Protesty wyborcze i stwierdzenie nieważności wyboru posła.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 1 grudnia 1989 r.
w sprawie protestów wyborczych i stwierdzenia nieważności wyboru posła.

1.
Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, po zapoznaniu się z: protestami wyborczymi wniesionymi do Sądu Najwyższego w związku z wyborami do Sejmu odbytymi w dniach 4 i 18 czerwca 1989 r., przebiegiem postępowania w tych sprawach, opiniami Sądu Najwyższego wyrażonymi na podstawie art. 91 ust. 3 Ordynacji wyborczej do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej X kadencji, na lata 1989-1993 (Dz. U. z 1989 r. Nr 19, poz. 102 i Nr 36, poz. 198) w postanowieniach odnoszących się do tych protestów oraz stanowiskiem Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, stwierdza, co następuje:
1)
protesty Obywateli: Zygmunta Solarza ze Szczecina (sygnatura akt SN II COws 17/89), Ireneusza Ostrowskiego z Lublina (sygnatura akt SN II COws 22/89), słuchaczy Ośrodka Szkoleniowego Milicji Obywatelskiej z Brzegu (sygnatura akt SN II COws 28/89), Romualda Ansena, Henryka Jarząbka, Ireny Krukowskiej ze Szczecina (sygnatura akt SN II COws 29/89), Zdzisława Klocka z Sokółki (sygnatura akt SN II COws 34/89), Teodora Ślęzaka z Gliwic (sygnatura akt SN II COws 35/89), Tadeusza Kubisa z Poznania (sygnatura akt SN II COws 36/89), pozostawione bez dalszego biegu przez Sąd Najwyższy w związku z tym, że nie zostały spełnione przy ich wnoszeniu warunki określone w art. 90 ust. 1 Ordynacji wyborczej, nie mogą być uwzględnione;
2)
protesty Obywateli: Andrzeja Bogaleckiego z Gdańska (sygnatura akt SN COws 4/89), Jana Śliwki (sygnatura akt SN II COws 5/89), Tadeusza Kucharskiego (sygnatura akt SN II COws 6/89), Mirosława Lewandowskiego, Macieja Gawlikowskiego i Przemysława Markiewicza (sygnatura akt SN II COws 8/89), Jacka Kwiatkowskiego z Gdyni (sygnatura akt SN COws 8/89), Jana Jabłońskiego ze Świnoujścia (sygnatura akt SN II COws 10/89), Tadeusza Walickiego, Stanisława Reizera, Janusza Brylskiego i Kazimierza Mirowskiego z Krakowa (sygnatura akt SN II COws 12/89), Zbigniewa Karbarza z Shaloony (Libia) (sygnatura akt SN II COws 13/89), Jerzego Cieślara z Lubina Górniczego (sygnatura akt SN II COws 14/89), Sebastiana Paszczenko z Łodzi (sygnatura akt SN II COws 21/89), Elżbiety Sękowskiej z Warszawy (sygnatura akt SN II COws 23/89), Tadeusza Krawczyka z Jaworzna (sygnatura akt SN II COws 24/89), Mariana Strzeleckiego, Jana Mazura i Janiny Majdańskiej z Ujazdu Górnego (sygnatura akt SN II COws 25/89), Julii Godziszewskiej (sygnatura akt SN II COws 30/89), Krystyny Rzytka z Chorzowa (sygnatura akt SN II COws 31/89), Waldemara Trajdosa z Łodzi (sygnatura akt SN II COws 33/89), Anny Gniazdowskiej z Warszawy (sygnatura akt SN II COws 39/89), przy których rozpatrzeniu Sąd Najwyższy stwierdził, iż protestujący nie wykazał, by doszło do naruszenia Ordynacji wyborczej do Sejmu PRL X kadencji, i tym samym nie mogło to mieć wpływu na wybór posła, nie mogą być uwzględnione;
3)
protesty Obywateli: Jerzego Świetlika z Nowego Targu (sygnatura akt SN II COws 7/89), Włodzimierza Poleskiego z Warszawy (sygnatura akt SN II COws 11/89), Jana i Reginy Puzio z Rudnika (sygnatura akt SN II COws 38/89), w których Sąd Najwyższy uznał, iż miało miejsce naruszenie Ordynacji wyborczej do Sejmu PRL X kadencji, jednakże nie miało to wpływu na wynik wyboru posła, nie zostają uwzględnione;
4)
protestu Obywateli Tomasza Fluksika, Andrzeja Kozłowskiego i Franciszka Pietrzaka z Warszawy (sygnatura akt SN II COws 2/89) nie uwzględnia się, pomimo odmiennej opinii wyrażonej w tej sprawie przez Sąd Najwyższy;
5)
protesty Obywateli: Henryka Góry, Jana Szuberta, Stanisława Tęczara, Marii Probierz, Barbary Krzyżańskiej, Haliny Wańko, Jacka Janisza, Lecha Rozestwińskiego, Marii Urbanowicz, Jolanty Rozestwińskiej, Stefana Stefanowskiego, Romualda Barszczewskiego, Janiny Chimiak, Edmunda Stojałowskiego, Jędrzeja Smulkowskiego i innych, Jerzego Bonieckiego i innych, Albina Kasperskiego (8 protestów, sygnatura akt SN II COws 18/89) uwzględnia się, z uwagi na fakt, że nastąpiły naruszenia art. 31, 78 ust. 5 Ordynacji wyborczej, mające wpływ na wynik wyboru posła w okręgu wyborczym nr 22 z Gdyni w obrębie mandatu nr 89.
2.
Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po rozpatrzeniu sprawozdania Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich w sprawie protestów wyborczych, na podstawie art. 92 ust. 1 Ordynacji wyborczej do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej X kadencji, na lata 1989-1993 (Dz. U. z 1989 r. Nr 19, poz. 102 i Nr 36, poz. 198), stwierdza nieważność wyboru posła w obrębie mandatu nr 89 - przeznaczonego dla Polskiego Związku Katolicko-Społecznego - w okręgu wyborczym nr 22 w Gdyni, w wyborach przeprowadzonych w dniach 4 i 18 czerwca 1989 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024