Regulaminy terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych powołanych do przeprowadzenia wyborów do rad gmin.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 25 kwietnia 1994 r.
w sprawie regulaminów terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych powołanych do przeprowadzenia wyborów do rad gmin.

Na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin (Dz. U. Nr 16, poz. 96, z 1991 r. Nr 53, poz. 227 i z 1993 r. Nr 45, poz. 205) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§  1.
Ustala się regulaminy terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, stanowiące załączniki nr 1 i 2 do uchwały.
§  2.
Traci moc zarządzenie Generalnego Komisarza Wyborczego z dnia 4 kwietnia 1990 r. w sprawie regulaminu terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych (Monitor Polski Nr 13, poz. 107).
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

REGULAMIN TERYTORIALNYCH KOMISJI WYBORCZYCH

§  1.
Terytorialna komisja wyborcza, zwana dalej "komisją", wykonuje zadania i czynności określone w Ordynacji wyborczej do rad gmin, stosując wytyczne i wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej oraz wojewódzkiego komisarza wyborczego.
§  2.
1.
Komisja rozstrzyga w sprawach należących do jej właściwości na posiedzeniach, w obecności co najmniej połowy swojego składu, w tym przewodniczącego komisji lub jego zastępcy.
2.
Uchwały komisji zapadają większością głosów w głosowaniu jawnym. W razie równej liczby głosów, rozstrzyga głos przewodniczącego posiedzenia.
3.
Komisja może przydzielić do wykonania określone czynności wynikające z jej zadań zastępcy przewodniczącego, sekretarzowi i członkom komisji lub zespołom powołanym w tym celu ze swego składu.
§  3.
1.
Komisja zbiera się na pierwszym posiedzeniu w ciągu trzech dni od jej powołania.
2.
Na pierwszym posiedzeniu komisja:
1)
omawia swoje zadania i tryb pracy oraz obowiązki i uprawnienia osób wchodzących w jej skład,
2)
uchwala ramowy plan pracy i dokonuje podziału czynności pomiędzy osoby wchodzące w jej skład,
3)
ustala działania związane z przyjmowaniem zgłoszeń kandydatów lub list kandydatów na radnych,
4)
ustala sposób podania do publicznej wiadomości informacji o swoim składzie, siedzibie i pełnionych dyżurach, w szczególności dla przyjmowania zgłoszeń kandydatów lub list kandydatów na radnych.
§  4.
1.
Pracami komisji kieruje przewodniczący komisji, który w szczególności:
1)
czuwa nad wykonaniem zadań komisji,
2)
reprezentuje komisję na zewnątrz,
3)
zwołuje posiedzenia komisji i im przewodniczy,
4)
podpisuje uchwały oraz dokumenty i pisma związane z działalnością komisji.
2.
W razie nieobecności przewodniczącego komisji, jego funkcje wypełnia zastępca przewodniczącego.
3.
Sekretarz komisji czuwa w szczególności nad sprawną organizacją pracy komisji, podejmując w tych sprawach bieżące współdziałanie z wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta).
§  5.
1.
W posiedzeniach komisji mogą uczestniczyć osoby zaproszone przez przewodniczącego komisji.
2.
Na wniosek członka komisji posiedzenie lub jego część odbywa się wyłącznie z udziałem członków komisji.
§  6.
1.
Z posiedzenia komisji sporządza się protokół, w którym podaje się: czas trwania obrad, porządek posiedzenia, imiona i nazwiska uczestników, zwięzłą treść wystąpień oraz podjęte rozstrzygnięcia.
2.
Do protokołu dołącza się podjęte uchwały.
3.
Uchwały podpisuje przewodniczący posiedzenia.
4.
Protokół podpisują przewodniczący posiedzenia i sekretarz.
§  7.
1.
