzędu Patentowego ustala listę członków Komisji Egzaminacyjnej z osób rekomendowanych przez Urząd Patentowy i przez samorząd.
§  5.
1.
Komisja Egzaminacyjna powoływana jest każdorazowo przez Prezesa Urzędu Patentowego spośród członków umieszczonych na liście, o której mowa w § 4.
2.
W skład Komisji Egzaminacyjnej wchodzą: przewodniczący i trzej członkowie powołani spośród członków rekomendowanych przez Urząd Patentowy oraz trzej członkowie powołani spośród członków rekomendowanych przez samorząd.
§  6.
Do egzaminu na rzecznika patentowego dopuszcza się kandydatów, którzy złożyli o to wniosek co najmniej na 1 miesiąc przed terminem egzaminu, uiścili opłatę za egzamin oraz spełniają wymagania, o których mowa w art. 6 pkt 1-5 ustawy o rzecznikach patentowych.
§  7.
Egzamin na rzecznika patentowego składa się z egzaminu pisemnego i ustnego.
§  8.
1.
Egzamin pisemny obejmuje:
1)
opracowanie dokumentacji zgłoszeniowej wynalazku lub wzoru użytkowego,
2)
opracowanie pisma procesowego lub ekspertyzy stanu faktycznego z zakresu ochrony własności przemysłowej.
2.
Tematy zadań egzaminacyjnych, o których mowa w ust. 1, a także materiały, na których podstawie mają być wykonane zadania egzaminacyjne, przygotowuje każdorazowo Komisja Egzaminacyjna.
3.
Komisja Egzaminacyjna określa łączny czas trwania egzaminu pisemnego, który nie może być jednak krótszy niż 6 godzin.
4.
Podczas egzaminu pisemnego kandydat ma prawo korzystać z krajowych i zagranicznych przepisów prawnych oraz słowników.
§  9.
Komisja Egzaminacyjna dopuszcza kandydata na rzecznika patentowego do egzaminu ustnego na podstawie co najmniej dostatecznej oceny wszystkich zadań egzaminacyjnych, o których mowa w § 8 ust. 1.
§  10.
Egzamin ustny obejmuje:
1)
odpowiedzi na pytania zadane przez Komisję Egzaminacyjną,
2)
publiczną prezentację wybranego przez Komisję Egzaminacyjną tematu z zakresu ochrony własności przemysłowej spośród trzech tematów przygotowanych przez kandydata na rzecznika patentowego.
§  11.
1.
Po przeprowadzeniu egzaminu ustnego kandydata na rzecznika patentowego Komisja Egzaminacyjna podejmuje na posiedzeniu zamkniętym uchwałę o wynikach tego egzaminu oraz w sprawie końcowego wyniku egzaminu na rzecznika patentowego.
2.
Dla określenia pozytywnego końcowego wyniku egzaminu na rzecznika patentowego nie stosuje się skali ocen.
3.
Uchwała, o której mowa w ust. 1, zapada zwykłą większością głosów.
§  12.
Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej ogłasza publicznie końcowy wynik egzaminu na rzecznika patentowego.
§  13.
Z przebiegu egzaminu na rzecznika patentowego sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i wszyscy członkowie Komisji Egzaminacyjnej biorący udział w egzaminie.
§  14.
O terminie egzaminu na rzecznika patentowego i wysokości opłaty, o której mowa w § 15, Urząd Patentowy ogłasza w "Wiadomościach Urzędu Patentowego" z wyprzedzeniem kwartalnym.
§  15.
1.
Za przeprowadzenie egzaminu na rzecznika patentowego pobierana jest z góry opłata ustalona w dniu określenia terminu egzaminu, w wysokości 10% przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ogłoszonego ostatnio przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dla celów emerytalnych.
2. 1
Opłata, o której mowa w ust. 1, podlega zaokrągleniu do 1 zł w górę.
3.
Opłatę, o której mowa w ust. 1, uiszcza się na rachunek Urzędu Patentowego gotówką, przelewem lub przekazem pocztowym. Opłata ta stanowi dochód budżetu państwa.

Rozdział  3

Przepis końcowy

§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 15 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 17 listopada 1994 r. (M.P.94.62.554) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024