Wzór i sposób prowadzenia książki kontroli, zasady dokonywania wpisów oraz tryb powiadamiania o usunięciu stwierdzonych uchybień.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 25 listopada 1992 r.
w sprawie wzoru i sposobu prowadzenia książki kontroli, zasad dokonywania wpisów oraz trybu powiadamiania o usunięciu stwierdzonych uchybień.

Na podstawie art. 64 ust. 2 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania, przechowywania oraz obrotu hurtowego i detalicznego środkami farmaceutycznymi lub materiałami medycznymi jest obowiązany prowadzić książkę kontroli.
2.
Książkę kontroli należy prowadzić w siedzibie podmiotu gospodarczego, a jeżeli podmiot gospodarczy prowadzi swoją działalność również poza siedzibą - dla każdej siedziby wyodrębnionego obiektu (np. filia, magazyn, oddział wytwórni, punkt obrotu itp.).
§  2.
1.
Książka kontroli składa się z karty tytułowej oraz kolejno ponumerowanych stron.
2.
Wzór książki kontroli stanowi załącznik do zarządzenia.
§  3.
Książkę kontroli należy okazywać na każde żądanie Państwowego Nadzoru Farmaceutycznego.
§  4.
1.
Wpisów w książce kontroli dokonuje wyłącznie inspektor farmaceutyczny przeprowadzający kontrolę, zwany dalej "kontrolującym".
2.
Wpis do książki kontroli powinien zawierać w szczególności:
1)
datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli,
2)
imię i nazwisko oraz tytuł służbowy kontrolującego,
3)
wzmiankę o sporządzeniu protokołu kontroli lub o odstąpieniu od jego sporządzenia,
4)
informacje o stwierdzonych w toku kontroli uchybieniach, doraźne zalecenia i terminy ich wykonania oraz uwagi i wnioski wynikające z przeprowadzonej kontroli,
5)
czytelny podpis kontrolującego.
§  5.
1.
Wpis w książce kontroli nie może być wymazywany ani w inny sposób usuwany.
2.
Kontrolujący może dokonywać skreśleń i poprawek we wpisie w taki sposób, aby wyrazy skreślone i poprawione były czytelne.
3.
Skreślenia i poprawki powinny być stwierdzone przed podpisaniem wpisu.
4.
O dokonaniu skreśleń i poprawek należy na końcu wpisu sporządzić adnotację z określeniem strony książki oraz ich treści.
§  6.
Kierownik podmiotu gospodarczego po zakończeniu kontroli jest obowiązany powiadomić pisemnie w określonym przez kontrolującego terminie wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego o sposobie wykonania wydanych w toku kontroli zaleceń lub powiadomić o przyczynie ich niewykonania.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

strona pierwsza

KSIĄŻKA KONTROLI

.............................................................

nazwa i miejsce siedziby podmiotu prowadzącego działalność

gospodarczą w zakresie wytwarzania, przechowywania bądź obrotu

środkami farmaceutycznymi lub materiałami medycznymi

..............................................................

imię i nazwisko oraz tytuł zawodowy kierownika podmiotu

gospodarczego

..............................................................

podpis wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, właściwego

ze względu na miejsce położenia siedziby podmiotu

gospodarczego

strony parzyste (2, 4, 6, 8 itd.)

Data rozpoczęcia i zakończenia kontroli Imię i nazwisko oraz tytuł służbowy osoby prowadzącej kontrolę Informacje o stwierdzonych w toku kontroli uchybieniach, wzmianka o sporządzeniu protokołu kontroli lub o odstąpieniu od jego sporządzenia

strony nieparzyste (3, 5, 7, 9 itd.)

Wydane zalecenia, uwagi, wnioski oraz terminy ich wykonania, informacja o sporządzeniu protokołu Podpisy Wyniki kontroli sprawdzającej, usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości i uchybień, data i podpis osoby prowadzącej kontrolę
osoby

prowadzącej

kontrolę

kierownika

podmiotu

gospodarczego

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1992.39.291

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wzór i sposób prowadzenia książki kontroli, zasady dokonywania wpisów oraz tryb powiadamiania o usunięciu stwierdzonych uchybień.
Data aktu: 25/11/1992
Data ogłoszenia: 18/12/1992
Data wejścia w życie: 19/02/1993