Uchwały komisji, o których mowa w art. 42 ust. 2 i 3 oraz art. 50 ust. 2 i 3, protokoły rejestracji kandydatów lub list kandydatów na radnych, o których mowa w art. 42 ust. 1 i art. 50 ust. 1, protokoły wyników wyborów w okręgu wyborczym, o których mowa w art. 90, formularze wyników głosowania i protokoły wyników wyborów, o których mowa w art. 96 i art. 99 Ordynacji wyborczej do rad gmin, podpisują wszystkie osoby obecne przy ich sporządzeniu.
2.
Uchwały i dokumenty, o których mowa w ust. 1, zaświadczenia o wyborze radnego, a także, stosownie do decyzji przewodniczącego, inne wydawane przez komisję dokumenty opatruje się pieczęcią komisji.
§  8.
Komisja ustala tryb powołania obwodowych komisji wyborczych, mając na uwadze zapewnienie liczebności składów tych komisji odpowiednio do powierzonych im ustawowo zadań.
§  9.
1.
Komisja sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów prawa wyborczego przez obwodowe komisje wyborcze i udziela tym komisjom, w zakresie swojej właściwości, niezbędnej pomocy w celu zgodnego z prawem i sprawnego przeprowadzenia głosowania i wyborów.
2.
Komisja w szczególności:
1)
organizuje szkolenia członków obwodowych komisji wyborczych dla poznania przepisów prawa wyborczego, a zwłaszcza zadań tych komisji związanych z przeprowadzeniem głosowania i ustaleniem jego wyników,
2)
zwołuje narady przewodniczących i sekretarzy obwodowych komisji wyborczych,
3)
może dokonywać kontroli wykonywania zadań przez obwodowe komisje wyborcze,
4)
udziela obwodowym komisjom wyborczym potrzebnej pomocy oraz wyjaśnień w sprawach związanych z realizacją ich zadań,
5)
przekazuje obwodowym komisjom wyborczym wytyczne i wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej oraz wojewódzkiego komisarza wyborczego.
3.
Do przeprowadzenia kontroli, o której mowa w ust. 2 pkt 3, komisja może upoważnić osoby delegowane przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta).
4.
Osoby upoważnione do kontroli działają w zakresie i w sposób określony przez komisję w upoważnieniu.
§  10.
Komisja obowiązana jest starannie i bez zwłoki badać skargi na działalność obwodowych komisji wyborczych oraz informować skarżących o rozstrzygnięciach w tych sprawach bądź czynnościach podjętych w związku ze skargą.
§  11.
1.
Na żądanie Państwowej Komisji Wyborczej i wojewódzkiego komisarza wyborczego komisja przedstawia informacje o wykonywaniu swoich zadań i czynności oraz udostępnia dokumenty i materiały w tym zakresie.
2.
Komisja może zwracać się do wojewódzkiego komisarza wyborczego o udzielenie wyjaśnień lub wytycznych.
§  12.
Komisja współdziała w wykonywaniu zadań wyborczych z wójtami i burmistrzami (prezydentami miast), w szczególności w sprawach:
1)
właściwego i terminowego sporządzenia spisów wyborców,
2)
tworzenia obwodów głosowania i powołania obwodowych komisji wyborczych,
3)
druku i rozplakatowania obwieszczeń wyborczych,
4)
zwołania pierwszych posiedzeń obwodowych komisji wyborczych i organizacji szkoleń ich członków,
5)
zapewnienia warunków pracy obwodowym komisjom wyborczym, zwłaszcza w zakresie: urządzenia i wyposażenia lokali wyborczych, zapewnienia środków łączności i transportu, dostarczenia kart do głosowania, druków i formularzy wyborczych, przekazania protokołów głosowania i dokumentacji wyborczej.
§  13.
Wojewódzki komisarz wyborczy wydaje członkom komisji dokumenty potwierdzające członkostwo i pełnione w komisji funkcje, którymi legitymują się oni przy wykonywaniu zadań komisji.
§  14.
W wypadku konieczności dokonania zmiany w składzie komisji, jej przewodniczący niezwłocznie powiadamia o tym wojewódzkiego komisarza wyborczego i właściwy zarząd gminy.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

REGULAMIN OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH

§  1.
Obwodowa komisja wyborcza, zwana dalej "komisją", wykonuje zadania stosując się do wytycznych i wyjaśnień Państwowej Komisji Wyborczej. Komisja może zwracać się o dodatkowe wyjaśnienia do terytorialnych komisji wyborczych, a także do wojewódzkiego komisarza wyborczego.
§  2.
1.
Pracami komisji kieruje jej przewodniczący.
2.
W razie nieobecności przewodniczącego, jego funkcję pełni zastępca przewodniczącego komisji.
3.
Sekretarz komisji czuwa nad sprawną organizacją pracy komisji i podejmuje w tym zakresie bieżące współdziałanie z wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta) bądź zarządem gminy.
§  3.
1.
Komisja zbiera się na pierwszym posiedzeniu nie później niż w 5 dniu od dnia jej powołania.
2.
Na pierwszym posiedzeniu komisja:
1)
omawia swoje zadania i tryb pracy oraz obowiązki i uprawnienia osób wchodzących w jej skład,
2)
ustala zadania do dnia wyborów, w szczególności związane ze szkoleniem członków komisji, przygotowaniem lokalu wyborczego, odbiorem i zabezpieczeniem kart do głosowania i spisu wyborców.
3.
Na podstawie wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej komisja sporządza plan pracy na dzień głosowania.
§  4.
1.
Komisja odbywa posiedzenia i może podejmować uchwały w obecności co najmniej połowy swego składu, w tym przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego komisji.
2.
Komisja podejmuje uchwały większością głosów. W razie równej liczby głosów, rozstrzyga głos przewodniczącego posiedzenia.
3.
Uchwały podpisuje przewodniczący posiedzenia.
§  5.
1.
Z posiedzenia komisji sporządza się zwięzły protokół, w którym podaje się: czas trwania obrad, porządek posiedzenia, imiona i nazwiska uczestników oraz podjęte rozstrzygnięcia.
2.
Do protokołu dołącza się podjęte przez komisję uchwały.
3.
Protokół podpisują przewodniczący posiedzenia i sekretarz komisji.
§  6.
1.
Protokół głosowania w obwodzie podpisują wszystkie obecne przy jego sporządzeniu osoby wchodzące w skład komisji.
2.
Uchwały komisji i zarządzenia porządkowe jej przewodniczącego, dotyczące przebiegu głosowania, wpisuje się w rubryce "uwagi" protokołu głosowania.
3.
Uchwały, protokoły głosowania i inne dokumenty komisji opatrywane są pieczęcią komisji.
§  7.
Komisja udziela informacji o wykonywaniu zadań i udostępnia dokumentację swojej działalności Państwowej Komisji Wyborczej, wojewódzkiemu komisarzowi wyborczemu i terytorialnej komisji wyborczej lub osobom przez nie upoważnionym.
§  8.
Komisja współdziała w wykonywaniu zadań wyborczych z wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), w szczególności w zakresie:
1)
przygotowania i wyposażenia lokalu wyborczego do głosowania,
2)
odbioru i zabezpieczenia kart do głosowania, formularzy protokołów, spisu wyborców, pieczęci komisji, obwieszczeń wyborczych i innych materiałów wyborczych,
3)
przekazania wyników głosowania w obwodzie do właściwej terytorialnej komisji wyborczej,
4)
zapewnienia środków łączności i transportu oraz innej pomocy niezbędnej do pracy komisji.
§  9.
Osoby wchodzące w skład komisji legitymują się dokumentem potwierdzającym członkostwo i funkcje pełnione w komisji, podpisanym przez przewodniczącego terytorialnej komisji wyborczej.
§  10.
W wypadku konieczności dokonania zmiany w składzie komisji, jej przewodniczący niezwłocznie powiadamia o tym terytorialną komisję wyborczą.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024